Apžvalgos

Kuo įsimintinas sausio mėnuo literatūros pasaulyje

Kuo mums ypatingas sausio mėnesis? Vieniems tai mėnuo, kai lauke dar žiema, o mes su ilgesiu laukiame pavasariškų saulės spindulių, kitiems tai mėnuo, kada švenčiami šeimos narių ar draugų gimtadieniai, dar kitiems tai pradžia, mėnuo, nuo kurio pasižadame sau būti geresni visus ateinančius metus. 

Nutarėme pasidomėti, kuo sausio mėnesis ypatingas mūsų taip mėgstamame literatūros pasaulyje. Kurie puikūs rašytojai gimė būtent šį mėnesį, o galbūt kurių iš jų netekome?

Kahlil Gibran (gimė 1883 m. sausio 6 d.)

f4d727daa175665a84ca462b07047d5fe5c6777f65d97cb798pimgpsh_fullsize_distrKahlil Gibran (pilnas autoriaus vardas yra Gibran Kahlil Gibran) gimė katalikų minoritų šeimoje šiaurės Libane. 1895 m. su šeima emigravo į JAV, kur per klaidą perrašant dokumentus buvo užregistruotas kaip Kahlil Gibran. JAV lankė meno mokyklą, o grįžęs į Libaną mokėsi literatūros. Mirė šis autorius 1931 m. Rašytojo kūriniuose daug dėmesio skiriama dvasiniams ieškojimams, meilei, dažni skirtingų religijų simboliai.

K. Gibran parašė nemažai kūrinių, tačiau bene vienas ryškiausių yra poetinių esė rinkinys – „Pranašas“. Vos parašytas šis kūrinys sulaukė šaltos kritikų nuomonės, tačiau skaitytojai greit jį pamėgo ir dabar šį esė rinkinį galime rasti išverstą į daugiau nei penkiasdešimt kalbų.

Naujausiame leidyklos OBUOLYS knygos leidime rasite originalių autoriaus piešinių ir tapybos darbų iliustracijų. O pats rašytojas apie savo knygą kalba taip: „Aš manau, kad manyje visada gyveno pranašas – nuo tada, kai pirmą kartą sumaniau knygą grįžęs į Kalnų Libaną. Rodos, ji buvo dalis manęs… Saugojau rankraštį ketverius metus, prieš įteikdamas savo leidėjui, kadangi norėjau būti visiškai įsitikinęs, kad kiekvienas žodis – pats geriausias, kokį tik galėjau sukurti.“

Lewis Carroll (gimė 1832 m. sausio 27 d.)

ba7b4c5d2683f669c59a545c6d74e8821841df47b314b493b9pimgpsh_fullsize_distrTikrasis rašytojo vardas Charles Lutwidge Dodgson, tačiau daugeliui autorius žinomas kaip Lewis Carroll, kuris parašė visiems gerai žinomą istoriją „Alisa stebuklų šalyje“, bei jos tęsinį „Alisa veidrodžių karalystėje“. Šis anglų tautybės vyras, be rašymo, turėjo ir daugiau veiklų: jis ir matematikas, ir fotografas, logikas, net ir anglikonų pastorius. Populiariausia jo knyga – „Alisa stebuklų šalyje“ – pirmą kartą buvo išleista daugiau nei prieš 150 metų.

Nuo pirmojo knygos leidimo iki šių dienų knyga vertinama labai skirtingai. Jai skiriami muzikos kūriniai, filmai, vaizdo žaidimai, o mokslininkai dar iki šiol bando ją tyrinėti ir atrasti knygos populiarumo paslaptį. Ją galima skaityti vaikystėje, arba paimti į rankas jau suaugus ir pažvelgti į šią istoriją kitomis akimis. Ją mėgsta tiek vaikai, tiek suaugusieji. Šią knyga galima drąsiai pavadinti amžinai aktualia klasika.

Mirė šis puikus rašytojas taip pat sausio mėnesį (1898 m. sausio 14 d.), išgyvenęs beveik 66 metus.

Joseph Rudyard Kipling (mirė 1936 m. sausio 18 d.)

a0fe15355f593e85e9f815e60796b566b8c45a81935a4e900bpimgpsh_fullsize_distrŠis anglų rašytojas, poetas gimė 1865 m. gruodžio 30 d. Bombėjuje, netekome jo 1936 m. sausio 18 d. Tačiau net ir po daugiau nei 80 metų šį puikų autorių prisimename dėl jau klasika tapusio kūrinio – romano „Džiunglių knyga“.

