10 uždraustų knygų, tapusių klasika
Įdomybės

10 uždraustų knygų, tapusių klasika

Literatūra turi galią keisti žmonių gyvenimus. Knyga gali provokuoti, nustebinti, šokiruoti, netgi versti šlykštėtis ar pasijusti nepatogiai. Literatūros istorijoje kai kurios knygos turėjo tokį stiprų poveikį, kad netgi buvo uždraustos dėl pačių įvairiausių priežasčių. Mūsų laimei, šiandien šios knygos yra ir vėl prieinamoms skaitytojams ir netgi tapusios klasika. Ypatingai gardus kąsnelis literatūros įdomybių mėgėjams: 10 uždraustų knygų, tapusių klasika.

1. Harper Lee „Nežudyk strazdo giesmininko“

Nežudyk strazdo giesmininko

Šiais laikais Harper Lee knyga „Nežudyk strazdo giesmininko“ yra laikoma viena geriausių knygų Amerikos literatūros istorijoje, tačiau taip buvo ne visada. Romane nagrinėjamos išprievartavimo ir rasizmo temos tuometinei visuomenei atrodė pernelyg kontraversiškos, todėl knyga ne vieną kartą buvo uždrausta.

2. David Herbert Lawrence „Ledi Čaterli meilužis“

Ledi Čaterli meilužis

Knyga „Ledi Čaterli meilužis“ pasakoja apie kūniškų aistrų ištroškusią ir už suluošinto vyro ištekėjusią Konstanciją, ir jos romaną su dvare tarnaujančiu eiguliu Oliveriu. Ši knyga buvo uždrausta dėl atvirų sekso scenų aprašymų ir keiksmažodžių vartojimo. Įdomu, koks likimas 1928-aisias tuomet būtų laukęs „Penkiasdešimties pilkų atspalvių“?

3. Joseph Heller „22-oji išlyga“

22-oji išlyga

Satyrinis romanas „22-oji išlyga“ yra laikomas viena geriausių XX-ojo amžiaus knygų. Apie II-ąjį pasaulinį karą pasakojanti knyga buvo išleista 1961-aisiais ir uždrausta iki pat 1976-ųjų dėl „nederamos“ armijos ir paties karo kritikos.

4. William Golding „Musių valdovas“

Musių valdovas

Šis 1954-aisiais pasirodęs romanas buvo uždraustas ne vieną ir ne du kartus. Kas jame tokio netinkamo? Siužetas įdomus ir gana paprastas: po lėktuvo katastrofos negyvenamoje saloje atsiranda grupelė moksleivių. Panašu į laimingai pasibaigusią istoriją apie Robiną Kruzą, tačiau šį kartą riba tarp žmogaus ir gyvūno tampa vos matoma. Romanas buvo kritikuotas dėl nešvankybių, žiaurių smurto scenų bei moteris įžeidžiančių ir religiją žeminančių teiginių. „Musių valdovas“ pasižymi mąstymą provokuojančia tematika, tačiau kai kurie siužeto vingiai jautrių nervų skaitytojus gali priversti pasijusti kiek nemaloniai.

5. George Orwell „Gyvulių ūkis“

Gyvulių ūkis

Ši knyga laikoma svarbiausiu grožinės politinės satyros kūriniu, parašytu XX a. Jame alegorinio pasakojimo forma aprašoma korupcija Sovietų Sąjungoje, todėl visai nenuostabu, kad ten „Gyvulių ūkis“ buvo uždraustų knygų sąraše iki 1980-ųjų. Dėl kiek keistesnės priežasties ši knyga buvo uždrausta Jungtinių Arabų Emyratų mokyklose – knygoje vaizduojama kalbanti kiaulė ir šalies valdžiai pasirodė, kad tai prieštarauja musulmoniškoms vertybėms.

6. Salman Rushdie „Šėtoniškos eilės“

Šėtoniškos eilės

Salmanui Rushdie buvo paskelbta fatva – arba kitaip mirties nuosprendis – už Dievą paniekinančias užuominas, kurias galima rasti knygoje. Fatvą rašytojui paskelbė Iranas, o kitose musulmonų šalyse, tokiose kaip Pakistanas, Bangladešas ar Šri Lanka, ši knyga buvo draudžiama skaityti. Knygos pasirodymas ne tik užtraukė didžiulę nemalonę rašytojui, tačiau ir įžiebė riaušes, o Jungtinėse Amerikos valstijose kai kurie knygynai atsisakė knygą pardavinėti išsigandę grasinimų mirtimi.

7. James Joyce „Ulisas“

Ulisas

Ulisas“ yra ne tik viena sunkiausiai skaitomų knygų, kurią užbaigti iki galo pavyksta ne kiekvienam. Taip pat tai yra stipriai kritikuojama ir netgi ne kartą deginta knyga, vadinama nešvankia ir vulgaria. Daugybę metų ji netgi buvo konfiskuojama prieš peržengiant JAV sienas!

8. J. K. Rowling knygų serija „Haris Poteris“

Haris Poteris

Pasirodo, dėl burtininko Hario Poterio pamišęs ne visas pasaulis. Daugybė krikščioniškų grupių visame pasaulyje kaltina knygą raganysčių propaganda, o patys radikaliausi fundamentalistai šias knygas netgi degina.

9. J. D. Salinger „Rugiuose prie bedugnės“

Rugiuose prie bedugnės

Tai viena labiausiai cenzūruojamų, draudžiamų ir kritikuojamų knygų nuo pat jos pasirodymo 1951-aisiais. Knygos antiherojus Holdenas Kolfildas yra paauglys, pradedantis savęs atradimo kelionę. Didelei daugumai paauglių nesunku susitapatinti su Holdeno personažu ir jo gyvenimo posūkiais, tačiau būtų sunku suskaičiuoti keliose JAV mokyklose ši knyga buvo uždrausta dėl vulgarios kalbos, seksualinių scenų ir per didelio negatyvumo. Vienas Oklahomos valstijos mokytojas netgi prarado darbą liepęs savo mokiniams šią knygą perskaityti.

10. George Orwell „1984“

1984

George Orwellas sugebėjo parašyti ne vieną, o dvi knygas, kurios užtrauktų nemalonę ir būtų uždraustos tam tikrose šalyse. Distopijos šedevras „1984-ieji“ pasakoja apie brutaliai veiksmingą sekimo visuomenę ir kai kurių apžvalgininkų yra laikoma tiesiogine kritika Josifui Stalinui ir jo vykdomai politikai. Įdomiausia tai, kad 1981 metais Floridoje, JAV, šią knygą buvo siekiama pašalinti iš bibliotekų už pro-komunizmą. Panašu, kad šią knygą skaitė ne visi.

Geriausia žinia ta, kad dabar visos uždraustojo dešimtuko knygos yra laisvai prieinamos mums, skaitytojams, todėl nieko nelaukę galime patenkinti savo smalsumą ir atsiduoti uždraustų knygų vilionėms jau šiandien.

Esu iš tų žmonių, kuriems knygų reikia kaip oro – tam, kad pilnais plaučiais būtų galima įkvėpti tyro ir gaivaus idėjų gūsio. Visuomet ant stalelio prie lovos savo akimirkos laukia bent trys skirtingo žanro knygos – juk niekada nežinai, kada bus TA nuotaika. Aplink tiek daug įdomių knygų, o joms perskaityti laiko tiek mažai!