
10 knygų, kurias privalo perskaityti kiekvienas
Yra knygų, kurias reikėtų perskaityti. Yra knygų, kurias perskaityti pataria draugai. Ir yra laiko išbandymą atlaikiusių knygų, kurias tiesiog privaloma gyvenime perskaityti kiekvienam. Nors šis sąrašas ir galėtų būti begalinis, KNYGOS.LT blogas siūlo 10 knygų, kurios suteikia galimybę tobulėti, pamatyti pasaulį kitomis akimis ir, kaip yra pasakęs rašytojas Williamas Styronas, skaitant nugyventi keletą gyvenimų.
1. Harper Lee „Nežudyk strazdo giesmininko“
Išleista 1960-aisiais ir po metų laimėjusi Pulicerio premiją, kontraversiška Harper Lee knyga „Nežudyk strazdo giesmininko“ ne vienerius metus (o kai kur – netgi iki šiol) buvo draudžiamų knygų sąrašuose. Šis romanas paliečia vienas opiausių Jungtinių Amerikos valstijų problemų: rasinę ir klasinę nelygybę, seksualinius nusikaltimus, priespaudą. Nors romane nagrinėjamos temos ir yra sudėtingos, sunkios ir skaudžios, autorė išlaiko lengvą ir netgi humoristinį pasakojimo toną. Tai giliai jaudinanti ir brutaliai atvira istorija, papasakota šešiametės lūpomis, nukelianti skaitytoją į Didžiosios depresijos laikmetį ir netgi po daugiau nei pusės amžiaus nuo jos išleidimo, ši knyga išlieka tokia pat svarbi ir įtakinga.
2. George Orwell „1984“
1984-ieji jau praeityje, tačiau George Orwell distopiškas romanas, kuriame kalbama apie totalitarinį kontrolės pasaulį išlieka toks pats aktualus kaip iki šiol. Parašyta 1948-aisiais, ši knyga kalba apie ateitį. Tamsią, gąsdinančią ateitį, kurioje vienintelis reikšmingas dalykas yra galia, o individualumas, minties laisvė ir meilė yra draudžiami. Tai knyga politiškai mąstantiems skaitytojams, besidomintiems psichologija, filosofija, keliantiems klausimus ir nebijantiems rasti atsakymus. Nors George Orwell pranašystė neišsipildė žodis žodin, tačiau autorius nebuvo labai toli nuo tiesos. Tai romanas, kurį perskaičius dar ilgai norėsis kvestionuoti šiuolaikinę visuomenę.
3. J. R. R. Tolkien „Žiedų valdovas“
Tikriausiai per maža „Žiedų valdovą“ pavadinti būtina perskaityti knyga. Tai vienas iš XX a. šedevrų, pripildytas sumaišties, pasakojantis apie amžiną gėrio ir blogio kovą ir beveik 60 metų išliekantis bestselerių gretose. Nors pagrindinio herojaus Frodo misija ir atrodo neįmanoma įgyvendinti, tačiau ši J. R. R. Tolkien knygų trilogija pasakoja apie pergalę pačiomis sunkiausiomis aplinkybėmis. Jei norite į rankas paimti tik vieną fantasy žanro knygą, neabejotinai verta rinktis šią.
4. Aldous Huxley „Puikus naujasis pasaulis“
Ar norėtumėte sužinoti, koks yra tobulas pasaulis? Ar norėtumėte pamatyti kaip atrodo tobula žmonių rasė? Tokį pasaulį Aldous Huxley sukuria satyriniame mokslinės fantastikos romane „Puikus naujas pasaulis“. Vaikai gimsta nebe tada, kai „mamytė ir tėvelis labai myli vienas kitą“, o yra sukuriami laboratorijose tam, kad būtų galima išlaikyti status quo ir panaikinti bet kokį individualumą. Jei genų inžineriją laikote daug žadančia, atsiverskite šią knygą ir pasinaudokite proga pabūti tobulos visuomenės dalimi, kur vyrauja visiška seksualinė laisvė, nėra ligų, neurozių, meno ir, motinų.
