
Book.duo sujungė jėgas su skaitančiu tėčiu: išsamus dovanos geriausiam tėčiui gidas!
Kurdamos tinklaraštį „book.duo“ dažnai susilaukiame prašymų ką nors rekomenduoti. Ar tai būtų knyga mamai, ar draugei, ar sau pačiam, visuomet į rekomendacinį iššūkį pasižiūrime rimtai – kaip kitaip į knygas galima žiūrėti, jei ne kaip į geriausias dovanas?
Visgi, jei yra tema, kuri klausiantiesiems kelia didžiausiai streso, tai dažniausiai būna dovana vyrams. Nelabai skaitantiems ar skaičiusiems viską, besidomintiems viena labai siaura sritimi ar plačiuoju pasauliu – knygas mylimiems vyrams, tėčiams, seneliams, dėdėms, broliams ir draugams išrinkti dažnai nebūna paprasta. Gerai, jei tiksliai žinome ko pastarasis nori. O kas, jei visgi paslaptingai šypsosi arba tik numoja ranka, kad „Ai, man tai nieko nereikia“? Girdėta? Mums irgi.
Todėl artėjančios tėvo dienos proga į užduotį parekomenduoti knygas mūsų gyvenimo vyrams pasižiūrėjome ypač rimtai. Į pagalbą jau ne pirmą kartą book.duo pasikvietėme Mindaugą – vienos iš book.duo narių Patricijos tėtį, istorijos entuziastą ir smulkmenišką, labai atidžiai knygas atsirenkantį skaitytoją. Kai kurios iš jo rekomenduojamų knygų buvo sėkmingai padovanotos gimtadienių, tėvo dienų, Kalėdų progomis. Todėl galime užtikrinti – patikrintos, su meile atrinktos ir patikusios!
Renkant knygas siūlome padaryti šiuos namus darbus:
- Paklausti savęs: ar tėtis skaito kita kalba, ne tik lietuvių? Galbūt jį būtų galima nustebinti www.knygos.lt esančiu knygų anglų kalba asortimentu?
2. Tėtis nėra didžiausias skaitovas? Gal jam patiktų grafinės novelės? Komiksai? Jų būna ir suaugusiems, netgi mokslinių! Metas pamiršti stereotipą, jei tik tokį turėjote, kad komiksai patinka tik paaugliams!
3. Kokias knygas tėtis jau yra skaitęs? Kokios jam patiko? Galbūt autorius parašęs ir daugiau kūrinių?
4. Jei norite surasti panašią knygą – pasidairykite Goodreads, pasižiūrėkite kokias knygas rekomenduoja tėčio mėgstamos knygos skaitytojams.
5. Kažkokia tėčio skaityta knyga jam ypač patiko? Galbūt autorius yra įvardijęs jį įkvepiančių autorių?
6. Tėtis mėgsta filmus? Serialus? Galbūt jie ekranizuoti pagal knygas?
7. Tėtis mėgsta muziką? Galbūt jo mėgstamas atlikėjas yra parašęs autobiografiją? Arba apie jį parašyta biografija?
8. Tėtis mėgsta meną? Aktyvų laisvalaikio leidimą? Gamtą? Domisi politika? Galbūt šia tema yra knygų, kurios galėtų jam patikti? Nebūtina pirkti knygos apie politiką – gal jam patiktų politinis trileris? Arba įdomus romanas, susijęs su jo interesų ar profesine sritimi? Galbūt pagrindinis knygos veikėjas yra gydytojas, visai kaip tėtis, kuriam renkate dovaną? Galbūt sportininkas? Pardavėjas? Santechnikas? Pensininkas? Pasižiūrėkite į užduotį kūrybiškai!
Taigi, skaitančio tėčio rekomendacijos skaitantiems tėčiams:
1. Švytėjimas
Jei Stephen King yra mistinio trilerio žanro karalius, tai „Švytėjimas“ yra karūnos deimantas. Visi žino, kad garsusis Kubricko filmas gyvena atskirą nuo knygos gyvenimą, bet abu jie (filmas ir knyga) sukūrė atskiras tamsias visatas, kuriose šiurpu, bet ir norisi pabūti.
2. Barbarų žemynas: Europa po Antrojo pasaulinio karo
Sunki, bet reikalinga knyga apie sunkius ir baisius laikus. Yra tūkstančiai knygų apie antrą pasaulinį karą, bet mažai kas kalba, kas vyko po pergalės saliutų. Britų istorikas rašo apie nepakeliamą karo kainą Europos žemynui – fizinę, moralinę, ekonominę ir politinę. Daug žmonių, regionų ir tautų tą kainą mokėjo dar mėnesius, metus ir dešimtmečius po karo. Visas skyrius skirtas pokario rezistencijai Baltijos šalyse ir Vakarų Ukrainoje.
3. Šviesos valdovas
Apmaudžiai mažai verstas į lietuvių kalbą amerikiečių fantastas itin literatūriškai, netgi poetiškai supina indų mitologiją ir religiją su kosmoso kelionių naratyvu. Galima sakyti, kad ilgainiui mitologijos/sci-fi maišymas virto populiariu subžanru, kurio ištakos vertos dėmesio.