1907 m. R. Kipling buvo jauniausias asmuo, gavęs Nobelio premiją. Palankiai apie jo knygas atsiliepė ir daugelis kritikų, kurie laikė jį Čarlzo Dikenso kūrybos tradicijų tęsėju.

„Džiunglių knyga“ – tai istorija apie Mauglį, žmonių vaiką, kurį džiunglėse užaugino laukiniai vilkai. Turbūt daug kam nesvetimi ir girdėti vardai: Bagira, Balu ar Ba. Visi šie gyvūnai sudarė Mauglio draugų ratą laukinėse Indijos džiunglėse, kuriose berniukas išmoko medžioti ir bendrauti džiunglių gyventojų kalbomis.

Tai knyga, kurios skaitymas džiugina įvairaus amžiaus skaitytojus.

Edgar Allan Poe ( gimė 1809 m. sausio 19 d.)

3239b5eae9b5b9101a9e03feefc90513b2fcb5f46c422cc7adpimgpsh_fullsize_distr

E. A. Poe – amerikiečių poetas, novelių rašytojas, literatūros kritikas ir redaktorius. Geriausiai žinomos jo mistiškos ir kraupios istorijos. Nors autorius laikomas detektyvinio žanro pradininku, nebuvo nesvetima jam ir mokslinė fantastika. Sklando gandai, kad Po buvo vienas pirmųjų amerikiečių rašytojų, kuris bandė pragyventi tik iš rašymo, tačiau deja nesėkmingai.

Dažniausiai jo aprašomos temos buvo mirties klausimas, įskaitant ir jos fizinius ženklus, susirūpinimas neapgalvotu žiaurumu, gedulas, prisikėlimas iš numirusiųjų. Autorius tikėjo, kad kokybiškas darbas turi būti trumpas ir konkretus, sutelktas ties paprastu veiksmu.

Vienas populiariausių jo kūrinių yra apsakymų rinkinys „Auksinis vabalas“. Šioje knygoje pirmą kartą išspausdinti visi autoriaus kada nors parašyti eilėraščiai. Tokią užduotį, surinkti visa tai į vieną vietą, iškėlė sau vertėjas Algimantas Zeikus. Tikrai puikus darbas, skirtas visiems, norintiems E. A. Poe pažinti kaip poetą.

George Orwell (mirė 1950 m. sausio 21 d.)

dca6ed9c74879adbc6da769722876bc6c6411653d86dcb8737pimgpsh_fullsize_distrTikrasis autoriaus vardas Eric Arthur Blair. Šis autorius pasižymėjęs kaip žmogus, intensyviai komentavęs politiką ir kultūrą, labiausiai žinomas už totalitarizmo ir stalinizmo kritiką romanuose „1984 – ieji“ ir „Gyvūlių ūkis“. Rašytojui yra tekę dirbti mokytoju bei pardavėju naudotų knygų knygyne, o pirmą kartą savo slapyvardžiu pasinaudojo 1933 metais. Toks vardas pasirinktas ne šiaip sau: Džordžas yra Angliją globojantis šventasis, o Orvelo upė – autoriaus viena labiausiai mėgstamų vietų Anglijoje.

Perskaityti siūlome ne tik paties George Orwell kūrinį, bet ir jo dienoraščius, kuriuos autorius rašė 1931-1949 metais. Šiuose užrašuose atsispindi rašytojo kasdienybė, socialinė aplinka, vyraujanti gamta, kurią G. Orwell ypač mėgo stebėti.

Rašytojas intensyviai komentavo politiką, todėl ir šiuose dienoraščiuose aptariami tuometiniai politiniai įvykiai. Dienoraščiuose rasite ir aprašytas paskutines autoriaus gyvenimo dienas Džuros saloje, kurioje praleido nemažai laiko. Ši knyga turėtų padėti geriau suprasti George Orwell meninę kūrybą bei pačią rašytojo asmenybę.

Apžvelgėme išties mažą dalį literatūros pasaulyje svarbių asmenybių. Tikimės, kad tarp šių autorių kūrinių atrasite tai, kas padės ne tik turiningai praleisti laisvalaikį, bet ir pamatyti pasaulį kitomis akimis. 

 

„Knygos nuskaidrina sielą, kelia ir stiprina žmogų, žadina jį tauriausiems siekiams, aštrina protą ir švelnina širdį“