Bendros naujienos

Aštuonios nepamirštamų vasaros skaitinių rekomendacijos

Vasara nuolat kviečia leistis į nuotykius, keliones ir pasimatymus su… knyga. Knygų įvairovė didelė, tad nelengva išsirinkti, ką skaityti. Jei dvejojate, kokias knygas įtraukti į savo asmeninį vasaros skaitinių sąrašą, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla pristato rekomendacijas visų žanrų mylėtojams – nuo intriguojančių romanų, įtampos kupinų trilerių iki gyvenimiškomis istorijomis paremtų, viltį ir įkvėpimą grąžinančių knygų.

Intriguojantys romanai

Bene geriausias kelionės palydovas – įtraukianti istorija, kurios siužetas tiesiog praskrieja nespėjus susivokti, kad pasiektas paskutinis knygos puslapis. Romanų gerbėjų dėmesį patrauks Julianne MacLean knyga „Tarp susipynusių vynuogienojų“ (vertėjos Milda Dyke ir Irena Jomantienė). Romanas atveria romantišką Toskanos pasaulį, masina skoniais ir kvapais, įtraukia į kvapą gniaužiančią meilės, pasiaukojimo ir drąsos, o svarbiausia – tikros šeimos paieškų kelionę. Italijoje Fiona susitinka su velionio tėvo šeima, pasibaisėjusia naujiena apie dar vieną dukrą ir neketinančia lengvai atsižadėti palikimo. Nauja lemtis Fioną baugina ir traukia, ji stengiasi išsiaiškinti visą tiesą apie tą mamai lemtingą vasarą Italijoje ir niekada nepažintą tėvą.


Ne mažiau intriguojantis siužetas atsiskleidžia Beth O‘Leary romane „Kelionė“ (vertėja Agnė Sūnaitė), kurio dėmesio centre – įspūdinga merginų išvyka į draugės vestuves, prasidėjusi nuo avarijos ir susitikimo su buvusiu vaikinu. Ar kompanijai pavyks pasiekti vestuves ir ar buvusių įsimylėjėlių santykiai tikrai prarasti? Lietuvos skaitytojams ne naujiena ir ankstesnės autorės knygos. Debiutinis Beth O‘Leary romanas „Atskirai kartu“ buvo parduotas daugiau nei pusės milijono egzempliorių tiražu, o antrąjį romaną „Tavo vietoje“ pasirinko ekranizuoti Steveno Spielbergo prodiuserinė kompanija „Amblin Partners“.

Įtampos kupini trileriai

Širdį greičiau plakti priverčiančių istorijų mėgėjų dėmesį neabejotinai patrauks vokiečių rašytojos Romy Hausmann tarptautinis bestseleris „Nuostabi diena“ (vertėja Danutė Šaduikienė), narpliojantis sudėtingą žmonių jausmų pasaulį – ir žiaurų, ir masinantį. Skaitytojai drauge su pagrindine veikėja ieškos atsakymo į klausimą, kas atsakingas už keturiolika metų vienoje gyvenvietėje trunkančias jaunų merginų žmogžudystes. Ar Anei pavyks įrodyti savo tėvo, garsaus mokslininko, nekaltumą? Romy Hausmann 2019 m. debiutavo trileriu „Numylėtinė“, kuris įsitvirtino žurnalo „Spiegel“ sudaryto perkamiausių knygų sąrašo viršūnėje (liet. 2020).


Įtampos nestokoja Britų rašytojos Sharon Bolton trileris „Skilimas“ (vertėja Inga Čepulienė) – apie mirtinai pavojingą katės ir pelės žaidimą pasaulio pakrašty. Sklaidant trilerio puslapius neapleis klausimas, ar ledynų tyrinėtojai Felisitei tikrai saugu atokioje Antarkties saloje? Ar jai pavyko pasislėpti nuo savo persekiotojo? Rašytoja apdovanota prestižinėmis „Mary Higgins Clark Award“ ir „ITW Thriller Award“ premijomis, taip pat nominuota „CWA Gold Dagger Award“ ir „Barry Award“.