5. F. Scott Fitzgerald „Didysis Getsbis“
Knyga „Didysis Getsbis“ tapo audringojo trečiojo dešimtmečio ir Amerikietiškos svajonės sinonimu. Tai buvo vakarėlių, turtų ir nerūpestingumo laikas, kai fone skamba džiazas, o juokas niekada nenutyla. Ir vis dėlto šis romanas patvirtina nuvalkiotą posakį, jog laimės už pinigus nenusipirksi, ir net turėdamas viską gali neišvengti tragiškos lemties.
6. Sylvia Plath „Stiklo gaubtas“
Pritrenkiantis ir emocijas sužadinantis romanas „Stiklo gaubtas“ veda jaunos moters gyvenimo keliu ir yra paremtas pačios Sylvios Plath gyvenimu. Pagrindinė veikėja, talentinga jauna moteris Estera Grynvud gauna galimybę padirbėti didžiuliame Niujorko žurnale ir supranta, kad spalvingas ir žavus Niujorko gyvenimas iš tiesų yra trikdantis ir baugus. Šioje knygoje atvirai atvaizduojamos žmogaus emocijos ir jų sukurtas chaosas. Paremtas pačios autorės kovos su depresija momentais, romanas leidžia giliau pažvelgti į žmogaus psichiką ir jos ligas.
7. Oscar Wilde „Doriano Grėjaus portretas“
Gotikinės literatūros pavyzdžiu laikomame romane pasakojama apie jauną palaidūną, pardavusį savo sielą vardan amžinos jaunystės, neblėstančio grožio ir nuodėmingo gyvenimo. Šis jaudinantis kūrinys, pasirodęs dar XIX a., buvo laikomas itin kontraversišku, kritikuojamas dėl savo nepadorumo ir netgi cenzūruojamas. Oscaras Wilde savo vieninteliame romane užburia meistrišku žodžių parinkimu ir sąmoju.
8. Kurt Vonnegut „Skerdykla Nr. 5“
Kurtas Vonnegutas turėjo parašyti knygą apie Dresdeną Antrojo pasaulinio karo metu. Ką jis iš tikrųjų parašė, yra satyriškas ir gerokai pamišęs šedevras, parodantis karo baisumus, nepaisantis chronologijos ir nukeliantis į kitą planetą. Kad ir koks juokingas ar keistas bebūtų autoriaus rašymo stilius, kad ir kaip lengvai ir smagiai beskambėtų, iš tiesų šia knyga Kurtas Vonnegutas parodo, koks siaubingas ir kankinantis gali būti karas, kurio liudininku buvo jis pats.
9. Margaret Atwood „Tarnaitės pasakojimas“
Margaret Atwood klasikinis distopinis romanas nušviečia gąsdinančią Amerikos ateitį ir stulbina savo realistiškumu. Knygoje pasakojama visų teisių netekusios ir tik reprodukcinę funkciją atliekančios tarnaitės istorija priverčia pagalvoti, kaip visuomenėje vertinamos moterys, jų kūnai ir teisės, bei parodo nepriklausomybės ir abejojimo autoritetais svarbą. Šis klasikinis kūrinys ne vieną moterį įkvėpė išsilaisvinti iš visuomenėje vyraujančių normų. „Tarnaitės pasakojimas“ yra vienas geriausių pavyzdžių, kaip literatūros kūrinys gali inspiruoti kultūrinius ir psichologinius pokyčius.
10. Vladimir Nabokov „Lolita“
Pati kontraversiškiausia XX a. knyga pasakoja apie Humbertą Humbertą, vidutinio amžiaus profesorių, pamilusį savo dvylikametę podukrą Doloresą, arba kitaip, Lolitą. Tik iš penktojo karto išspausdintas romanas buvo sutiktas su panieka ir pasibjaurėjimu. Ypatingai drąsus pasakojimas apie uždraustą meilę ir aistrą gali sutrikdyti ar netgi sukelti pasišlykštėjimą, tačiau tai ir yra didžiausia romano stiprybė. Tai, ir, žinoma, kvapą gniaužianti Vladimiro Nobokovo proza, nepaliekanti abejingų.