Aš skaitau tinklaraštis
Knygų naujienos

Sandra iš tinklaraščio Aš skaitau: 10 knygų, kurių verta laukti 2021 metais

Skaičiuojama, jog 2020 m. pasaulinė knygų leidybos rinka sumažėjo 7,5 %*. Pagrindinė to priežastis nenustebins nei vieno – visuotinė pandemija. Paskelbtas karantinas bei jo suvaržymai stipriai paveikė ir lietuvių leidybos planus. Nors elektroninių knygynų pardavimai ženkliai kilo, tai nepadengė patirtų nuostolių. Fizinių knygynų uždarymas privertė leidyklas iš naujo peržvelgti, koreguoti ar net sumažinti numatomų išleisti knygų sąrašą.

Bet ir šioje situacijoje, galima įžvelgti teigiamą dalyką: kuo atidžiau leidyklos atrinks leidžiamas knygas, tuo vertingesnės istorijos pasieks mus, skaitytojus. Šiemet sulauksime ne vienos intriguojančios bei kvapą gniaužiančios knygos, kurių leidimo tikrai verta laukti.

Colson Whitehead „Nikelio berniukai“ (leidykla „Alma littera“) – tikrais faktais paremta istorija, sužlugdžiusi tūkstančių vaikų gyvenimus. Siaubo rūmais praminta Floridos berniukų mokykla, kurios sienos slėpė seksualinę prievartą, fizinį smurtą bei didžiules emocines kančias. Ciniškai žiauri istorija, kurią daugelis amerikiečių norėtų ištrinti iš atminties, pelnė autoriui antrą Pulitzerio grožinės literatūros premiją.

Nors vis garsiau kalbama apie holokausto temos išnaudojimą pigiems ir madingiems romanams, bet būtent pastarosios knygos jaudina skaitytojus ir tampa bestseleriais. Leidykla „Balto“ šiemet išleis Simon Stranger dokumentinį istorinį romaną – „Šviesos ir tamsos enciklopedija“. Tai ambicingas pasakojimas apie nužmogėjimą, atskirtį, holokaustą ir susitaikymą. Norvegų kritikai knygą pavadino „meistriška ir kraupia“ bei apdovanojo knygynų premija (2018 m.).

Literatūros gurmanus pradžiugins W. G. Sebald geriausios knygos „Austerlicas“ vertimas (leidykla „Baltos lankos“). Romanas nebus dar viena smuikininko ar bibliotekininko istorija Aušvice. Tai viena iš tų velniškai gerai parašytų knygų, kurios rafinuotumas, lyriškumas ir emocijos sužavės daugelį skaitytojų.

Leidyklą „Baltos lankos“ skaitytojai pamėgo dėl kokybiškų vertimų bei gero asortimento. Šie metai ne išimtis, leidykla ruošia spaudai ne vieną įdomią istoriją, kurią bus verta skaityti ir ilgam atminti.

Yoko Ogawa „Atminties policija“ – antroji autorės knyga lietuvių kalba, dažnai lyginama su G. Orwell „1984“. Siurrealistinis, distopinis romanas apie tapatybės praradimą, laikinumą ir atminties galią. Kas bus kitas, kuris išnyks?

Maggie O‘Farrell – airių-britų rašytoja, studijų metais susidomėjusi V. Šekspyro kūryba. Tragiška bei ankstyva dramaturgo sūnaus mirtis, įkvėpė rašytoją parašyti širdį veriantį romaną „Hamnetas“. Ši knyga – tarsi sudėtingos santuokos portretas, talpinantis sielvartą, netekties skausmą ir nenugludintą motinystę.

Skandinavų literatūros gerbėjai sulauks dar vieno šiaurietiško romano – Tarjei Vesaas „Ledo rūmas“. Meistriškai parašyta istorija, laikoma Norvegijos literatūros klasika. Poetine kalba, metaforų ir gamtos aprašymų galia, T. Vessas sukuria nostalgišką draugystės ir vaikystės pasaką.

Vos tik pasirodęs Trent Dalton romanas „Berniukas nuryja visatą“, susižėrė visas Australijos literatūros premijas, knygą puikiai įvertino ir Lietuvos skaitytojai. Rašytojų sąjungos leidykla šiemet išleis antrą autoriaus romaną – „Visi mūsų tvaskantys dangūs“. Literatūros kritikai negaili knygai pagyrų ir vadina šlovingu romanu bei magišku meilės laišku Australijai.

Donna Tartt vienos knygos rašymui skiria apie 10 metų. Galbūt toks kruopštus darbas, dėmesys žmogaus psichologijai, veikėjų portretams ir lemia autorės populiarumą bei literatūros premijų gavimą. Knygos „Slapta istorija“, „Dagilis“ sulaukė didelio skaitytojų susidomėjimo, leidykla „Alma littera“ skaitytojams ruošia dar vieną ambicingą autorės romaną – „Mažasis draugas“.

Pastaruoju metu pastebimas susidomėjimas ispanakalbe literatūra. Leidykla „Balto“ nepabijojo nepatogios LGTB temos ir išleis argentinos rašytojos, Gabriela Cabezon Camara romaną – „Činos Airon nutikimai. Knyga, kupina Argentinos peizažo, humoro, spalvingų jausmų, pateko į trumpąjį Bukerio premijos sąrašą.

O tiems skaitytojams, kurie bijo imtis sudėtingesnės literatūros, leidykla „Kitos knygos“ turi puikių naujienų. Šiemet pasirodys Thomas C. Foster „Skaityk literatūrą kaip profesorius. Gyvas ir smagus skaitymo tarp eilučių vadovas“. Po šios knygos, jūsų skaitymas taps idomesnis, naudingesnis, o į tekstą niekada nebežiūrėsite tomis pačiomis akimis.

*Global book publishers market 2020-2030 m. tyrimo duomenimis

Straipsnį parengė Sandra iš tinklaraščio Aš skaitau