Kodel verta spalvinti mandalas
Meno terapija

5 priežastys, kodėl verta pradėti spalvinti mandalas jau ŠIANDIEN

Nors ir esu Lapė Melynakė, kartais draugai mane meiliai vadina Mandalape, nes vakarais labai mėgstu ramiai pasėdėti ir paspalvinti mandalas. O kadangi esu tikra Lapė, visuomet noriu žinoti viską apie viską. Šį kartą pasidalinsiu su jumis, mieli Lapės užrašų skaitytojai, savo mandališkais atradimais ir potyriais.

Pradėkime nuo pradžių. Kas yra mandalos ir kuo jos tokios ypatingos? Jų šaknų reikėtų ieškoti induizme ir budizme. Tibeto vienuoliai mandalas sukuria iš smėlio. Kartais tai trunka dienas, kartais savaites, kol pagaliau viena po kitos beriamos spalvoto smėlio smiltys sudaro didžiulį, neįtikėtinai detalų ir kruopštų paveikslą.

Sunku patikėti, tačiau daug kūrybinių pastangų ir laiko reikalaujančio proceso rezultatas – mandala – netrukus sušluojama ir išberiama į tekantį vandenį. Tai mums primena, kad gyvenimas yra trapus ir laikinas, niekas netrunka amžinai. Smėlį išnešiojantis vanduo kartu pasauliui išdalina ir gydančią mandalos energiją.

shutterstock_179266028

Sanskrito kalboje žodis „mandala“ reiškia apskritimą. Tai matome ir spalvinimo lapuose – simetriškus, iš susikertančių geometrinių formų sudarytus piešinius. Mandalas galima laikyti ir simboliu, ir ritualu. Kaip simbolis jos reiškia harmoniją, vientisumą ir visatos begalybę. Kaip ritualas – padeda pasiekti meditacinę būseną. Tačiau tai tikrai nėra vienintelė priežastis, kodėl verta jau dabar išsitraukti pieštukus!

1. Spalvinimas padeda pažinti save

Spalvindami mes į dienos šviesą ištraukiame tai, kas slypi mūsų viduje ir yra neprieinama nuolatinio skubėjimo ritmo įkalintam žmogui. Intuityviai pasirinktos spalvos padeda įsiklausyti ir geriau pažinti save, įvertinti esamą emocinę būseną. Piešinys atspindi tikrąją mūsų savijautą, net jeigu patys jos gerai ir nesuprantame.

Spalvindami sąmoningai pasirinktomis spalvomis atversite duris išsvajotiems pokyčiams, galėsite į sielą įsileisti ramybę, džiugesį arba aistrą, priklausomai nuo to, ko trokštate labiausiai.

2. Mandalų spalvinimas – priešnuodis stresui

Smegenyse mes turime ypač gardžiu pavadinimu vadinamą migdolinę dalį (lot. amygdala). Ši dalis mus apsaugo ištikus pavojui: išskiria lape medituojaadrenaliną, pakelia cukraus kiekį kraujyje, kad turėtume daugiau energijos, norėdami bėgti arba kautis su priešu. Mūsų širdis plaka kaip pašėlusi, pila šaltas prakaitas, kvėpavimas darosi vis tankesnis… Visa tai yra labai vertinga ir naudinga, tačiau ne tuomet, kai šios reakcijos atsiranda prieš darbo pokalbį, pasimatymą arba tiesiog prisiminus kažką nemalonaus.

Migdolui reikia pailsėti. Būtent tai ir daro spalvinimas – atpalaiduoja mūsų smegenis, o tuo pačiu ir mus, taip sumažinant patiriamo streso lygį. Vadinasi, spalvindami mandalas mes ne tik sukuriame kažką gražaus, bet mokome savo organizmą jaustis ramiau ir laisviau. Jeigu net pats psichiatrijos tėvelis Karlas Gustavas Jungas kaip terapinę priemonę skirdavo piešti mandalas savo pacientams, verta pamėginti ir mums!

3. Spalvinimas lavina kūrybiškumą

Turbūt tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl mandalų spalvinimo knygos tiesiog šluojamos nuo lentynų. Nereikia būti menininku, kad sukurtum nuostabų ir žavingą paveikslą, o spalvinant mandalas tiesiog neįmanoma suklysti. Tai išlaisvina vaizduotę, išmoko tarpusavyje derinti spalvas, lavina kūrybiškumą ir moko greičiau rasti problemų sprendimus.

4. Spalvinimas skatina sąmoningumą

Apvalių raštų, koncentrinių apskritimų ir geometrinių formų spalvinimas puikiai tinka, norint nuraminti riaumojantį protą, išlikti dabarties akimirkoje ir lavinti sąmoningumą. Spalvinant mandalas mes esame čia ir dabar, atkuriame ir giliname ryšį su savimi, harmonizuojame ir subalansuojame kūną ir sielą. Mandalų spalvinimo metu visos neigiamos emocijos ir išgyvenimai pakeičiami pozityvumu ir džiugesiu, nes užimamos tos proto dalys, kurios mėgsta mūsų galvose nuolatos rodyti blogiausių gyvenimo scenarijų filmą.

5. Spalvinimas padeda nugalėti nemigą

Jei jums kartais sunku užmigti, vietoje spoksojimo į lubas ar vartymosi lovoje, rinkitės mandalų spalvinimą. Maždaug pusvalandis spalvinimo prieš miegą, ypač renkantis raminamas melsvas spalvas, padės atsipalaiduoti, pamiršti rūpesčius ir gerokai lengviau užmigti.

500_mandalu_virselis_2D_1400  Amzinosios_mandalos_virselis_2D_1400  geliu_mandala_virselis_2D_1400  gyvosios_mandalos_1400

siuolaikines_mandalos_1400   Vandens_mandala_virselis_2D_1400   Visatos_mandala_virselis_2D_1400   Gamtos_mandala_virselis_2D_1400

Esu iš tų žmonių, kuriems knygų reikia kaip oro – tam, kad pilnais plaučiais būtų galima įkvėpti tyro ir gaivaus idėjų gūsio. Visuomet ant stalelio prie lovos savo akimirkos laukia bent trys skirtingo žanro knygos – juk niekada nežinai, kada bus TA nuotaika. Aplink tiek daug įdomių knygų, o joms perskaityti laiko tiek mažai!