4. I Am Pilgrim
Monumentalus trileris, kuris prasideda kaip kriminalinis, tada su kiekvienu posūkiu žengia plačiau į politinio ir technotrilerio žanrą ir rezga įtraukiančią istoriją, apimančią kelis dešimtmečius ir kelis žemynus. Tokio užmojo pasakojimas prašosi Holivudo filmo ar serialo (sako, bus – gal tuomet bus perleistas ir lietuviškas knygos tiražas) ir tai klasikinis pavyzdys knygos, kurią sunku padėti į šalį, neužvertus paskutinio puslapio.
5. VERNONAS SUBUTEXAS 1: įžūlus, rafinuotas, jaudinantis ir drąsus kūrinys
Tikras XXI amžiaus romanas – įžūlus, nekorektiškas, nepatogus, nenuspėjamas ir… muzikalus. Romane daug dėmesio skiriama populiariajai muzikai, kuri tekste kruopščiai įvardijama. Romaną galima skaityti kaip multimedia patirtį – fone pasileidus jame minimą muziką. Spotify nesunkiai radau specialiai tam sukurtų grojaraščių.
6. Poltava
Naujausias Roberto Petrausko darbas pasirodė pirmosiomis karo Ukrainoje dienomis, todėl nors ir kalba apie trijų šimtmečių senumo įvykius, šiandien įdomus ir aktualus.Šiaurės karas ir jį vainikavęs Poltavos mūšis – tai istorija apie tai, kaip Rusija pirmą kartą kirtosi savo „langą į Europą“ – per dabartinę Ukrainą ir Baltijos šalis. Formavosi tautos charakteris, karo ir valdymo metodai – stebėtina, kiek to išliko iki šių dienų. Nors tai ir ne grožinė kalba, parašyta ne sausai, gyvai ir įtraukiančiai.
7. Paskutinis noras. Raganius. 1 knyga
Dar nemačiau, ką Netflix padarė su šia fantasy legenda, bet pats faktas, kad šis gigantas atkreipė dėmesį į kadaise negirdėto lenkų fantasto kūrinį, užtvirtina jo statusą. Užčiuopęs sėkmę, autorius plėtojo ciklą iki 6 knygų, bet būtent pirmieji, ankstyvieji darbai apsakymo ar novelės formate yra labiausiai pavykę.
8. American Gods
Roger Zelazny stiliaus tęsėjas ir plėtotojas, bet jokiu būdu ne imitatorius – Neil Gaiman pavyko sukurti savą pasaulį, kuriame su stebėtina energija ir užmoju senoji skandinavų mitologija žengia į šiandieninį gyvenimą. Romanas parašytas trilerio ritmu, todėl nei minutei neprailgsta.
Šios knygos – puikūs variantai, tačiau galbūt tėtis, kuriam renkate dovaną, visas jas jau yra skaitęs? Arba Mindaugas nepasiūlė varianto, kuris, jūsų manymu, tėčiui tiktų ir patiktų? Siūlome dar daugiau variantų, patikrintų tiek mūsų, tiek paties skaitančio tėčio.
Jei tėtis domisi istorija:
Patrik Svensson „Apie ungurius ir žmones“; James Clavell „Šiogūnas“ (1 ir 2 dalys); Gustav Schwab „Gražiausios antikos sakmės“; Akvilė Magicdust „Bitės: išskirtinės merginų roko grupės istorija (komiksas)“; Yuval Noah Harrari „Sapiens: žmonijos gimimas. Istorinis komiksas“; Robert Kolker „Hiden Valio šeimos paslaptys“; John Kelly „Juodoji mirtis“; Frank Abagnale Jr. „Pagauk, jei gali“; Norbertas Černiauskas „1940. Paskutinė Lietuvos vasara“.
Jei tėtis domisi menu:
Marina Abramovič „Eiti kiaurai sienas“; Elton John „Aš“; Ernesto Assante „Fredis Merkuris: legendinis balsas“; Robert Kolker „Hiden Valio šeimos paslaptys“; Michael Howard „Van Gogas. Gyvenimas ir kūryba“; Susie Hodge „Gogenas. Gyvenimas ir kūryba: 500 iliustracijų“.
Jei tėčiui patinka įdomūs detektyvai, trileriai:
Simon Becket knygos; Tarryn Fisher knygos; Jo Nesbo knygos; Catriona Ward „Paskutinis namas Nereikalingųjų gatvėje“; Jane Harper knygos; Bernardas Gailius „Kraujo kvapas“; Stefan Ahnhem knygos; Pascal Engman „Žiurkių karalius“; Maurizio de Giovanni „Picofalkonės šunsnukiai“; Kristijonas Kaikaris „Nėra vietos dviems“, „Rozmarinas“.
Jei tėčiui patinka klasika, rimti romanai:
Edith Wharton „Linksmybės namai“; John Steinbeck romanai; Vladimir Nabokov romanai; Thomas Keneally „Šindlerio sąrašas“; John Fowles „Magas“; Bethan Roberts „Mano policininkas“; Patricia Highsmith „Kerol“; John Williams „Stouneris“, Oscar Wilde „De profundis“; J.M. Coetzee knygos; Mario Vargas Llosa „Sunkūs laikai“; Alvaro Enrigue „Staigi mirtis“; Fernanda Melchor „Uraganų sezonas“.
Geros artėjančios tėvo dienos linki book.duo ir Mindaugas! Tikimės, kad radote idėjų ar netgi konkrečių knygų, kuriomis nudžiuginsite savo gyvenimo tėčius – jie tikrai to nusipelnė! O ir sąrašą drąsiai galite išsisaugoti ateičiai: laukia dar daug švenčių ir daug gražių progų tėtį nustebinti knyga jam įdomia tema!