
Leidyklos TYTO ALBA 2021 m. skaitomiausių knygų TOP 10
Kokias knygas labiausiai skaitėte praėjusiais metais? TOP 10 populiariausių knygų dalijasi leidykla TYTO ALBA – kviečiame pasidairyti ir išsirinkti, ką norėtumėte perskaityti!
1 vietoje – Mario Escobar romanas „Aušvico lopšinė“
Tikrais faktais grįstas pasakojimas apie neįtikėtiną pasiaukojimą, ištvermę ir mažai kam žinomą romų istorijos puslapį. Vokietė Helena Haneman gyvena įprastą gyvenimą – drauge su vyru Johanu, vienu geriausių šalies smuikininkų, augina penkis vaikus. Tačiau vieną 1943 metų rytą įprastą šeimos rutiną sutrikdo SS reichsfiurerio įsakymas. Johanas – romas, tad jis drauge su vaikais turi būti internuotas. Helenos išvežamųjų sąraše nėra, ji gali likti, bet negi motina gali išsiskirti su vaikais?
Kelionė baigiasi Aušvice, Birkenau romų stovykloje, kur grėsmingi gandai tampa realybe. Sužinojęs, kad Helena – ne tik tikra vokietė, bet ir profesionali slaugytoja, daktaras Jozefas Mengelė paskiria ją vadovauti stovyklos romų vaikų darželiui – vietai, kur laikomi vaikai jo siaubingiems eksperimentams. Helena tampa vienintele pasmerktų vaikų atrama.
2 vietoje – Egidijaus Aleksandravičiaus knyga „Adamkus“
„Tai pirmoji išsami biografija žmogaus, kuris jau įėjo į Lietuvos istoriją kaip populiariausias Kovo 11-osios Respublikos politikas, kone aštuonis dešimtmečius aktyviai veikęs ir šiandien tebeveikiantis visuomenės ir valstybės laisvės labui“, – sako knygos „Adamkus“ autorius, žinomas istorikas, VDU profesorius Egidijus Aleksandravičius. Biografijos autorius atskleidžia ne tik neįtikėtinai įdomią V. Adamkaus gyvenimo istoriją, bet ir atveria sudėtingą pokarinės lietuvių išeivijos gyvenimo ir turiningos veiklos istoriją. Knygoje skleidžiasi įdomūs Vasario 16-osios Lietuvos ir Kovo 11-osios Lietuvos istorijos vingiai.
3 vietoje – William Kent Krueger romanas „Maloningoji žemė“
„Maloningoji žemė“ – kvapą gniaužiantis epas, sužavėjęs ir kritikus, ir skaitytojus. 1932 metų vasara, Didžiosios depresijos, nevilties ir skurdo laikai. Netekę tėvų broliai Albertas ir Odis O’Banjenai patenka į niūrų Linkolno indėnų internatą. Kilęs tornadas sugriauna viltį turėti naujus namus, tad broliai su dviem likimo bičiuliais sėda į kanoją ir nepažįstamomis upėmis leidžiasi į visišką nežinomybę. Jie nė nenutuokia, kiek iššūkių, pavojų ir apreiškimų laukia, kaip ši odisėja juos pakeis, kur nuves ir ką suteiks. Tai sukrečianti saga apie tai, kaip išlikti, kai pasaulis atstūmė, nusisuko ar net atsigręžė prieš, ir apie šviesiąją žmogaus pusę, padedančią nepamesti kelio ir tamsiausią naktį.
4 vietoje – Jordan B. Peterson knyga „Kitapus tvarkos“
Vienas ryškiausių šių laikų intelektualų, klinikinis psichologas Jordan B. Peterson – vieniems skaitytojams didžiulis autoritetas, kiti jo negali pakęsti, tačiau abejingų jis nepalieka. Pasaulinio bestselerio „12 gyvenimo taisyklių“ autorius naujoje knygoje „Kitapus tvarkos“ pateikia dar 12 naujų gyvenimo taisyklių. J. B. Peterson kviečia suvaldyti chaosą ir taip kurti drąsesnį, nuoširdesnį bei prasmingesnį gyvenimą.
Chaoso perteklius baugina nežinomybe, o tvarkos perteklius atima iš mūsų žingeidumą ir kūrybiškumą. Štai kodėl „Kitapus tvarkos“ ragina ieškoti pusiausvyros tarp pamatinių gyvenimo principų – tvarkos ir chaoso – bei parodo, kaip gilindamiesi į visa, kas juos skiria, galime atrasti esmines tiesas. J. B. Peterson primena, kad turime iš kur semtis stiprybės ir dalijasi psichologinėmis bei filosofinėmis įžvalgomis, garsiausiais žmonijos mitais ir pasakojimais.
5 vietoje – Jordan B. Peterson knyga „12 gyvenimo taisyklių“
„12 gyvenimo taisyklių“ – viena daugiausiai pastaraisiais metais diskusijų visame pasaulyje sukėlusių knygų. Pasaulis nuolat keičiasi, yra nenuspėjamas ir dažnai nesaugus, griūva šeimos, politinė santvarka, švietimo sistema nebetenka pasitikėjimo. Tai, kas buvo saugu ir patikima, darosi pavojinga ir miglota. Kaip rasti atramą?
Drausmė, laisvė, nuotykiai ir atsakomybė, pasaulio išmintis, išgryninta ir suvesta į 12 praktiškų ir išmintingų taisyklių, skirtų kiekvienam protingam šiuolaikinio pasaulio gyventojui, norinčiam išsivaduoti iš aplink tvyrančio chaoso.
