Paauglių knygos
Bendros naujienos

Kas dedasi audringoje jaunuolio sieloje? 4 istorijos, kurios įkvėps jaunus ir padės geriau juos pažinti suaugusiems

Paauglystė – žodis į save sudedantis tiek daug. Paauglystė – tai šokis, posūkiai tarp lėto ir tikslaus valso ir beprotiškos salsos motyvų. Noras įtikti kovoja su trokšimu išsiskirti iš minios, noras mylėti persipina su nenumaldoma aistra, prisitaikymas prie gyvenimo normų ir taisyklių staiga keičiasi į sukilimą ir nepaklusnumą. Kaip suprasti save, kai atrodo, tavęs niekas nesupranta. Kaip save atrasti, kai visi turi savo nuomonę apie tavo ateitį? Ar gali prisiliesti, kai to daryti negalima? Mylėti per atstumą? Ar gali leistis į nuotykius ir būti laisvas? Sugebėti į save ir savo aplinką pažiūrėti iš šalies. Atrasti save audringame jausmų pasaulyje yra kiekvieno jauno žmogaus tikslas, užduotis ir svajonė.

Leidykla „Alma littera“ atrinko keturias ypatingas knygas paaugliams. Čia ir jaunas, savęs ieškantis žmogus, ir suaugęs atras kažką sau. Nuo „New York Times“ bestselerio iki knygos, lyginamos su klasikiniu „Rugiuose prie bedugnės“. Juk ne tik paaugliai nori save suprasti. Juos auginantys tėvai taip pat svajoja sugrįžti atgal, prisiminti sudėtingas, o kartais ir juokingas situacijas, jausmus ir patirtus nuotykius. Gyvenimas keičiasi, aplinkybės be perstojo verčia mus prisitaikyti prie laikmečio. Kur mes esame dabar ir kokie būsime suaugę sužinosite, patirsite, pajausite, atrasite pasinėrę į šias istorijas. Juk augame visi, nesvarbu kiek mums metų.


Mikki Daughtry, Rachel Lippincott, Tobias Iaconis „Trys žingsniai iki tavęs

Trys žingsniai iki tavęs

Geriausia 2019 m. Goodreads jaunimo knyga, užkopusi į prestižinio „New York Times“ bestselerių sąrašo pirmąją vietą ir išversta į beveik 20 pasaulio kalbų. 2019 -a isiais kino teatruose pasirodė pagal knygą pastatytas to paties pavadinimo filmas.

Romanas pakerės ir užburs John Green knygų skaitytojus ir gerbėjus. Skirtas visiems, kurie tiki, ar nori tikėti, kad tikra meilė egzistuoja, yra nenugalima ir gali įveikti bet kokias kliūtis.

Rekomenduojame skaityti 14+ m. amžiaus merginoms ir vaikinams.

Ar gali mylėti žmogų, kurio niekada nepaliesi?

Stela ir Vilas susipažįsta ligoninėje. Su abipuse simpatija ateina ir pats didžiausias išbandymas: jie negali priartėti vienas prie kito arčiau nei per tris žingsnius. 

Stela ligoninėse lankosi nuo ketverių metų. Dėl retos ligos jai pavojingas bet koks iš nesterilios aplinkos pasigautas mikrobas. Laukdama tinkamo plaučių donoro, Stela puikiai išmoko pagrindines saugaus elgesio taisykles, iš kurių viena svarbiausių – nepriartėti prie kito ligonio arčiau nei per tris žingsnius.

Vilui taisyklės nebesvarbios. Praradęs viltį pasveikti, vaikinas nekantriai laukia savo 18-ojo gimtadienio, kuomet teisiškai galės atsisakyti tėvų rūpesčio ir leisis į kelionę – pažinti pasaulio ir pasimėgauti gyvenimu, kad ir kiek jo bus likę.

Bendraudama su Vilu, Stela pamažu supranta, kad negalima gyventi nuolat visko bijant ir saugantis; o šis ima suvokti, kad gyvenime svarbu ne vien tai, ko egoistiškai trokšti pats. Atskleisdami vienas kitam iki šiol nepažintus dalykus, jaunuoliai pamažu įsimyli. Tačiau ar įmanoma išties mylėti žmogų, kurio negali paliesti?

„Gilus ir jaudinantis pasakojimas apie sielvartą, draugystę ir visas kliūtis nugalinčią meilę. Suvirpins širdį visiems, kam patinka Johno Greeno romanai.“ – Teenreads


Christian Hill „Žemyn

ŽEMYN: meistriškai parašytame romane susipina dvi nuotykių, drąsos ir žmogiškumo kupinos istorijos

Stulbinančiame, jaudinančiame ir meistriškai parašytame romane glaudžiai persipina dvi įspūdingos nuotykių, drąsos ir nesumeluoto žmogiškumo kupinos istorijos. Knyga, skirta ieškantiems įkvėpimo ir vilties. Net ir iš pačios sudėtingiausios situacijos visada atsiras kita išeitis ir geresnė galimybė. Reikia tik patikėti.

Rekomenduojame skaityti vaikinams ir merginoms nuo 14 -15 m. amžiaus.

Laikas nuspręsti.

Surado rankenėlę, esančią greta kairiojo šono.

Smarkiai timptelėjo.

Užsimerkė.

Reikėjo keleto sekundžių, kad suprastų, ar parašiutas išsiskleidė.

Ar buvo lemta trenktis į žemę ir iš karto mirti.

