Knygos.lt naujienos

„Rojaus kaina“: aistros kupina kelionė į kadaise vieną prabangiausių pasaulio parduotuvių

Jei kas nors pasiūlytų sėsti į laiko mašiną, ispanų rašytoja Susana López Rubio žino, ką pasirinktų: persikeltų į XX amžiaus vidurio Havaną ir užsuktų išsirinkti suknelės į tuo metu vieną prabangiausių pasaulyje parduotuvių „Žavesys“ („El Encanto“). Į Kubą ir nukelia šios autorės romanas „Rojaus kaina“ (išleido BALTO leidybos namai, vertė Eglė Naujokaitytė), kur svajonių parduotuvėje įsižiebia neįtikėtina meilės istorija.

Havana, Kuba, 1947. Pagundų kupinoje rojaus saloje išsilaipina iš karo nualintos Ispanijos pabėgęs jaunasis Patrisijus. Vienintelis jo turtas – drabužiai, kuriuos dėvi, ir svajonės apie gerą gyvenimą. Apdovanotas puikia išvaizda ir neatremiamu žavesiu, jaunuolis netrunka gauti darbo „Žavesyje“, vienoje prabangiausių to meto pasaulio parduotuvių. Nuo prancūziškos aukštosios mados iki arabiškų šilkų – „Žavesys“ gali pasiūlyti viską. Čia lankosi Holivudo žvaigždės, kylantys politikai, turtingiausi iki revoliucijos Kubos veikėjai ir nuožmiausi gangsteriai. Pamilti nusikaltėlio Sesario Valdeso žmoną Gloriją tolygu savižudybei. Tačiau Patrisijų neapsakomai traukia ši liūdno žvilgsnio ir aštraus proto gražuolė, vienodai mėgstanti Christiano Dioro apdarus ir Einsteino teorijas. Tarp „Žavesio“ sienų viskas atrodo įmanoma – net meilė, rodos, nepasiekiamai moteriai.

„Mane žavėjo 1947-ųjų Havanos atmosfera, tai buvo prieštaravimų kupinas miestas – naktinių klubų, muzikos, prabangos aukso amžius, bet kartu apraizgytas mafijos tinklo,“ – viename interviu pasakojo Susana López Rubio. Apie tada Havanoje veikusią prabanga stebinančią parduotuvę ji išgirdo dar vaikystėje: tėvai dirbo oro bendrovėje ir turėjo daug draugų kubiečių, tad šeima žiemas leisdavo Floridoje, kur gyveno daugybė iš Kubos pasitraukusių žmonių. „Mane tiesiog užbūrė mamos draugės pasakojimas“, – vaikystėje paliktą įspūdį prisimena rašytoja. Tačiau vien to romanui nepakako. Norėdama atkurti klestėjusios Havanos atmosferą, ji kelerius metus rinko medžiagą, bendravo su tais, kurie kadaise ne tik lankėsi šioje legendinėje parduotuvėje, bet ir dirbo.

„Pagrindiniai herojai Patrisijus ir Glorija – išgalvoti, tačiau romane aprašau ir realius asmenis, kurie yra užsukę į šią parduotuvę: Holivudo žvaigždes Avą Gardner ir Franką Sinatrą, Prancūzijos mados karalių Christianą Diorą ir… garsųjį revoliucionierių Che Guevarą. Taip pat atpasakojau daugybę įdomiausių istorijų, iš tiesų nutikusių „Žavesyje“, – jomis pasidalijo buvę darbuotojai“, – sako „Rojaus kainos“ autorė.

Nuotrauka iš autorės archyvo

Susana López Rubio – ispanų rašytoja ir scenaristė, kurianti apsakymus suaugusiesiems ir vaikams, rašanti scenarijus TV serialams bei kino filmams. Adaptavo televizijai ir populiarų Maríos Dueñas romaną „Laiko gijos“. Autorė yra prisipažinusi, kad rašo pačiose įvairiausiose vietose: parduotuvėje stovėdama eilėje, autobuse ir netgi naktiniuose klubuose.