Dovilės TOP knygos
Apžvalgos

Knygos.lt turinio redaktorė Dovilė rekomenduoja: TOP 5 knygos

TOP 1: Naomi Novik „Šimtas metų žiemos“

O rimtai, gruodį nebuvo sniego??? Nepastebėjau… Dienomis dirbau nelengvą knygų fėjos darbą, o vakarais krisdavau į sidabrines Šimto Metų Žiemos pusnis…

Tiesa, per dieną suskraidžius po 9 kilometrus, sniego pusnyse braidydavau trumpai – užtat magiškoj knygos karalystėj gyvenau visą ilgą mėnesį. Ir man visai nesinorėjo iš čia ištrūkti.

Man patinka gražūs dalykai – gražios knygos, gražūs žmonės, magija ir tviskantis auksas. Ir šią knygą užverčiau su šypsena ir spindinčia širdim – ach, kaip gražu!… Daug daug sidabrinio sniego, išdidūs vyrai ir jų įsimylėtos nuostabios moterys – sumanios ir gudrios, gražios ir drąsios, siekančios gėrio ir taikos – visada tik tokios, kokios nori būti. Paveldėjusios tą lašelį magijos, beveik iki nieko atskiestą jų kraujyje, tačiau pakankamai, kad veidrodžio stikle rastų kelią į žiemos karalystę. Kad žiemos sidabrą verstų vasaros auksu. Kad nuo demonų išgelbėtų pasaulius – savo, ir tų, kuriuos myli.

Beje, knygos autorė yra antros kartos amerikietė – jos tėvo šeima buvo Lietuvos žydai, o mamos šeima emigravo iš Lenkijos. Vaikystėj skaitytos lenkiškos pasakos paliko išties žavingas pasekmes.

TOP 2 Delia Owens „Ten, kur gieda vėžiai“

Dirbu tarp tūkstančių knygų, ir vis tiek man nelengva rasti va tokių – kurias sunku paleisti. Aš augau, įsimylėjau ir gyvenau kartu su ta nenuspėjama laukinės sielos mergina.

Niekada negiriu knygų be reikalo. Jei knyga geriau būtų likusi medžiu, taip ir sakau. Nenoriu vertinti – taktiškai nutyliu. Bet va, jei likau sužavėta, visada labai noriu pasakyti tai garsiai. „Ten, kur gieda vėžiai“ verti garsių liaupsių ir rekomendacijų nieko nelaukiant imti šį pasaulinį bestselerį į rankas.

Ne veltui šis romanas tituluojamas knygų leidybos sensacija – ši knyga sensacija tapo ir knygos.lt.

Teksto, gamtos ir vienatvės grožio, deja, niekaip nenupasakosiu, ją tiesiog reikia perskaityti. Skaitykite patys ir dovanokite kitiems!

TOP 3 Nora Ikstena „Motinos pienas“

Knyga, subalansuota tyliam ir jautriam sekmadienio vakarui. Jei norite skaityti ir niekur neskubėti, ši knyga kaip tik jums!

Labai žaviuosi sugebėjimu į vieną sakinį sutalpinti galybę minčių. Man patinka stabtelti ir pasimėgauti jo taiklumu ir galia. Mažiau visada yra daugiau.

Ši knyga kaip tik tokia – trumpa, bet tokia kupina! Stebuklinga trijų kartų moterų ryšio gija; spaudžiantis „ruso batas“ ir artėjančios laisvės nuojauta… Labai labai artima ir moteriška knyga.

Beje, Nora Ikstena – žymiausia Latvijos rašytoja, šis romanas „Motinos pienas“ sulaukė itin didelio populiarumo ne tik Latvijoje, bet pelnė ir tarptautinį pripažinimą.

TOP 4 Kristina Sabaliauskaitė „Petro imperatorė“

…jis matė, kad su manimi galima ne vien mylėtis, bet ir gerti, ir juoktis, ir keiktis, ir šaipytis drauge iš tų pačių dalykų, kaip juokiasi ir keikiasi laisvi žmonės: jis buvo laisvas, nes turėjo viską, aš buvau laisva, nes nebuvo man ko prarasti.

Apie toksišką meilę, apie karo tragediją, apie galią, priklausomybę ir beprotystę – man ši knyga nuostabi nuo pirmo iki paskutinio žodžio.

Nekantrauju perskaityti antrąją dilogijos dalį – „Petro imperatorė II“. Ji jau mano rankose, laukia savo šlovės valandos!

Beje, šie istoriniai romanai, paremti išsamiais epochos tyrimais, autentiškais šaltiniais, išlikusiais istorinių asmenybių laiškais, atskleidžia kultūrologinę mentalitetų istoriją.

TOP 5 Marina Stepnova „Sodas”

Viena geriausių knygų šiais metais. Nežinau, kiek aš jų perskaitau, neskaičiuoju nei puslapių, nei knygų – kai kurias, net ir labai patikusias, tiesiog pamirštu. Bet ši, žinau, bus iš tų, kurios įstrigs.

Nuostabu, kaip Stepnova šitiek sutalpina į vieną kūrinį – čia ir vienos kunigaikštienės gyvenimas dvare su sodu, vėlyvu kūdikiu ir vokiečiu gydytoju, apvertusiu jų gyvenimą; ir visos Rusijos epochos vaizdas – su choleros epidemija XIX a. pirmoje pusėje ir laikmečiams nepavaldžiais pusgalviais, skanduojančiais, kad ligos nėra ir siaubiančiais ligonines.
Maloni plazdanti aukštuomenės damos šypsena, kiekvieną akimirką besitaikanti atsiklijuoti…

Ir akla nuo gimimo rusų Temidė, siunčianti jaunuolius į kartuves.
Gydytojas, tapęs ypatingu tėvu. Duktė, užaugusi laisva, stipri ir visuomet besielgianti taip, kaip nori. Gyvenimas, pasirinkimai, mirtis, vienatvė… Čia daug vienatvės, nes ateiname ir išeiname mes po vieną. Tarp žmonių, su žmonėmis, šalia žmonių… Ir vis gi, visus sprendimus gyvenime mes priimame patys vieni.

… jis išėjo sulig ketvirtu laikrodžio dūžiu, gegužį, kai sodas springo žydėjimu…