Meno galerija
Įdomybės

Knygos, kurias privalote perskaityti, jeigu norite diskutuoti apie meną

Oscaras Wilde yra pasakęs: „Kai vakarieniauja bankininkai, jie aptarinėja meną. Kai susitinka menininkai, jie kalba apie pinigus.“ Kiekvienas intelektualus žmogus (arba siekiantis tokiu būti) turi nors šiek tiek išmanyti meną ir jį pažinti. Kaip tai padaryti ir kaip savo gyvenimą paversti meniškesniu? Galų gale, kodėl mūsų gyvenime iš viso reikalingas menas?

Dažnai pasižiūrėję į modernaus meno kūrinį sumurmame: „ir aš taip galėčiau… Nieko ypatingo!“ Tačiau tiesa ta, kad iš tikrųjų negalėtume. O jeigu vis dar manote, kad Jūsų penkiametis vaikas sugebėtų tai padaryti, perskaitykite Will Gompertz knygą „Ar tai menas? 150 modernaus meno istorijos metų“.

Modernaus meno formulė

Modernus menas = Aš galėčiau tai padaryti + Taip, tačiau nepadarei

Menas yra nepakeičiamas. Menas padeda mums suprasti pasaulį, peržengti jo ribas ir suteikia prasmę. Tai universali komunikacijos forma, peržengianti žemynus ir kultūras, padedanti suprasti pačiam save ir išreikšti jausmus bei požiūrį. Menas nesuteikia atsakymų, tačiau parodo klausimus, apie kuriuos dar nežinojome, ir išmoko surasti atsakymus. Menas mus lydi nuo pat vaikystės ir gana dažnai gyvenimo eigoje pasitraukia kažkur į šalį. Tačiau gera žinia ta, kad tiek skonį, tiek ir kūrybiškumą galima išlavinti (arba tiesiog susigrąžinti). Ir tam visai nebūtina apkeliauti visą pasaulį ar išleisti krūvos pinigų.

Lapė Mėlynakė turi 3 patarimus, kaip savo gyvenimą paversti meniškesniu:

1. Turbūt nieko nenustebinsiu pirmuoju patarimu – skaitykite. Skaitykite apie menininkus, skaitykite apie meno istoriją, skaitykite apie priežastis ir įkvėpimo šaltinius. Skaitykite menininkų biografijas, vartykite kūrinių albumus. Kuo didesnis bus jūsų žinių bagažas – tuo daugiau suprasite apie meną apskritai, sužinosite, kodėl Malevičiaus nutapytas juodas kvadratas yra gerokai daugiau nei TIK juodas kvadratas ir kodėl nutapyta pypkė iš tiesų yra ne pypkė.

Slapti didžiųjų režisierių gyvenimai. Nutylėti faktai apie garsiausius kino kūrėjus  Ar tai menas?   Ingmaras Bergmanas   13 menininkių, kurias dera žinoti   Meno istorija

2. Sugrįžkite prie savo vaikystės ir paauglystės metų pomėgių. Augant mūsų kūrybiškumas dažnai nuslopsta, pamirštame tai, ką taip mėgome: piešti, lipdyti, rašyti, groti, dainuoti… Prisiminkite savo vaikystės aistras ir atraskite jas iš naujo – galbūt iš to gims kažkas gražaus? Menas, kad ir kokią jo išraišką pasirinktumėte, gali gydyti, padėti suprasti savo paties ir kito žmogaus istoriją bei susieti mus su kitais žmonėmis.

Nuostabi akimirka    Zentangle: DZENraizgymo džiaugsmas.  Origamis   Išmok groti gitara   Laisvojo rašymo elementai

3. Nusistatykite su menu susietus tikslus. Kiek klasikinių grožinės literatūros kūrinių esate perskaitę? Kelis geriausiai įvertintus kino filmus esate peržiūrėję? Meno kūriniuose dažnai galima pastebėti užuominas į kitus, dažnai klasikinius, kūrinius. Ar norite tas užuominas pastebėti ir suprasti? Susidarykite sąrašą ir pasižymėkite tai, ką norite pamatyti, kur norite apsilankyti. Juk planavimas – pats pirmasis žingsnis!

1001 filmas, kurį privalai pamatyti per savo gyvenimą   1001 knyga, kurią privalai perskaityti per savo gyvenimą    1001 pastatas, kurį privalai pamatyti per savo gyvenimą    13 paveikslų, kuriuos dera žinoti    Vilniaus skulptūrų kelias

Įsileiskite meną į savo gyvenimą. Prisijaukinkite jį, pažinkite ir patirkite. Užtenka žengti mažą pirmąjį žingsnį ir pastebėsite, kaip menas ims keisti jūsų gyvenimą. Išlavinę savo skonį ir praplėtę savo žinojimo ribas imsite augti kaip asmenybė ir kasdien atrasite vis naujų įkvėpimo šaltinių. Pradėkite savo kelionę jau šiandien!

Esu iš tų žmonių, kuriems knygų reikia kaip oro – tam, kad pilnais plaučiais būtų galima įkvėpti tyro ir gaivaus idėjų gūsio. Visuomet ant stalelio prie lovos savo akimirkos laukia bent trys skirtingo žanro knygos – juk niekada nežinai, kada bus TA nuotaika. Aplink tiek daug įdomių knygų, o joms perskaityti laiko tiek mažai!