1971 metais vyriškis išsigalvotu D. B. Kuperio vardu užgrobė vienos Amerikos oro linijų bendrovės lėktuvą ir paprašė atgabenti du šimtus tūkstančių dolerių bei parašiutą. Tai vienintelis neatskleistas nusikaltimas Amerikos aviacijos istorijoje. Ši istorija yra tikra.

Prabėgus trisdešimt penkeriems metams po įvykio, penkiolikmetis Rastas stumia dienas su savo draugų šutve, jo tėvo dažnai nebūna namuose, o mama nuolat apsvaigusi nuo kvaišalų. Regis, tik senis Karteris jaunuoliui suteikia dar vieną galimybę. Jis išmoko Rastą dirbti ir pakreipia vaikino gyvenimą visai kita linkme. Kartą Rasto mama patenka į bėdą ir panikos apimtas vaikinas bando apiplėšti degalinę, pasinaudodamas šutvės ginklu…

Atrodo, išeities jau nėra, tačiau, kaip sako senis Karteris, „visuomet egzistuoja dar viena galimybė“. Visuomet.

„Skaitydamas šią knygą pasijunti taip, tarsi šoktum su parašiutu: šok ir mėgaukis šuoliu.“ Davideʼas Morosinotto


Akvilina Cicėnaitė „Kad mane pamatytum

Kad mane pamatytum

Naujausia jaunųjų Lietuvos skaitytojų tarpe gausų gerbėjų ratą turinčios rašytojos Akvilinos Cicėnaitės knyga, grąžinanti mus į egzotiškąjį 1999-ųjų m. laikotarpį, kuomet artėjant 2000-iesiems laukėme artėjančios pasaulio pabaigos…

Prasminga ir itin paveiki istorija, padedanti pažvelgti į save iš šalies ir atrasti nors ir mažus, bet labai svarbius gyvenimo momentus. Patiks tiek jauniems žmonėms, ieškantiems atsakymų į daugelį juos kankinančių egzistencinių gyvenimo klausimų, tiek jų tėvams, kaip įdomi retrospektyva į savo jaunystės laikus ir galimybė geriau pažinti ir suprasti auginamą ir globojamą jauną sielą.

Knyga, skirta 14+ m. amžiaus jaunimui.

Keturiolikmetė Gilė apie pabaigas žino viską. Ir apie pasaulio pabaigą, kuri turėtų įvykti jau netrukus, 1999-ųjų gruodžio 31-osios vidurnaktį. Ir apie šeimos pabaigą, kai tėtis palikęs namus išeina pas savo studentę. Ir apie draugystės pabaigą, kai su geriausia drauge tenka varžytis dėl trokštamo vaidmens spektaklyje. Bet Gilė negali nutuokti, kuo pasibaigs mamos ryšys su vyru, pramintu Kurmiu, ir kas laukia prasidėjus 2000-iesiems…

Kad mane pamatytum“– septintoji Australijoje gyvenančios prozininkės Akvilinos Cicėnaitės knyga. Tai istorija apie dideles ir mažas pabaigas, apie saulės užtemimus ir laipiojimus pro langą, apie teatrą, šeimos dramą ir truputį – apie meilę.


Vytautas Varanius „Šiltnamis

Šiltnamis

Jauno ir talentingo autoriaus, internete nominuojamo naująja lietuvių jaunimo literatūros žvaigžde, Vytauto Varaniaus, knyga – 2019-ųjų m. paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nugalėtoja.

Tarsi pro lengvą, permatomą širmą romano autorius meistriškai leidžia skaitytojui pažvelgti į iki šiurkštumo jautrias socialines temas ir gyvenimo išbandymus jauno žmogaus dvasiniame pasaulyje. Istorija, kalbanti paprastu, jaunam žmogui priimtinu stiliumi, pripildyta gaivališkos gyvybės, bręstančių jausmų, garsių muzikantų vardų ir padedanti suprasti, kas iš tikrųjų vyksta audringame jaunuolių vidiniame pasaulyje. Nuostabi knyga tiek augančiai ir dar tik naujai besiformuojančiai asmenybei, tiek šiame kelyje ją lydintiems ir suprasti mėginantiems suaugusiesiems.

Istoriją „Šiltnamis” galima lyginti su geriausiais pasaulio autorių kūriniais jaunimui, tokiais kaip J. D. Selingerio  „Rugiuose prie bedugnės”. Ji patiks ir tiems, kam patiko filmas „Kapitonas fantastika”.

Romanas 14+ m. amžiaus paaugliams ir jaunimui.

Šešiolikmetis Elvinas kartu su tėčiu ir mažąja sesute Elze gyvena uždarame pasaulyje, vienkiemyje vidury milžiniško kukurūzų lauko, į kurį nukrito meteoritas. Prižiūrėti laukus ir šiltnamį – tokia šio jauno vaikino kasdienybė. Įveikti nuobodulį jam padeda knygos ir muzika iš tėčio įrašų kolekcijos. Tačiau visados kažko trūksta. Sėdėdamas ant daržinės stogo ir stebėdamas praskrendančius lėktuvus Elvinas pajunta nenumaldomą norą ištrūkti ir pradėti naują gyvenimą.

Slenkančias dienas netikėtai praskaidrina į kaimą atsikrausčiusi raudonplaukė Luka, su kuria Elvinas patiria tai, ko dar niekada anksčiau nebuvo patyręs. Tačiau su Lukos atėjimu prasideda ir nauji išbandymai, kuriuos jiedviem teks atlaikyti.

Jauno žmogaus dvasiniai ieškojimai  ir kova už išgyvenimą jam nepriimtiname pasaulyje.