Leidyklos „Alma littera“ 2020 m. skaitomiausių knygų TOP 10
Metų skaitomiausios! Ar atspėsite, kurios knygos 2020-aisiais skaitytojus žavėjo labiausiai? Dalijamės grožinės literatūros dešimtuku, kuriame rasite ir laikui nepavaldžią klasiką, ir šviežiausias leidyklos naujienas! Skaitėte ir įsiminėte? Pasidalinkite savo įspūdžiais.
1. Laurent Gounelle „Dievas visada keliauja incognito“ (vertė Lina Perkauskytė)
Jau ne venierius metus iš perkamiausių sąrašo nesitraukianti knyga.
Knygoje pasakojama istorija panardina į svaigią Paryžiaus vasaros atmosferą ir kviečia susimąstyti: kas gali paskatinti mus įveikti savo baimes, susikaustymą bei įpročius ir, kai gyvenimas nebeteikia džiaugsmo, priversti išsukti iš įprasto kelio?
Įsivaizduokite – nepažįstamas žmogus išgelbsti jums gyvybę mainais už pasižadėjimą daryti viską, ko tik jis pareikalaus… jūsų paties labui. Priremtas prie sienos sutinkate ir atsiduriate keistoje padėtyje: regis, viskas ima slysti iš rankų… Jūsų gyvenimas – nebe jūsų valioje, tačiau daugeliu atžvilgių gerokai įdomesnis nei anksčiau!
2. C.W. Gortner „Romanovų imperatorienė“ (vertė Lina Būgienė)
Ryškus istorinis romanas pasakoja apie Mariją Fiodorovną, paskutinio Rusijos imperatoriaus Nikolajaus motiną, kuri tapo Romanovų didybės ir tragiško likimo liudininke, kovodama ir bandydama išgelbėti savo dinastiją paskutiniaisiais valdymo metais.
„Ši įspūdinga saga atskleidžia mums neįtikėtiną carinės Rusijos prabangą ir smurto bei tragizmo kupinas paskutines Romanovų valdymo dienas. C. W. Gortner drąsiai žengia dar neišmėgintu keliu, išmoningai piešdamas intymų ir tikrovišką šios įstabios imperatorienės bei jos šeimos portretą.“ – apie kūrinį atsiliepia „New York Times“ apžvalgininkas S. Dray.
3. Juozas Gaižauskas „Dievas su šlepetėmis“
Žinomo Lietuvos teatro ir kino aktoriaus, TV projektų dalyvis ir laidų vedėjas, dainų autorius ir „Domino“ teatro komandos narys bei piligrimas Juozas Gaižauskas pristato įtraukiančią ir užburiančią knygą „Dievas su šlepetėmis“. Tai – dvasinio prabudimo keliu pasivaikščioti kviečiantis kūrinys apie begalinį tikėjimą stebuklu. Knyga parašyta taip išmoningai, kad ne kartą privers nubraukti ašarą.
Nuo pat pirmojo sakinio įtraukianti ir iki paskutiniojo puslapio dėmesį prikaustanti knyga yra tarsi atviras kelionės dienoraštis apie ėjimą pasirinktu keliu, tikslo siekimą ir tikrosios prasmės paieškas.
4. Sandra Brown „Pergudrauti žudiką“ (vertė Vytautas Petrukaitis)
Vienas vyras su daug tapatybių – aštuonios be pėdsako dingusios moterys. Kita tikėtina auka – jo žmona. Istorijos, verčiančios karštligiškai versti puslapį po puslapio iki pat kūrinio pabaigos, atomazga – žymiosios Sandros Brown trileryje „Pergudrauti žudiką“.
Pasiruoškite nenutrūkstančiai minties įtampai! Žinoma JAV rašytoja, dėmesį prikaustančių detektyvinių trilerių autorė, parašiusi per 70 romanų, atsidūrusių skaitomiausių knygų sąrašuos, neabejotinai žino, kaip sukurti bestselerį, kuriam skaitytojai negalėtų atsispirti.
5. Ruta Sepetys „Kuždesių fontanas“
Bestselerio „Tarp pilkų debesų“ autorė Ruta Sepetys sudrebino literatūros padangę naujausia, ketvirtąja, knyga „Kuždesių fontanas“. Šįkart veiksmas nusikelia į 1957-ųjų generolo Fransisko Franko valdomą Ispaniją. Tai – užburiantis, nepaliekantis abejingų istorinis romanas, pasakojantis jaudinančią, tikrais įvykiais grįstą istoriją.
Romanui papildomo svorio suteikia dokumentiniai intarpai: ištraukos iš spaudos, istorinės nuotraukos bei autentiškos žinomų to meto žmonių citatos.
6. J. R. R. Tolkien „Žiedų valdovo“ serija (vertė Andrius Tapinas) ir „Hobitas“ (vertė Bronė Balčienė)
Senais laikais Viduržemio pasaulyje gyvenę elfai nukalė stebūklingus Žiedus, bet patį galingiausią–visų Žiedų valdovą–nusikalė sau Juodasis Mordoro Lordas Sauronas. Prieš tūkstančius metų elfai ir žmonės susivienijo ir įveikė Sauroną, o jo Žiedas pradingo tamsiuose Anduino upės duburiuose. Tačiau dabar Priešas sugrįžo ir siekia susigrąžinti Visagalį Žiedą. Išsigelbėti nuo Tamsos galima tik sunaikinus Žiedą pačioje Priešo buveinėje Mordore. Šią užduotį atlikti sutiko jaunas hobitas Frodas, o kelionėje jį lydėti pasišovė Žiedo brolija.
