Bendros naujienos

Shusaku Endo „Tyla“: knyga, apie kurios ekranizavimą Martinas Scorsese svajojo 20 metų

Martino Scorseses filmai dažnai atvaizduoja gangsterių gyvenimą, juose kalbama apie nusikaltimus ir žiaurumą (prisiminkime filmus ‘The Goodfellas’, ‘Gangs of New York’, ‘Cape Fear’ ir kt.). Dėl to šis režisierius gali atrodyti kaip gan keistas kandidatas ekranizuoti japono kataliko Shusaku Endo knygoje „Tyla“ aprašytą istoriją. Ir vis dėlto M. Scorsese yra prasitaręs, kad knygą „Tyla“ skaitė netgi kelis kartus ir šios knygos ekranizavimas jau ilgą laiką buvo jo svajonių projektas. Taigi, kokia yra toji knyga, pavergusi žymiojo režisieriaus širdį ir protą?

XVII a. Japonija. Negausios krikščionių bendruomenės persekiojimas pasiekė apogėjų. Į šią prieštaravimų draskomą šalį slapta atvyksta du portugalai kunigai. Jų užduotis – vėl suburti draugėn pasklidusius tikinčiuosius, o svarbiausia – sužinoti tiesą apie vieną dingusį misionierių (filme jį vaidins Liamas Neesonas), kuris, pasak gandų, išsižadėjo tikėjimo. Pagrindiniam šio romano veikėjui Sebastianui Rodrigesui teks atsakyti į kertinį klausimą: kaip gyventi, kai Dievas tyli?

Liamas Neesonas filme „Tyla“

Liamas Neesonas filme „Tyla“

Tyla“ yra tamsus epistolinis romanas apie išdavystę, istorija apie tikėjimą ir bedievystę, apie baisius Jėzuitų misionierių bei krikščionių persekiojimus ir kankinimus. Šis romanas paremtas tikrais istorinShusaku Endo „Tyla“iais faktais, o personažai sukurti pagal tikrus XVII a. gyvenusius žmones. 1966 metais laimėjusi Tanizaki prizą, ši knyga yra labiausiai pripažintas ir garsiausias Shusaku Endo kūrinys, tapęs žanro klasika. Kaip Fyodoras Dostoyevskis, taip ir Sh. Endo atskleidžia žmogaus vienišumą, susvetimėjimą ir svetimumą pasauliui bei paguodos troškulį, o skaitytojui ši knyga suteikia peno tiek apmąstymams, tiek ir pajautimams.

Nors ši knyga ir kalba apie Krikščionybę, tačiau ji bus tiek pat įdomi ir kitų religijų atstovams ar neišpažįstantiems jokio tikėjimo. Kiekvienas literatūros gurmanas galės pasimėgauti nenuginčijamu rašytojo talentu ir taip pat suprasti ką reiškia būti persekiojamam – juk tiek religinio, tiek politinio persekiojimo problematika vis dar išlieka aktuali net ir mūsų dienomis.

Kino filmas turėtų išvysti dienos šviesą dar šių metų pabaigoje ir kol kas jis yra pats ilgiausias M. Scorseses filmas (šiuo metu juosta trunka 3 val 15 min, tačiau prieš pasirodant kinuose jis gali būti sutrumpintas). Romanas „Tyla“ jau visai netrukus turėtų atvykti į KNYGOS.LT knygyną ir mes turėsime galimybę knygą perskaityti dar prieš pasirodant filmui ir susikurti jos ekranizaciją savo vaizduotėje. Ar ji bus tokia pati kaip 20 metų brandinta Martino Scorseses galvoje?

Kadras iš kino filmo „Tyla“

Kadras iš kino filmo „Tyla“

Esu iš tų žmonių, kuriems knygų reikia kaip oro – tam, kad pilnais plaučiais būtų galima įkvėpti tyro ir gaivaus idėjų gūsio. Visuomet ant stalelio prie lovos savo akimirkos laukia bent trys skirtingo žanro knygos – juk niekada nežinai, kada bus TA nuotaika. Aplink tiek daug įdomių knygų, o joms perskaityti laiko tiek mažai!