Apžvalgos

Knygos, norintiems bent trumpam pabėgti į kitus pasaulius

Ar manote, kad gyvenate chaotiškame pasaulyje, kuriame visi tik ir bėga bei lekia panirę į kasdienius rūpesčius? Galbūt šiuo metu jaučiate, kad norėtumėte į savo kasdienybę įsileisti šiek tiek magijos ar patirti nuotykių? Štai, jums keturios išskirtinės knygos, kurios nuneš į kitus pasaulius, vaizdingesnius, o gal net geresnius (?) už šį.

Fantasy žanro knygos susilaukė milžiniško populiarumo visame pasaulyje. Ne išimtis ir Lietuva. Nors, kad ir kaip bebūtų gaila, savo šalyje fantasy kūrimo tradicijų neturime, tačiau šio žanro skaitytojų bei gerbėjų ratas išties nemažas. Patį žanrą ganėtinai sunku apibrėžti, jo negalime įsprausti į tam tikrus rėmus. Tačiau, tai anaiptol, nėra blogai, atvirkščiai, žanras tampa unikalus, išskirtinis, nukeliantis už normalaus pasaulio rėmų. Kūrėjai, pasitelkdami savo beribę fantaziją, sukuria labai detalų paralelinį pasaulį, persipinantį su mitologija, dažnai artimą viduramžių epochai, apgyvendina jame įvairius fantastinių rasių veikėjus bei leidžia jiems kautis tarp gėrio ir blogio.

Magai, elfai, orkai, dvorfai, nauji pasauliai, naujos kalbos, mitai bei legendos išlaisvins jūsų fantaziją bei nukels jus į pasaką skirtą ne vaikams. Pabandykite, neabejoju, kad patiks!

Ziedu-valdovas-ziedo-brolijaJ. R. R. Tolkien: „Žiedų valdovas“

Nors fantasy žanras atsirado anksčiau, Tolkien’o parašytos knygos buvo pirmosios, kurios išvedė pasaulį iš proto ir padarė didžiulę įtaką tolimesniems šio žanro kūrėjams. Didžiulė rašytojo aista kalboms ne tik skatino norą kuo daugiau jų išmokti, tačiau ir sukurti savąsias. O, kad jos būtų kuo tikresnės, Tolkien’as norėjo, kad jos turėtų savo istoriją bei tautas, kurios tas kalbas vartotų.

Taip atsiranda „Viduržemė“ – unikalus pasaulis su savo geografija, istorija, mitologija ir savo tautomis, kurios kalba skirtingomis, autoriaus išgalvotomis kalbomis. „Žiedų valdovo“ knygoje, kuri yra „Hobito“ tęsinys, pasakojimas sukasi apie žiedą, kuris yra visagalis, leidžiantis valdyti kitus žiedus bei įgyti nevaldomą galią. Kas nugalės? Ar tamsiosios blogio jėgos norinčios atgauti žiedą ar geraširdis hobitas Frodas su savo draugais užnugaryje, norintis jį amžiams sunaikinti?

Epinė trilogija sukėlusi neeilinį reiškinį – „Tolkinistus“ – gerbėjus, visame pasaulyje, kurie įtikėję „Viduržemės“ dvasia, vadinasi elfų vardais, vilki jų rūbus bei rengia mūšius.

George R. R. Martin: „SOSTŲ KARAI: Sostų žaidimas. Ledo ir ugnies giesmė“

Netgi tiem, kurie ne itin domisi fantasy literatūra, George R. R. Martin vardas tikrai girdėtas. Jo sukurta knygų serija „Ledo ir ugnies giesmė“ tapo bestseleriu, o dėl serialo, sukurto pagal šias Sostu-zaidimasknygas, visas pasaulis pametė galvą. 18 milijonų žiūrovų, Tiek, oficialiais duomenimis stebėjo paskutinę „Sostų karų“ sezono seriją. Nors Georg’as dažnai lyginimas su Tolkien’u, vis dėl to, jo kūryba skiriasi nuo pastarojo. Nesutiksime čia nei hobitų, nei elfų, nei nykštukų, o tik žemiškus žmones, kupinus aistrų, pavydo bei valdžios troškimo.

Visus ir vėl žavi labai detaliai sukurtas pasaulis, Septynios karalystės, artimos viduramžių epochai, tarp kurių vyksta nepaliaujama kova dėl valdžios. Su savo lordais, didvyriais, karžygiais, burtininkais bei žudikais. Šios knygos, savo skaitytoją įtraukia visišku nenuspėjamumu. G. R. R. Martin’as be jokios sąžinės graužaties gali nužudyti taip pamėgtą veikėją, o „blogietį“ paversti „geruoju“. Tad, iki pat paskutinio puslapio negali būti tikras kaip viskas pasibaigs.

Iš ties įspūdingos knygos, nepaliksiančios abejingais net įnoringiausių skaitytojų.

zemjures-burtininkasUrsula K. Le Guin: „Žemjūrės burtininkas“

Ursula K. Le Guin – puikus įrodymas, kad fantasy rašyti gali ne tik vyrai. Ši, amerikietės parašyta knyga, jau tapusi klasika ir yra laikoma vienu iš fantasy žanro šedevrų.

Autorė išgalvoja „Žemjūrę“ – bekraštę jūrą, su įvairaus dydžio salomis. Joje, apgyvendina drakonus, o kiekvienai salai paskiria po burtininką, kuris rūpinasi visais joje vykstančiais reikalais.  Pagrindinis veikėjas Gedas, kalvio sūnus, pajutęs, kad turi magiškų galių išsiruošia į burtininkų mokyklą. Ten, konkuruodamas su varžovu, į pasaulį paleidžia neišmanymo bei puikybės šešėlį. Gedui nelieka nieko kito, tik sunaikinti savo paties sukurtą blogį.

Tai ne tik knyga, kurioje, vyksta kova tarp gėrio ir blogio, tai knyga, iš kurios pasisemsite ir nemažai filosofijos apie gyvenimą, mirtį bei atsakomybę. Subtili bei jautri knyga, kuri patiks ne tik fantastų mėgėjams.

Trudi Canavan: „Juodasis magas. Magų gildija“Juodasis-magas

„Po penkių šimtų metų ramybės nutiko tai, ko Magų gildija bijojo labiausiai – gatvėmis bastosi nemokyta magė…“

Labai sparčiai išpopuliarėjusi trilogija apie magus, sužavėjo fantasy žanro mėgėjus. Knygas įsigijo daugiau nei milijonas skaitytojų, o autorė pelnė tarptautinį pripažinimą bei gavo „Aurealis“ apdovanojimą už geriausią fantasy knygą.

Imardino magai nebijodami nei valkatų nei niekdarių, kaip ir kasmet susirenka į miestą išprašyti nepageidaujamų gyventojų. Ir čia, netikėtai susiduria su įpykusia mergina, kuri sviedžia į magus akmenį ir pramuša magišką užtvarą. Reikia kuo skubiau surasti merginą ir pradėti mokyti, kitaip ji sunaikins ne tik save, bet ir visą miestą.

Kupina magijos, nuotykių bei paslapčių knyga užburs ir prikaustys taip, kad negalėsite atsiplėšti nuo knygos puslapių, tad prieš pradedant skaityti, nudirbkite būtiniausius darbus.

Taigi, kai pasaulis taps nebemielas, gatvės pasirodys pilkos bei niūrios, nusišypsokite ir griebkite vieną iš šių knygų, kurios panardins jus į fantazijų kupinas keliones.

P. S. Tik nepamirškite grįžti!

„Visur ieškojau ramybės ir radau ją tik vienoje vietoje – kampe, su knyga.“