5 faktai, kurių tikriausiai nežinojote apie Levą Tolstojų
Asmenybės

5 faktai, kurių tikriausiai nežinojote apie Levą Tolstojų

Dar nuo paauglystės mano mėgstamiausia knyga yra „Ana Karenina“ – šis romanas man paliko labai stiprų įspūdį ir iki šiol išliko viena įdomiausių ir svarbiausių perskaitytų knygų. Todėl tikrai negaliu praleisti progos paminėti Levo Tolstojaus gimtadienio – šiandien jam sueitų 188-eri. Tokią dieną pakelkime taurę vynuogių sulčių ir sužinokime naujų faktų apie Levą Tolstojų!

Rusijoje Levas Tolstojus nėra toks garbinamas kaip būtų galima pamanyti

Levas Tolstojus Visame pasaulyje Levas Tolstojus yra gerai žinomas ir pripažintas rašytojas, tačiau jo tėvynė Rusija autoriaus taip nešlovina. 2010 metais Kremlius nerengė jokio rašytojo mirties šimtmečio paminėjimo, kuomet 150-asis A. Čechovo gimtadienis buvo sutiktas visoje šalyje. Pagrindinė to priežastis buvo Rusijos visuomenės kritika, atsispindėjusi rašytojo darbuose ir išlikusi aktuali iki pat šių dienų. Nepaisant sulauktų prašymų, Ortodoksų Bažnyčia atsisakė panaikinti rašytojo ekskomunikaciją teigdama, kad to neįmanoma padaryti po asmens mirties.

Levas Tolstojus įkvėpė religinį ir socialinį judėjimą

Rašytojas Levas Tolstojus buvo krikščionis anarchistas-pacifistas, tikintis, kad asketizmas yra tinkamiausias gyvenimo būdas. Jo kūriniai apie neprievartinį pasipriešinimą (ypač „Dievo karalystė jumyse“) įkvėpė tokias asmenybes kaip Mahatma Gandis ir Martinas Liuteris Kingas jaunesnysis. M. Gandis netgi pripažino Leva Tolstojų kaip vieną didžiausią įtaką jo dvasiniam tobulėjimui padariusių asmenų. Susiformavęs tolstojininkų judėjimas propagavo vegetarizmą, asketišką gyvenimo būdą, socialinį aktyvizmą ir reformų siekimą. 1901 metais Rusų Ortodoksų bažnyčia ekskomunikavo rašytoją dėl jo pažiūrų.

Levas Tolstojus su žmona Sofija

Levas Tolstojus su žmona Sofija

Levo ir Sofijos santuoka buvo labai problemiška

Nors Sofija buvo ištikima savo vyro pagalbininkė, jų santuoka buvo mažų mažiausiai sudėtinga beveik nuo pat pradžių. Kuo labiau rašytojas domėjosi dvasiniais dalykais – tuo labiau blėso jo susidomėjimas šeima, todėl buitis, verslo rūpesčiai ir nuolat svyruojančios Levo nuotaikos prislėgdavo žmonos pečius. Nors jie ir išgyveno ne vieną dešimtmetį kartu, likus mažiau nei mėnesiui iki mirties rašytojas apsisprendė palikti žmoną ir namus.

Jo mirtis buvo poetiška

Tolstojus mirė 1910 metais lapkričio 7 dieną, būdamas 82 metų, Astapavo traukinių stotyje – ten pat, kur savo gyvenimą pabaigė ir Ana Karenina. Tiesa, po traukiniu jis nešoko, o mirė nuo plaučių uždegimo. Spalio 28 dieną Levas paliko savo ilgametę žmoną Sofiją ir išėjo iš namų norėdamas paskutines gyvenimo dienas praleisti vienatvėje. Susirgęs rašytojas netrukus buvo išlaipintas iš traukinio Astapavo stotyje, jį sutikęs geležinkelio stoties valdytojas įsileido rašytoją po savo stogu, ir ten Levas Tolstojus išleido paskutinį atodūsį.

Per savo gyvenimą Tolstojus susilaukė 13 vaikų

XIX a. pabaigoje toks skaičius nebuvo toks įstabus kaip šiandien, tačiau vis dėlto tokį skaičių įsivaizduoti iš tiesų nelengva. Iš šios daugybės išgyveno 10 vaikų, trys mirė dar kūdikystėje. Kai kurie iš jų pasuko tėvo pėdomis ir tapo rašytojais.

Prisiminkime Levą Tolstojų ne tik jo gimtadienio dieną, bet ir kitomis dienomis skaitydami jų knygas. Ypač – pirmą kartą lietuviškai išleidžiamą „Dievo karalystę jumyse“! Jei ši knyga įkvėpė Gandį –galbūt įkvėps ir jus?

Dievo karalystė jumyse

Sužinok daugiau

O jei dar neskaitėte vieno garsiausių ir reikšmingiausių Levo Tolstojaus romanų „Karas ir taika“, tuomet turiu jums puikią naujieną – visi 4 knygos tomai vienoje kolekcinio leidimo knygoje!  

„Karas ir taika“

Sužinok daugiau

Esu iš tų žmonių, kuriems knygų reikia kaip oro – tam, kad pilnais plaučiais būtų galima įkvėpti tyro ir gaivaus idėjų gūsio. Visuomet ant stalelio prie lovos savo akimirkos laukia bent trys skirtingo žanro knygos – juk niekada nežinai, kada bus TA nuotaika. Aplink tiek daug įdomių knygų, o joms perskaityti laiko tiek mažai!