6 faktai, kurių nežinojote apie knygą „Alisa stebuklų šalyje“
Praėjo jau daugiau nei pusantro šimto metų nuo tada, kai buvo sukurta „Alisa stebuklų šalyje“. Tai ikoninė knyga, tapusi labai ryškia popkultūros dalimi ir turinti didžiules įvairiausio amžiaus gerbėjų minias visame pasaulyje. Pagal šią knygą buvo sukurtas ne vienas vaidybinis ir animacinis filmas, gausybė spektaklių, ji netgi įkvėpė rokerį Marilyną Mansoną (albumas Eat Me, Drink Me iš tiesų yra aliuzija į pyragaitį ir stebuklingą gėrimą, kuriuos Alisa suvartojo įsmukusi į triušio olą). Knygos siužetą, turbūt, žinote atmintinai, tačiau tikiu, kad keli faktai apie Alisą Jus nustebins!
1. Charlesui Lutwidgui Dodgsonui labai nesisekė su pavadinimais
Pradėkime nuo to, kad Lewisas Carrollis iš tiesų buvo Charlesas Lutwidgas Dodgsonas. Gerai, kad šis rašytojas turėjo redaktorių, kitaip mes skaitytume apie „Alisos nuotykius po žeme“, kuriuos būtų aprašęs Edgaras Cuthwellis. Kitu atveju mūsų rankose gulėtų knygą „Alisa tarp goblinų“. Nelabai patrauklu, tiesa?
2. Alisa gyveno iš tikrųjų
1862 metais Lewisas Carrollis pasikvietė savo viršininko dukrą Alisą Liddell ir jos seseris paplaukioti valtimi. Būtent šios kelionės metu rašytojas sugalvojo vėliau legendine knyga virtusią istoriją apie Alisą stebuklų šalyje, kurios pagrindine heroje ir buvo mažoji viršininko duktė. Tiesa, tikroji Alisa iš tiesų buvo tamsiaplaukė, priešingai nei knygoje ir filmuose vaizduojama miela šviesiaplaukė.
3. Češyro katino medis taip pat yra tikras
Šis medis, prie kurio priėjusi Alisa sutiko jame betupintį kvaištelėjusį Češyro katiną, iš tiesų stovėjo Alisos Liddell namų sode Oksforde.
4. Netikra vėžlių sriuba iš tiesų buvo kuo tikriausia
Karalienės Viktorijos laikais vėžlių sriuba buvo tapusi prabangos ir prašmatnumo požymiu. Norint pamėgdžioti turtuolių elgseną, valgius ir buitį, buvo išrasta netikra vėžlių sriuba, dažniausiai verdama iš veršelio kojų, galvos, uodegos, smegenų ar kitų dalių (gardumėlis). Būtent todėl knygoje „Alisa stebuklų šalyje“ sutinkamas Vėžliūgas buvo nupieštas turintis vėžlio kiautą, veršiuko kojas ir galvą.
5. 1931 metais Kinijoje knyga „Alisa stebuklų šalyje“ buvo uždrausta
Knygos draudimas buvo pagrįstas tuo, kad „gyvūnai neturėtų vartoti žmogiškos kalbos“. Nesutikčiau!
6. Lewisas Carrollis matė dalykus taip, kaip juos matė Alisa
Rašytoją kankino reta neurologinė liga, kuria sergant matomos haliucinacijos, o šalia esantys objektai atrodo didesni arba mažesni nei jie iš tiesų yra – visai kaip patekus į triušio olą. Šis sutrikimas vadinamas Alisos stebuklų šalyje sindromu.
Ar ir Jus perskaičius šias įdomybes apėmė nenumaldomas noras dar kartelį atsiversti knygą ir išgyventi beprotiškas akimirkas iš naujo? O galbūt esate vienas iš tų, kurie šios knygos dar neskaitė? Tuomet būtinai užsukite į KNYGOS.LT ir griebkite egzempliorių – laukia išprotėjusi kelionė triušio oloje!