Iliustruoti pokalbiai ir istorijos

Vasarą norisi skirti laiko skaitiniams, kuriems įprastoje bėgimo, skubos kupinoje rutinoje tiesiog nelieka laiko. Vienas tokių kūrinių – Jane Morris Goodall, Douglas Abrams ir Gail HudsonVilties knyga: išlikimo sunkiais laikais vadovas“. Šioje knygoje garsiausia pasaulio gamtininkė Jane Goodall ir rašytojas Douglasas Abramsas, remdamiesi dešimtmečius trukusiais tyrinėjimais, išplėtusiais mūsų supratimą apie tai, ką reiškia būti žmogumi, aptaria svarbius klausimus: kaip išsaugoti viltį, kai viskas atrodo beviltiška ir koks ryšys tarp vilties ir mūsų veiksmų? „Vilties knyga“ – tai intymus žvilgsnis ne tik į vilties prigimtį, bet ir į drąsios, pasaulį pakeitusios moters širdį ir protą. Pasak J. Goodall, vilties vis dar yra, ir ši knyga padės mums ją išsaugoti ir puoselėti. Knygoje pasakojamos jaudinančios ir įkvepiančios istorijos iš J. Goodall gyvenimo, pateikiamos unikalios nuotraukos.


Dar viena rekomendacija – vieno iškiliausių Lotynų Amerikos rašytojų Eduardo Galeano kūrinys „Dienų vaikai“. Kiekviename šios ypatingos knygos puslapyje pateikiama po vieną pasakojimą, įkvėptą tam tikros kalendorinių metų datos. Su ironija, humoru ir poetiniu tikslumu istoriniame žemėlapy atrandami pamiršti arba niekad nepažinoti vyrai ir moterys, kurių gyvenimai primena tamsiausias žmonijos valandas ir saldžiausias pergales. pergales. Skaitydami „Dienų vaikus“ skaitytojai sužinos apie brazilus, kurie surengė bučinių demonstraciją, protestuodami prieš diktatūrą, apie vieną keistą dieną, kai Meksika užpuolė Jungtines Amerikos Valstijas, apie „begėdes“ moteris, kurios 1901 m. išdrįso susituokti bažnyčioje Galisijos mieste A Korunjoje…

Gyvenimo tikrumo kupinos esė ir apsakymai

Ieškantiems įkvėpimo ir tikro gyvenimo atspindžių rekomenduojama naujausia prozininkės, dramaturgės Lauros Sintijos Černiauskaitės knyga „Džiaugsmynas“: Knygoje, kaip pristato pati autorė, 22 grynojo įkvėpimo tekstai, esukai (nuo žodžio esu, būnu) parašyti 2014–2021 metais. Juose rašytoja dalijasi savo kasdienybe, per jos smulkmenas apmąstydama egzistencinius dalykus. O kasdienybėje juk pilna visko: buitinių reikalų, netikėtų, keistų susidūrimų, šeimos santykių, motinystės krizių, nūdienos žmogaus nerimo bei prasmės ieškojimo ir egzistencinių atverčių. „Būtis, ūmai atsiverianti verdant sriubą, patraukia į apmąstymus bei maldą. Taigi manieji esukai – panašiai gyvenantiems, mąstantiems ir jaučiantiems – apie visa tai…“ – mintimis dalijasi Laura Sintija Černiauskaitė.


Sakoma, kad viskas gyvenime sukasi apie meilę. Ar tikrai visos meilės istorijų pabaigos laimingos? O galbūt priešingai? Rasos Aškinytės knygoje „Penkios istorijos apie meilę su laiminga pabaiga“ aprašomos penkios tarpusavyje nesusijusios istorijos, turinčios tą pačią teminę ašį. Visos jos prasideda tame pačiame taške – susitinka moteris ir vyras. Įvyksta tai, kas jau aprašyta tūkstančiuose knygų – užgimsta meilė. Šio jausmo istorijų veikėjai ir laukia, ir bijo. Jie atsisako visko, ką iki šiol turėjo. Visos penkios istorijos prasideda tame pačiame taške, o baigiasi visiškai skirtingai. Pavadinimas žada laimingą pabaigą. Tačiau kokia meilės pabaiga yra laiminga? Ar meilė iš vis kada nors baigiasi? O jei baigiasi, ar verta mylėti?