
Knygos, kurias privalote perskaityti, jeigu norite diskutuoti apie meną
Oscaras Wilde yra pasakęs: „Kai vakarieniauja bankininkai, jie aptarinėja meną. Kai susitinka menininkai, jie kalba apie pinigus.“ Kiekvienas intelektualus žmogus (arba siekiantis tokiu būti) turi nors šiek tiek išmanyti meną ir jį pažinti. Kaip tai padaryti ir kaip savo gyvenimą paversti meniškesniu? Galų gale, kodėl mūsų gyvenime iš viso reikalingas menas?
Dažnai pasižiūrėję į modernaus meno kūrinį sumurmame: „ir aš taip galėčiau… Nieko ypatingo!“ Tačiau tiesa ta, kad iš tikrųjų negalėtume. O jeigu vis dar manote, kad Jūsų penkiametis vaikas sugebėtų tai padaryti, perskaitykite Will Gompertz knygą „Ar tai menas? 150 modernaus meno istorijos metų“.

Modernus menas = Aš galėčiau tai padaryti + Taip, tačiau nepadarei
Menas yra nepakeičiamas. Menas padeda mums suprasti pasaulį, peržengti jo ribas ir suteikia prasmę. Tai universali komunikacijos forma, peržengianti žemynus ir kultūras, padedanti suprasti pačiam save ir išreikšti jausmus bei požiūrį. Menas nesuteikia atsakymų, tačiau parodo klausimus, apie kuriuos dar nežinojome, ir išmoko surasti atsakymus. Menas mus lydi nuo pat vaikystės ir gana dažnai gyvenimo eigoje pasitraukia kažkur į šalį. Tačiau gera žinia ta, kad tiek skonį, tiek ir kūrybiškumą galima išlavinti (arba tiesiog susigrąžinti). Ir tam visai nebūtina apkeliauti visą pasaulį ar išleisti krūvos pinigų.
Lapė Mėlynakė turi 3 patarimus, kaip savo gyvenimą paversti meniškesniu:
1. Turbūt nieko nenustebinsiu pirmuoju patarimu – skaitykite. Skaitykite apie menininkus, skaitykite apie meno istoriją, skaitykite apie priežastis ir įkvėpimo šaltinius. Skaitykite menininkų biografijas, vartykite kūrinių albumus. Kuo didesnis bus jūsų žinių bagažas – tuo daugiau suprasite apie meną apskritai, sužinosite, kodėl Malevičiaus nutapytas juodas kvadratas yra gerokai daugiau nei TIK juodas kvadratas ir kodėl nutapyta pypkė iš tiesų yra ne pypkė.
2. Sugrįžkite prie savo vaikystės ir paauglystės metų pomėgių. Augant mūsų kūrybiškumas dažnai nuslopsta, pamirštame tai, ką taip mėgome: piešti, lipdyti, rašyti, groti, dainuoti… Prisiminkite savo vaikystės aistras ir atraskite jas iš naujo – galbūt iš to gims kažkas gražaus? Menas, kad ir kokią jo išraišką pasirinktumėte, gali gydyti, padėti suprasti savo paties ir kito žmogaus istoriją bei susieti mus su kitais žmonėmis.
3. Nusistatykite su menu susietus tikslus. Kiek klasikinių grožinės literatūros kūrinių esate perskaitę? Kelis geriausiai įvertintus kino filmus esate peržiūrėję? Meno kūriniuose dažnai galima pastebėti užuominas į kitus, dažnai klasikinius, kūrinius. Ar norite tas užuominas pastebėti ir suprasti? Susidarykite sąrašą ir pasižymėkite tai, ką norite pamatyti, kur norite apsilankyti. Juk planavimas – pats pirmasis žingsnis!
Įsileiskite meną į savo gyvenimą. Prisijaukinkite jį, pažinkite ir patirkite. Užtenka žengti mažą pirmąjį žingsnį ir pastebėsite, kaip menas ims keisti jūsų gyvenimą. Išlavinę savo skonį ir praplėtę savo žinojimo ribas imsite augti kaip asmenybė ir kasdien atrasite vis naujų įkvėpimo šaltinių. Pradėkite savo kelionę jau šiandien!