Rašytojai prie kavinės
Įdomybės

Literatūrinis turizmas – 7 kelionės knygų personažų pramintais takais

Vasara – atostogų metas. Net jei tos atostogos – tiesiog ilgasis savaitgalis, vasarą visi stengiamės lyg vitaminų pilnas širdis prikaupti įspūdžių ir gerų emocijų. O ar gali būti kas geriau įspūdžiams ir emocijoms kaupti už keliones?

Aš pati keliones tiesiog dievinu. Nesvarbu, ar tai būtų skrydis per Atlantą, ar trumputė vienos dienos kelionė tyrinėjant Lietuvos miestelius. Niekas neatstos ryto, kai atsibundi jausdama, kad šiandien patirsi NUOTYKĮ.

Literatūrinis turizmas – frazė, kurią naudojame retai, bet patys apie tai nesusimąstydami taip keliauti pradedame dar vaikystėje. Kas iš mūsų neprisimena tų mokyklinių vienos dienos išvykų į Anykščius? Knygų apie Platelių ežero dugne besidriekiančią kūlgrindą, arba darniai deklamuojamo eilėraščio apie kerpėmis apaugusią Trakų pilį.

Keliauti galima įvairiai. Vieni keliautojai mėgsta tyrinėti gamtą, kitiems patinka muziejai. Tretiems svarbiausia sėkmingi pirkiniai. Bet kad ir kaip keliautume, be galo smagu pagaliau pamatyti vietas, kur lankėsi tavo mylimi herojai arba rašytojai. Išvysti Beiker gatvės 221B pastato fasadą ar apsilankyti metro platformoje 9 1/2, išgerti kavos kavinėje, kur kadaise sėdėjo pats Hemingvėjus, o gal aplankyti Romeo ir Džiuljetos Veroną. Atrasti mažus, senutėlius knygynus, arba didingas bibliotekas.

Jei kada norėsite keliaudami pažvelgti į aplinką knygos herojaus, ar rašytojo akimis, rekomenduoju:

  • Paklaidžiokite Švedijos sostinės gatvelėmis Stokholmo miesto muziejaus organizuojamoje Millennium ekskursijoje (Stieg Larsson „Mergina su drakono tatuiruote“).
  • Viena geriausių visų laikų knygų ir tuo pačiu viena nekenčiamiausių – Džeimso Džoiso „Ulisas“ – nepalieka abejingų. Ji nukelia mus į Dubliną, tačiau ar žinojote, kad ši knyga parašyta Paryžiuje? Viename nuostabiausių knygynų pasaulyje – Shakeaspeare and Co. Jei kada nors klaidžiosite Lotynų kvartalu, būtinai užsukite.
  • Jei atsidursite Paryžiuje, Lorànt Deutsch „Metromanas“ – tikras lobis mėgstantiems literatūrinį turizmą. Ar norėtumėte atrasti Nikola Flamelio namą (taip taip, to paties alchemiko)? Arba paklaidžioti gatvėmis, kuriose kūrė, mylėjo ir linksminosi prarastosios kartos rašytojai ir menininkai?
  • Paklaidžiokite draugiškosios Kopenhagos gatvėmis ir pabandykite pažvelgti į ją Lilės Elbės – Danų merginos – akimis.
  • Būdami Amsterdame aplankykite Annos Frank slėptuvę. Jos dienoraštis yra liudijimas to, kad siela yra nepalaužiama.
  • Jei kada lankysitės Prahoje, pažvelkite į šį stebuklingą miestą Kaulų ir dūmų dukters akimis. Galbūt atrasite tas mistines duris į fantazijų pasaulį?
  • Na, o jeigu atostogausite Kretoje, tegu jus veda knyga „Graikas Zorba. Knyga, kuri padės suprasti tuos niekur neskubančius, gyvenimu besidžiaugiančius žmones. Tik apsilankius Graikijos salose jūs pagaliau suprasite šios knygos žavesį ir filosofiją.

Tačiau kartais, kad patirtumėm šį stebuklingą jausmą, net nereikia žengti žingsnio iš namų. Knyga pati yra kelias. Kelias į šalis, kurių jau nebėra, į fantazijos pasaulį, į svečius pas neįtikėtinas asmenybes.

Mergina su drakono tatuiruote               Ulisas              Metromanas               Danu mergina

Kaulu ir dumu dukte                                     Graikas Zorba                                  Anos Frank dienoraštis

Seniai seniai, kai dar buvau visai maža, aš supratau, kad skaityti yra gerai. Ir ėmiau aš skaityti. Ir pavadino mane bobutė Vaikščiojančia Enciklopedija. Daug vandens nutekėjo nuo to laiko. Užaugau. Enciklopedijas jau skaito mano vaikai, bet knygos taip ir liko viena didžiųjų mano meilių. Ypač mėgstu grožinę, istorinę literatūrą, nors kulinarinių knygų lentyna virtuvėje kartais gali priversti tuo suabejoti.