Kaip išrinkti vaikui knygą
Knygos vaikams

Kaip išrinkti vaikui tinkamą knygą dovanai? Pataria I. Mitunevičiūtė

Tėvams skaitant improvizuotus vaikų laiškus Kalėdų Seneliui ar sukant galvas, kuo nustebinti atžalas per šventes, vidinis konfliktas tarp to, ką iš tiesų norėtume dovanoti vaikui, ir to, kas jį pradžiugintų, dažnai neišvengiamas. Tačiau vienas daiktas šį konfliktą išsprendžia akimirksniu. Tai tinkamai parinkta ir padovanota knyga.

Apie tai, kaip knygas ne tik tinkamai parinkti, bet ir padovanoti ar net ką pakuždėti vaikui, jei norime paskatinti skaityti, pasakoja vaikų literatūros specialistė Inga Mitunevičiūtė.

Asmeninė bibliotekėlė svarbesnė, nei manome

Anot specialistės, posakis, jog „knyga – geriausia dovana“ tikrai nėra laužtas iš piršto. Priešingai: knygos kaip vertingo, dovanos statusą atitinkančio daikto sampratos kūrimas ir prasideda vaikystėje.

„Vaikams knygas dovanoti reikia pirmiausia dėl to, kad knyga turėtų būti jo aplinkoje įprastas, nuolat esantis dalykas.“

„Maža to, asmeninės bibliotekos svarba didžiulė, daug didesnė, nei esame linkę manyti. Tai patvirtino ir australų bei amerikiečių mokslininkų iš Kanberos ir Nevados universitetų 2018 m. publikuotas tyrimas, kur nagrinėjamas ryšys tarp to, kiek vaikystėje turėta knygų, ir suaugusiųjų raštingumo lygio. Tyrimo rezultatas absoliučiai netikėtas: gauti rezultatai rodo, kad asmeninės bibliotekos turėjimas vaikystėje suaugusiojo žmogaus raštingumui turėjo daug daugiau įtakos nei… baigtas aukštasis mokslas“, – aiškina I. Mitunevičiūtė.

O kiekgi knygų reikėtų turėti asmeninėje bibliotekoje? Ir kaip knygą padovanoti taip, kad ji taptų laukiama dovana?

„Paprastai sakau, kad namų biblioteką turėtų sudaryti mažiausiai 80 knygų, jei daugiau – tai tik geriau.“

„Tad dovanoti knygas galima ir reikia visomis įmanomomis progomis. Na, o norint tokią dovaną padaryti išskirtinę ir nuostabią, jau reikia truputį pasukti galvą, pasitelkti vaizduotę. Gal, pavyzdžiui, papasakoti kokią įdomią istoriją, susijusią su knygos autoriumi? Gal surengti „aklą pasimatymą“ su knyga? O gal tiesiog pasakyti: „Čia tau, bet skaityk paaugęs, dabar dar per mažas“? Garantuoju, tuoj pat slapčia ta knyga bus perskaityta“, – patarimais dalinasi literatūrologė.

Svarbiausia – ryšys

Tiesa ta, kad pirmosios knygos, su kuriomis supažindinami vaikai, paprastai būna garsinės, liečiamos ir net nebūtinai popierinės. Pasak I. Mitunevičiūtės, tokios daugiafunkcinės knygos gali būti skirtos vaikams iki 5-erių metų.

„Vaikai pradeda tyrinėti knygą taip, kaip tyrinėja visą pasaulį, – kaip dar vieną naują objektą, kurį reikia paliesti, pačiupinėti, pakramsnoti, numesti ir t. t. Ir tai daryti vaikams iš pradžių reikia leisti. Todėl tas knygelės medžiagų įvairumas labai svarbus: leidžia lavinti motoriką, kitus svarbius įgūdžius. Sakyčiau, kad, priklausomai nuo knygos sudėtingumo ir medžiagiškumo, tokios knygos rekomenduojamos 0–5 metų vaikams“, – aiškina specialistė.

Žaidimas, malonumas, pramoga – tai žodžiai, kuriais apibūdinamas vaikų skaitymo procesas, kuris duoda didžiausią naudą. Tačiau specialistė pabrėžia ir dar vieną aspektą.

„Skaitymas turi tapti ritualu ir įpročiu, kasdiene aplinkos dalimi. Mėgstu sakyti, kad gyvensime gerai tada, kai skaityti bus taip pat natūralu, kaip ryte valytis dantis arba plautis rankas.“

„Ar tai turi būti žaidimas? Gali būti žaidimas, bet nebūtinai. Svarbiausia, kad tai būtų ryšys – ryšys su suaugusiaisiais, su kuriais skaitoma, ryšys su aplinkiniu pasauliu ir net su savimi. Labai svarbu knygose atrasti save ir savo aplinką, taip pat – langą į pasaulį. O svarbiausia – skaitančio suaugusiojo pavyzdys. Tai pati geriausia skaitymo skatinimo strategija – niekas geresnės neišrado“, – įsitikinusi I. Mitunevičiūtė.

Patikimos rekomendacijos

Sakysite, viskas puiku, – bet į kokias konkrečiai knygas turėčiau atkreipti dėmesį, ką šiemet per šventes padovanoti dovanų laukiantiems vaikams? Štai kelios leidyklos „Baltos lankos“ rekomendacijos.

