Leidyklos „Tyto alba“ 2022 metų skaitomiausių knygų TOP 10
Kokias knygas labiausiai skaitėte praėjusiais metais? TOP 10 populiariausių knygų dalijasi leidykla „Tyto alba“ – kviečiame pasidairyti ir išsirinkti, ką norėtumėte perskaityti.
Birutė Garbaravičienė „Leonidas Donskis: Man skauda“
Praėjo šešeri metai, o Leonido Donskio mums tebetrūksta. Trūksta jo išmintingo, ramaus ir sutaikančio žvilgsnio. Būtent todėl jo bičiulė Birutė Garbaravičienė sumanė paskutiniuosius L. Donskio tekstus sudėti į rinktinę „Leonidas Donskis: Man skauda“.
Knyga atspindi tai, kas buvo svarbiausia L. Donskiui: kalbėti visiems – pačių įvairiausių sluoksnių, pažiūrų žmonėms, o taip pat pastebėti ryšius ir susieti tai, kas iš pirmo žvilgsnio nesusiję. Plataus akiračio filosofui rūpėjo ir užsienio politika, ir švietimas, ir populiarioji kultūra, ir futbolas, ir dar daug temų. Tai, kas mums skauda ir šiandien.
Vaiva Rykštaitė „Kaip būti„
„Galvoju, kad tik man vienai šitaip nutiko. Tačiau pamačius ar perskaičius, kad kas nors kitas gyvenime patiria panašią situaciją, palengvėja. To „palengvinimo“ šia knyga ir siekiu“, – sako rašytoja Vaiva Rykštaitė. Namų ilgesys, moters pasirinkimai ir kitos abejingų nepaliekančios temos telpa knygoje „Kaip būti“.
Emigrantė, besitapatinanti su žalčių karaliene. Vegetarė, nusipirkusi naują odinę sofą. Moteris, svarstanti, kuo matuojama santuokinė neištikimybė. Motina, galvojanti apie mirtį. Besirenkanti – kaip būti geresniu žmogumi? Tai lyg stabtelėjimas besidairant, koks pasaulis mus supa ir kaip jame sutilpti?
Egidijus Aleksandravičius „Adamkus“
„Tai pirmoji išsami biografija žmogaus, kuris jau įėjo į Lietuvos istoriją kaip populiariausias Kovo 11-osios Respublikos politikas, kone aštuonis dešimtmečius aktyviai veikęs visuomenės ir valstybės laisvės labui“, – sako knygos „Adamkus“ autorius, žinomas istorikas, VDU profesorius Egidijus Aleksandravičius.
Biografijos autorius atskleidžia ne tik neįtikėtinai įdomią V. Adamkaus gyvenimo istoriją, bet ir atveria sudėtingą pokarinės lietuvių išeivijos gyvenimo ir veiklos istoriją. Knygoje skleidžiasi įdomūs Vasario 16-osios Lietuvos ir Kovo 11-osios Lietuvos istorijos vingiai.
Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. Dingusių katinų byla“
Tomas Dirgėla – šiandien yra tikra vaikų literatūros ir ne tik jos žvaigždė, o jo detektyvinė serija Domas ir Tomas turi krūvą gerbėjų. Jau išleista 10 šios serijos detektyvų, o praėjusiais metais daugiausia dėmesio sulaukė „Dingusių katinų byla“.
Skaitytojų mylimi detektyvai šįkart aiškinasi, kodėl pradingsta katinai. Upė seniai svajoja turėti mielą, pūkuotą miaukiantį padarėlį, bet greitai paaiškėja, kad visi katinai iš „Gyvūnų namų“ pavogti. Kur dingo mieliausi pasaulio gyvūnai? Ar pavyks juos rasti? Kaip visada – T. Dirgėla įsuka skaitytojus į daugybę nuotykių ir mįslių.
Danutė Gailienė „Ką jie mums padarė“
Kaip žmones veikia traumuojanti praeitis? Kur jų stiprybės šaltiniai? Kas padeda nepalūžti? Kokių padarinių traumos sukelia visuomenės atminčiai ir dabartiniam gyvenimui? Ir kodėl mums svarbu apie tai kalbėtis? „Ką jie mums padarė“ skirta kolektyvinės traumos analizei.
Pirmą kartą 2008 metais išleista psichologės prof. Danutės Gailienės knyga sugrįžo su didžiuliu susidomėjimu. „Turbūt pražiopsojau, kad tie žmonės, kurie Nepriklausomybės pradžioje buvo vaikai, matė besiverčiančius šeimų gyvenimus, sunkumus, jau užaugo. Dabar jie nori susigaudyti ir įvertinti, kas ir kaip buvo“, – apie antrą knygos „Ką jie mums padarė“ gyvenimą svarsto autorė.