Ar atkreipėte dėmesį, kad kiekviename viršelyje panaudotos Viduržemio karalystės kalbos: „Žiedo brolijos“ užrašas centre rašytas Juodąja Mordoro kalba, „Dvejose tvirtovėse“- Tengwar Sindarin (pilkųjų elfų) kalba, „Karaliaus sugrįžime“ – Tengwar Quenya (nemirtingųjų elfų) kalba.
Užrašas ant „Žiedo brolija“ viršelio iš knygos 310 psl:
Šitas Žiedas yra Visagalis, jis žiedus išsisklaidžiusius gali surasti, sukviest ir juodąja valia sukaustęs sujungti tamsiam Mordore.
Užrašas ant „Dvi tvirtovės“ viršelio, iš knygos 420 psl., (vertimas į anglų k).:
O Elbereth Starkindler, from heaven gazing afar,
to thee I cry now beneath the shadow of death! O look towards me, Everwhite!)
Tai posmelis iš elfų himno Elberetei.
Užrašas ant „Karaliaus sugrįžimas“ viršelio, iš knygos 303 psl.:
Iš Didžiosios Jūros į Viduržemį ateinu. Čia gyvensiu aš ir mano palikuonys iki pasaulio pabaigos!
Tai Aragorno žodžiai ištarti prie uždedant jam karūną.
Seriją į visumą sujungia ir bendras pavadinimas ant knygų nugarėlių. Tikra lentynų puošmena 🙂
7. Charlie Mackesy „Berniukas, kurmis, lapė ir arklys“ (vertė Elžbieta Kmitaitė)
Skaidraus optimizmo, išminties ir gyvenimiško grožio prisodrinta knyga pradžiugins skaitytojus, ieškančius kūrinio, kuris mokytų atrasti mažyčius stebuklus kasdienybėje, džiaugtis kiekviena diena, atrasti gyvenimo prasmę ir pasitikėti savimi.
Britų menininko sukurti berniuko, kurmio, lapės ir arklio pašnekesiai jau buvo pasidalinti tūkstančius kartų socioalinėse platformose, perpiešiami dailės pamokose, kabinami ant sienų ligoninėse ir netgi atkuriami kaip tatuiruotės, o tekstai – persiunčiami, cituojami bičiuliams bei artimiesiems.
Įkvepianti, šilta ir nuoširdi knyga kviečia susipažinkite su keturiais neįprastais draugais ir atrasti svarbiausias gyvenimo tiesas!
2019 m. „Waterstones“ knygynų tinklas ją išrinko geriausia metų knyga.
8. Dovydas Pancerovas „Medžiojant tėvą“
Detektyvinės pinklės ir psichologiniai labirintai sužavės ne tik intriguojančia ir skaitytoją provokuojančia eksperimentine teksto kūrimo technika, bet ir ypatinga kalba, pasakojimo tempu ir itin paveikia atmosfera. Romane „Medžiojant tėvą“ tikroviška žurnalistinė istorija panyra į keistą, vietomis netgi mistišką atmosferą. Skaitytojas ir personažai įtraukiami į manipuliacijų žaidimą, kuriame neaišku, kas yra neginčijami faktai, o kas viso labo kliedesiai.
Dovydas Pancerovas, kaip ir šio romano personažai, atliko ne vieną plačiai nuskambėjusį žurnalistinį tyrimą dėl politinės korupcijos, įtartinų sandorių, priešiškų šalių žvalgybos. Jis dalyvavo tarptautiniuose žurnalistiniuose tyrimuose „The Russian Laundromat“, „Paradise Papers“ ir kituose. Už šiuos darbus Dovydas pelnė Lietuvos ir tarptautinių žurnalistikos apdovanojimų.
9. Waris Dirie „Dykumų gėlė“ (vertė Irma Paumickaitė)
Kai pasirodė tikrais faktais paremta knyga „Dykumų gėlė“, pasaulis buvo šokiruotas. Waris Dirie pasakoja sukrečiančią savo gyvenimo istoriją. Vos dvylikos ji pabėgo iš suplanuotų savo vestuvių ir gimtųjų namų Somalyje. Po ilgų klajonių vargšei merginai nusišypsojo likimas ir ji tapo pasaulinio garso manekene. Tai buvo ir nuostabus sapnas, ir didžiausias košmaras. Pasiekusi savo karjeros viršūnę, per vieną interviu garsus supermodelis išdrįso prabilti apie mergaičių lytinių organų žalojimą, vykstantį daugelyje Afrikos genčių. Ji pati patyrė šį žiaurų ritualą sulaukusi vos penkerių.
1997 m. Jungtinių Tautų Organizacijos buvo paskirta ypatingąja ambasadore Afrikos moterų teisėms ginti. („Manau, Dievas suteikė man balsą, kad kalbėčiau už kitas mažas mergaites.“)
Pagal šį tarptautinį bestselerį sukurtas filmas.
10. Donna Tartt „Dagilis“ (vertė Andrius Patiomkinas)
„Amazon” pripažinta kaip absoliučiai geriausia metų knyga, apdovanota prestižine Pulitzerio premija. Nežabota energija pulsuojantis „Dagilis“ – knyga apie meilę ir nusivylimą, jaunatvišką maištą, kovą dėl išlikimo bei ryžtą pasipriešinti likimo kirčiams. Nuostabi, juodu humoru pagardinta, didžiuliu skausmu paženklinta vieno vaikino gyvenimo istorija.
„Dagilis“ yra literatūrinė retenybė, nutinkanti gal tik keletą kartų per dešimtmetį. Tai sumaniai parašytas romanas, sukrečiantis ne tik širdį, bet ir protą. Donna Tartt pateikė mums ypatingą grožinės literatūros šedevrą. Stephen King, The New York Times Book Review