Gražiausios garsinės knygos

„Spalvotos skaičių pasakėlės“. Ramutė Skučaitė, Ilona Balsytė, Agnė Nananai

Ši nuotaikinga knyga nedidelėmis, šmaikščiomis, nostalgiškomis ar pamokančiomis eiliuotomis istorijomis supažindins vaikus su pirmaisiais skaičiais (nuo 1 iki 9) ir pagrindinėmis spalvomis. Eilėraščius įskaitė „Keistuolių teatro“ aktorė Ilona Balsytė, o įsiminti padės dėmesį prikaustančios dailininkės Agnės Nananai iliustracijos.

„Džyru džyru muzikėlė“. Tartį lavinančios dainelės. Aušra Žičkienė, Dovydas Čiuplys, Vytautas Leistrumas

Garsinėje, spalvingai ir šmaikščiai iliustruotoje knygoje rasite visiems žinomas ir mažiau girdėtas linksmas lietuvių liaudies dainelės vaiko tarčiai lavinti. Knyga skirta visiems, kam pravartu išmokti gražiai ištarti raides ir žodžius. Dainelių melodijos nesudėtingos, jos įrašytos ir greitu, ir lėtu tempu.

„Raidžių namučiai“. Eiliuota ir įgarsinta abėcėlė. Ramutė Skučaitė, Ilona Balsytė, Inga Dagilė

Ši Ramutės Skučaitės sueiliuota, dailininkės Ingos Dagilės iliustruota knyga padės mažiesiems pažinti ir išmokti abėcėlę. O paspaudus raidės mygtuką, aktorės Ilonos Balsytės įgarsinti eilėraštukai leis geriau įsiminti raidės tarimą.

Net nepastebėsite, kaip vaikai pradės kartoti eilėraštukus, taip ne tik mokydamiesi raidžių, bet ir lavindami tartį.

Eiliuotos vakaro istorijos

„Ei, varle!“ Kes Gray, Jim Field

Šis smagus rimavimo žaidimas neabejotinai taps kiekvienos dienos dalimi.

Šmaikšti ir netikėtai rimuota istorija apie žalią varlę, kuri sužino, kad visi gyvūnai turi tik jiems skirtas vietas sėdėti. Bet varlė visai nenori tupėti ten, kur jai liepiama. Laikas susirasti kitą, patogesnę, vietą!

Iš anglų k. vertė Reda Puodžiukė.

„Kaip išmokyti drakonus Žemę tausoti“ Debi Gliori

Nuostabi bestselerio „Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų“ autorės knyga. Tai pasakojimas vaikams itin svarbia mums visiems tema. Paprastais žodžiais ir ryškiomis iliustracijomis autorė padeda suprasti, kokią įtaką daro besaikis vartojimas, ir kviečia atsakingai rūpintis savo aplinka bei vienas kitu.

„Patiko, kad taip paprastai perteikta tokia sudėtinga tema. Vaizdingas palyginimas su drakonais, gera proga pakalbėti apie ekologijos ir resursų saugojimo temas,“ – teigia pirkėja Sandra.

Iš anglų k. vertė Reda Puodžiukė.

„Jei būčiau liūtas“ ir „Peštukai voveriukai“. Rachel Bright, Jim Field

Vaikiškų knygų autorė Rachel Bright ir iliustratorius Jimas Fieldas – ne vieną svarbų apdovanojimą pelnę kūrėjai. Jų sugalvoti personažai sužavėjo daugybę jaunųjų skaitytojų ir jų tėvų visame pasaulyje. Iliustruotos, rimuotos, pamokančios istorijos „Jei būčiau liūtas“ ir „Peštukai voveriukai“ žaismingai perteikia kiekvienam svarbias temas: kaip išmokti pasitikėti savimi ir kaip gera viskuo dalytis su draugais.

Iš anglų k. vertė Reda Puodžiukė.

Smalsučiams

„Kur ieškoti rudojo lokio“. Linas Jonauskas

Jauniesiems gamtos tyrinėtojams skirta aplinkosaugininko Lino Jonausko knyga – tai puiki galimybė ne tik geriau pažinti Lietuvos gamtą, sužinoti daugybę įdomių faktų, bet ir suprasti, kaip ir kodėl reikia ją saugoti.

Jūsų laukia visais metų laikais trunkanti smagi kelionė, kurioje lydės gamtos mylėtojas Linas ir jo draugė voverytė Gilė!

„Nerealios iliustracijos, labai linksma ir naudinga! Ypač patinka, kad apie Lietuvos aktualijas. O inkilai boružėms, tai yra wow!“ – teigia pirkėja Vita.

„PINIGAI ir kiti Gilučių šeimos reikalai“. Jūratė Cvilikienė, Simonas Urbonas

Pirmoji lietuvių autorių knyga apie finansus vaikams! Dešimt linksmų istorijų ir finansų ekspertės patarimai pateiks atsakymus į kiekvienoje šeimoje kylančius finansinius galvosūkius, padės sukurti šeimos biudžeto taisykles bei ugdyti finansiškai naudingus įpročius.

„Labai tinka perskaityti prieš mokyklą. Radom gerų patarimų sau ir net seneliams,“ – sako pirkėja Aušra.

„Mano jausmai“. Aurélie Chien Chow Chine

Gastonas – mažas vienaragis. Visai kaip ir tave, jį dažnai aplanko įvairios emocijos. Kad užplūdę jausmai neapverstų visko aukštyn kojomis, vienaragis Gastonas žino vieną svarbią paslaptį, kuria mielai pasidalys ir su tavimi! Trumpos kasdienės istorijos išmokys vaikus atpažinti užplūstančias emocijas, patars, kaip jas priimti, o kvėpavimo pratimai parodys, kaip užvaldžius stipriems jausmams viską grąžinti į vėžes.

Iš prancūzų k. vertė Donata Pleskevičienė.