6 vietoje – Karen Swan romanas „Ispaniška vasara“
Tai istorija apie meilę, kerštą, pilietinį karą ir atleidimą. Vienam turtingiausių Ispanijos žmonių Karlui Mendosai gulint mirties patale paaiškėja, kad visą savo turtą jis ruošiasi palikti Marinai Kvinsi. Padavėjai, apie kurią niekas iš jo šeimos nėra girdėjęs. Šią užduotį besiaiškinančios turto konsultantės Šarlotės Ferfaks nuomone, akivaizdu, kas gali sieti turtingą vyriškį su gražia perpus jaunesne moterimi. Tačiau reikalai pakrypsta visai ne taip: įspūdingos išvaizdos padavėja pareiškia, kad nieko nežino apie jokį Mendosą. Taip Šarlotė pasineria į žymiosios Ispanijos šeimos praeitį, kurioje slypi sukrečianti istorija apie du žmones, kadaise išskirtus tragiškos lemties. Tyrimas ją nukelia į Ispanijos pilietinio karo laikus, kur užsimezgė kruvina drama.
7 vietoje – Danutės Gailienės knyga „Ką jie mums padarė“
Pirmą kartą 2008 metais išleista psichologės prof. D. Gailienės knyga 2021 metais sugrįžo su didžiuliu susidomėjimu. „Turbūt pražiopsojau, kad tie žmonės, kurie Nepriklausomybės pradžioje buvo vaikai, matė besiverčiančius šeimų gyvenimus, sunkumus, jau užaugo. Dabar jie nori susigaudyti ir įvertinti, kas ir kaip buvo“, – antrą knygos „Ką jie mums padarė“ gyvenimą analizuoja autorė.
„Ką jie mums padarė“ skirta kolektyvinės traumos analizei. Kaip žmones veikia traumuojanti praeitis? Kur jų stiprybės šaltiniai? Kas padeda nepalūžti? Kokių padarinių traumos sukelia visuomenės atminčiai ir dabartiniam gyvenimui? Ir kodėl mums svarbu apie tai kalbėtis?
8 vietoje – Linos Vėželienės knyga „Septynios didžiosios nuodėmės psichologo kabinete“
2018 m. pasirodžiusi psichologės-psichoterapeutės L. Vėželienės knyga „Septynios didžiosios nuodėmės psichologo kabinete“ – iki šiol viena perkamiausių leidyklos knygų, o atsiliepimai apie knygą keliauja iš lūpų į lūpas.
Knygoje išsamiai, vaizdingai ir sąmojingai, pagyvindama pasakojimais psichologo kabinete, cituodama žymius psichologus, filosofus ir dvasinius mokytojus, autorė nagrinėja septynių sielos ligų apraiškas, dalijasi įžvalgomis ir neprimygtinai pataria, kaip įveikti dvasinius sunkumus, baimes ir atsiverti tikram ir sveikam gyvenimui. Praėjusių metų pabaigoje L. Vėželienė pristatė naują knygą „Vidurio amžiaus paauglystė“.
9 vietoje – Lucindos Riley romanas „Dingusi sesuo“
Fenomenu tapęs šviesios atminties britų rašytojos L. Riley romanų ciklas „Septynios seserys“ pasakoja įvaikintų seserų istorijas ir yra paremtas mitu apie garsųjį Plejadžių žvaigždyną. „Dingusi sesuo“ kupina dar daugiau paslapčių, nes pasakoja apie septintą seserį. Šeimos advokatui pranešus, kad galbūt Naujojoje Zelandijoje atsirado septinta sesuo, kitos leidžiasi į paieškas, kurios nusidriekia aplink pasaulį ir laiku į praeitį.
Seserys turi ypatingo žiedo su smaragdu piešinį, pagal kurį gali įsitikinti, ar Merė Makdugal išties yra jų sesuo. Tačiau paaiškėja, kad žiedo savininkė Merė leidosi į gyvenimo kelionę aplink pasaulį. Norėdamos išsiaiškinti tiesą, seserys privalo ją pasivyti, bet, atrodo, Merė visiškai netrokšta, kad ją surastų. Praėjusiais metais mirusi ciklo autorė L. Riley skaitytojams dar spėjo palikti paskutinės, kitais metais pasirodysiančios knygos rankraštį, kur bus atskleistos visos paslaptys.
10 vietoje – Lucy Worsley romanas „Karalienė Viktorija“
„Karalienė Viktorija“ – vienos garsiausių visų laikų karalienių portretas. Romanui prilygstanti dramatiška istorija moters, kuri prieš savo valią labai jauna tapo karaliene, o vėliau – viena įtakingiausių valdovų vyrų pasidalytame pasaulyje. Jos vardu pavadinta ištisa epocha. Ir ne tik dėl to, kad Britų imperijoje niekada nenusileisdavo saulė – imperija tapo galinga kaip niekad. Jos valdymo laiku keitėsi daugybė politinio, visuomeninio ir socialinio gyvenimo normų.
Ji buvo ne tik karalienė, bet ir dukra, žmona, motina. Ir kiekvieną kartą iš jos buvo tikimasi, kad atlikdama šiuos vaidmenis ji elgsis taip, kaip iš moters reikalavo visuomenė. Ji buvo reformatorė, pakeitusi ne tik monarchiją, bet ir moters padėtį visuomenėje.