Apžvalgos

„Knygų savaitėje“ – išskirtinis Undinės Radzevičiūtės romano „Minaretas ir 7“ pristatymas

Vasario mėnesį jau antrą kartą vyksta virtualių literatūrinių renginių ciklas „Knygų savaitė“, buriantis leidėjus, bibliotekas ir visus, mėgstančius skaityti. Knygų mylėtojai sulaukė daugiau nei 30-ies renginių, susitikimų ir diskusijų, o tarp jų vienas išskirtinių renginių – Undinės Radzevičiūtės naujojo romano „Minaretas ir 7“ pristatymas.

Tai išskirtinis ir vienintelis knygos pristatymas, kurį galima žiūrėti LRT Mediatekoje (spauskite čia >>). Pokalbyje dalyvaus rašytoja Undinė Radzevičiūtė ir Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos vyr. redaktorius Saulius Repečka.

Kiekvieno Undinės Radzevičiūtės kūrinio pasirodymas skaitytojų ir kritikų sutinkamas kaip literatūrinis įvykis. Originalus rašymo stilius, savita, estetiškai išbaigta struktūra, koncentruota mintis – dėl šių kūrybos ypatumų rašytoja išskiriama kaip viena originaliausių ir savičiausių šiuolaikinių lietuvių rašytojų.

Naujausia, aštunta, Europos Sąjungos literatūros premijos laureatės knyga „Minaretas ir 7“ – apie tai, kaip rašytoją veikia ir keičia triukšmas ir tyla, vieta, konfliktai, kančia, kitų parašyti ir jo paties rašomi tekstai ir herojai. Ir apie tai, kas atsitinka, kai rašytojas susiduria pats su savimi.

Pagrindinė knygos veikėja rašytoja, iškankinta triukšmo, gauna apdovanojimą – galimybę vienuolika mėnesių praleisti barokiniuose rūmuose Bamberge. Ji tikisi parašyti knygą apie ekscentrišką maniaką, tikisi tylos savo rožiniame Bambergo rūmų kambaryje su keturiais gipsiniais berniukais ant lubų. Bet gyvenimas nėra tobulas. Rūmuose tėra dvi studijos, o vienintelis jos kaimynas už sienos – triukšmingas šešiasdešimtmetis rašytojas iš Irako. Dviejų žmonių susidūrimas kartais yra kaip tekstas, o bet kuri jo pusė bet kurią akimirką gali tapti antagonistu.

Undinė Radzevičiūtė baigė meno istorijos, teorijos ir kritikos studijas Vilniaus dailės akademijoje, dešimtmetį dirbo reklamos agentūrose, vėliau pradėjo rašytojos karjerą. Unikalaus stiliaus rašytojos knygos – „Strekaza“, „Frankburgas“, „Baden Badeno nebus“, „180“, „Žuvys ir drakonai“, „Kraujas mėlynas“, „Grožio ir blogio biblioteka“ – nuo literatūros tradicijos nutolusi literatūra, puikiai vertinama ir kritikų – Radzevičiūtės knygos 4 kartus pateko į kūrybingiausių metų knygų sąrašus, 2 kartus – į geriausių metų knygų sąrašus, 2015 m. knyga „Žuvys ir drakonai“ įvertinta prestižine Europos sąjungos literatūros premija, Lietuvių PEN centro išrinkta viena geriausių dešimtmečio knygų.

Rašytojos kūryba išversta į daugiau kaip 10 Europos kalbų, romanas „Kraujas mėlynas“ Austrijoje išrinktas geriausia 2019 m. birželio knyga, o 2020-aisiais išleista „Grožio ir blogio biblioteka“ pateko į 2020-ųjų Metų knygos rinkimų penketuką ir įtraukta į trumpąjį 15min.lt rengiamą Metų knygos rinkimų sąrašą.

Undinės Radzevičiūtės knygą „Minaretas ir 7“ išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, knygos dailininkas Zigmantas Butautis.