Rimantas Kmita „Ugnies giesmės“
„Sigitas Geda tikėjo, kad yra stipresnė, jį užvaldanti jėga, varomasis kūrybos variklis. Tiesa, jis ir koketavo su ta užvaldymo idėja. Toks ir dieviškas, ir velniškas pradas viename“, – apie vieną ryškiausių ir įvairiausiais mitais apipintą mūsų kultūros asmenybę knygoje „Ugnies giesmės. Tūkstantis Sigito Gedos veidų“ pasakoja rašytojas, literatūros tyrinėtojas Rimantas Kmita.
Autorius bando ne tik suprasti S. Gedos fenomeną, bet ir kalba apie jo gyventą laiką, visuomenę. Apie gyvenimą, kuris buvo kaip nuolatinė kova ir niekad negęstanti ugnis.
Catriona Ward „Paskutinis namas Nereikalingųjų gatvėje“
(Vertė Inga Čepulienė)
Bibliją skaitantis katinas šioje knygoje turbūt mažiausia keistenybė. Nors dažnai romanas vadinamas siaubo istorija, trileriu ar gotikiniu romanu, labiausiai ši knyga kalba apie vidines baimes, silpnybes, traumas, emocinius išgyvenimus ir viltį.
Knygos centre – paskutinis gatvės namas, kuriame su dukra Loren ir kate Olivija gyvena Tedas. Į gretimą namą atsikrausčius naujai kaimynei, vyras tikisi su ja susidraugauti. Tačiau moteris turi kitą tikslą – išnarplioti paslaptį, sugriovusią jos gyvenimą. Ji tiki, kad ta paslaptis gaubia Tedą. Paaiškėja, kad ši trijulė visai ne tai, apie ką galvojote.
Lina Vėželienė „Vidurio amžiaus paauglystė“
„Tai pati asmeniškiausia mano knyga“, – prisipažįsta žinoma psichologė-psichoterapeutė Lina Vėželienė. Pasibaigus įprastų gyvenimo tikslų sąrašui: baigti mokslus, susirasti darbą, sukurti šeimą ir užauginti vaikus, ateina laikas improvizuoti. Idėjas, ką dar būtų galima nuveikti, kai jau viskas, regis, nuveikta, žinoma psichologė-psichoterapeutė patikrino praktiškai ir sudėjo į knygą. Tad joje skaitytojai ras visko: nostalgijos, vilties, asmeniškumų ir psichologijos tyrimų. Tai knyga naudinga ir moterims, ir vyrams, vidurio amžiaus paaugliams ar besirengiantiems jais tapti.
Diane Poole Heller „Prieraišumo galia“
(Vertė Rūta Montvilienė)
Pavydime, nuogąstaujame, jaučiame emocinį nuovargį, trokštame savarankiškumo. O kas, jei trumpam prisijaukintume mintį, kad bendrauti nesmagu ne todėl, kad kaltas kitas, o todėl, kad mūsų pačių vaikystėje kažkas pakrypo ne ta linkme?
Psichoterapeutė Diane Poole Heller padeda atpažinti prieraišumo tipą ir atsikratyti pasąmonėje nuo seno glūdinčių nuoskaudų, kurios trukdo megzti ar puoselėti pozityvius santykius. Taip pat pažvelgti į tėvus ar globėjus, pirmuosius draugus, romantinius partnerius ir atpažinti jų įtaką mums. Praktiniai pratimai kartu leidžia suprasti, kaip mes patys mezgame ryšį su savimi ir kitais.
Gina Viliūnė „Spąstai pirklio žudikui“
Nuodingi augalai, popierius iš skudurų, linksmybių Kaunas ir prekybinis Mėmelis – tokia spalvinga XVI amžiaus panorama veriasi Ginos Viliūnės istoriniame detektyve „Spąstai pirklio žudikui“. Kaip visada, G. Viliūnės pasakojimas sklidinas istorinių faktų ir detalių bei spalvingų miestiečių gyvenimo scenų.
Čia budelio mokiniui Adui vėl tenka aiškintis painios mirties aplinkybes, ir tai jam sekasi kur kas geriau, nei mokytis budelio amato. Šįkart jo akiratyje vieno svarbiausių Vilniaus pirklių – pipirų pirklio Luka Lukičiaus – netikėta mirtis. Visi mirusiojo namiškiai turėjo priežasčių geisti jo mirties, o pas Vilniaus vaitą saugomas testamentas teikia daugybę vilčių.