Vertingiausios metų verstinės knygos
Bendros naujienos

Vertingiausių verstinių knygų penketuke – trys leidyklos „Baltų lankos“ romanai

Birželio mėn. pradžioje Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga paskelbė vertingiausių 2017 metų verstinių knygų sąrašą, kuriame triumfavo leidykla „Baltos lankos“. Jos išleistas Juliano Barneso romanas „Laiko triukšmas“ (vertė Nijolė Regina Chijenienė) skaitytojų išrinktas vertingiausia metų verstine knyga, o į ekspertų išrinktą penketuką pakliuvo net trys „Baltų lankų“ leidyklos knygos: jau minėtasis Barneso „Laiko triukšmas“, taip pat Richardo Flanagano „Siauras kelias į tolimąją šiaurę“ (vertė Violeta Tauragienė) bei Roberto Seethalerio „Visas gyvenimas“ (vertė Rūta Jonynaitė).

Kviečiame ne tik išsamiau susipažinti su šiais leidiniais bei jų autoriais, bet ir skaityti šias knygas, įvertintas tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje!

Julian Barnes. Laiko triukšmas

Iš anglų kalbos vertė Nijolė Regina Chijenienė

Laiko triukšmas1937-ųjų pavasarį vienišas žmogus kasnakt būdrauja savo namų laiptų aikštelėje. Susikrovęs daiktus į lagaminėlį, rūkydamas papirosą po papiroso, jis laukia, kol atsivers lifto durys, šmėstelės uniforma ir antrankiai surakins riešus. Stalino Rusijoje jie visada ateina vidurnaktį, todėl geriau juos pasitikti prie lifto nei laukti, kol išvilks iš lovos. Ypač jei suimamasis yra skrupulingasis Dmitrijus Šostakovičius – vos devyniolikos šlovės sulaukęs kompozitorius, gyvenantis beprotybės apimtais laikais, kai Stalinas ką tik uždraudė jo sukurtą operą.

Romane Julianas Barnesas subtiliai analizuoja kūrybos (ne)įmanomybę totalitarizmo akivaizdoje, istorijos įkalinto žmogaus kompromisus su sąžine, nuolatinį balansavimą tarp pasipriešinimo ir prisitaikymo. Tai pasakojimas apie menininką, pardavusį sielą partijai, kad galėtų kurti.

Julianas Barnesas – šiuolaikinis anglų rašytojas, kritikų vadinamas britų literatūros chameleonu, idėjų romano renesanso architektu. Jo kūryba lyginama su Italo Calvino, Jameso Joyce’o ir Milano Kunderos kūriniais. Romaną „Laiko triukšmas“ metų knyga išrinko tokie leidiniai kaip „The Guardian“, „The Times“, „Observer“, jis pakilo į „The Sunday Times“ bestselerių sąrašo pirmąją vietą.

Richard Flanagan. Siauras kelias į tolimąją šiaurę

Iš anglų kalbos vertė Violeta Tauragienė

Siauras kelias į tolimąją šiaurę1943-ieji, Siamo džiunglės. Australas chirurgas Dorigas Evansas kartu su tūkstančiais į japonų nelaisvę paimtų karo belaisvių atgabenamas tiesti Siamo–Birmos geležinkelio, dar vadinamo Mirties geležinkeliu arba Linija. Jis kasdien kovoja dėl belaisvių, mirštančių nuo bado, choleros, žvėriško japonų sargybinių elgesio, gyvybių. Nuo nevilties Dorigą gelbsti tik prisiminimai apie dėdės žmoną Amę, nuožmių akių moterį su raudona kamelija už ausies, ir jų aistringą romaną, kurį nutraukė karas.

Ši knyga – tai pasakojimas apie karo beprasmybę, gyvenimo trapumą, meilės ilgesį ir neįmanomybę. Remdamasis autentiška archyvine medžiaga, Richardas Flanaganas poetiškai jautriai ir įžvalgiai pasakoja apie tragiškai pagarsėjusį geležinkelį, kurį tiesdami dėl nepakeliamų darbo sąlygų žuvo daugiau kaip 100 000 žmonių. Vienas iš belaisvių buvo rašytojo tėvas Archie Flanaganas – jam pavyko likti gyvam ir savo sūnui perduoti neįkainojamą šio skaudaus, bet pamažu į užmarštį grimztančio istorijos epizodo liudijimą.

Richardas Flanaganas daugelio literatūros kritikų laikomas svarbiausiu savo kartos australų rašytoju. Už šeštąjį romaną „Siauras kelias į tolimąją šiaurę“ autorius 2014 m. apdovanotas prestižine „Man Booker“ premija. Šį romaną metų knyga išrinko tokie leidiniai kaip „The New York Times“, „The Washington Post“, „The Economist“.

Robert Seethaler. Visas gyvenimas

Iš vokiečių kalbos vertė Rūta Jonynaitė

Visas gyvenimasAndrėjas Egeris pažįsta kiekvieną Austrijos Alpių slėnio viršukalnę, kiekvieną užuoglaudą – tai jo jėgų šaltinis, jo namai. Egeris – nekalbus žmogus, todėl, nusprendęs pasipiršti mylimajai, jos vardą įžiebia kalnuose. Savo namus jis palieka tik vienąkart – pašauktas kariauti Antrajame pasauliniame kare, o grįžęs supranta, kad net atokiausią kalnų slėnį jau spėjo pasiekti šiuolaikinio pasaulio ženklai.

Kaip ir Johno Williamso „Stouneris“ ar Ernesto Hemingway’aus kūriniai, tai skaidrus pasakojimas apie paprasto žmogaus gyvenimą, jo stiprų ryšį su gamta ir gebėjimą susitaikyti su vienatve, joje atrandant paguodą ir gyvenimo grožį.

Robert Seethaleris – austrų kilmės rašytojas ir aktorius, gyvenantis Berlyne. Iš viso parašė šešis romanus, tarptautinio pripažinimo sulaukė jo kūrinys „Visas gyvenimas“, 2016 m. nominuotas „Man Booker International“ premijai.

Straipsnį paruošė leidykla BALTOS LANKOS

Esu iš tų žmonių, kuriems knygų reikia kaip oro – tam, kad pilnais plaučiais būtų galima įkvėpti tyro ir gaivaus idėjų gūsio. Visuomet ant stalelio prie lovos savo akimirkos laukia bent trys skirtingo žanro knygos – juk niekada nežinai, kada bus TA nuotaika. Aplink tiek daug įdomių knygų, o joms perskaityti laiko tiek mažai!