atsakinga tėvystė knyga
Knygų naujienos

ATSAKINGA TĖVYSTĖ: kaip elgtis, kai vaikus aplanko „ožiukai“ (instrukcija tėvams)

Gimus vaikui – kad ir kaip norėtume – instrukcijos prie jo pridėtos nebūna. Todėl atsakymų į rūpimus klausimus,  auklėjimo rekomendacijų ieškome literatūroje arba kreipiamės patarimų į draugus ir artimuosius. Kaip išsirinkti, kas labiausiai tinka jūsų šeimai?

Pagrindiniais atsakingos tėvystės principais ir aukso vertės patarimais tėvams knygoje ATSAKINGA TĖVYSTĖ dalijasi Jūratė Bortkevičienė – psichologė, edukologė, konferencijos „Atsakinga tėvystė“ idėjos sumJūratė Bortkevičienė – psichologė, edukologė, konferencijos „Atsakinga tėvystė“ idėjos sumanytoja ir organizatorė, trijų vaikų mama.anytoja ir organizatorė, trijų vaikų mama.

Zyzimas ar ožiavimasis – kalba, kuria kalba vaikai

Pyktis – visiškai natūrali žmogaus reakcija, kuri dažniausiai suvokiama kaip neigiama. Bet tai yra emocija, kuri pati savaime nėra nei teigiama, nei neigiama.

Ikimokyklinio amžiaus vaikai tik mokosi suprasti ir valdyti pyktį. Kol mažyliai nemoka kalbėti, jų zyzimas ar ožiavimasis, kaip tėvai tai vadina, turėtų būti suprantamas kaip kalba. Kaip kitaip vaikas gali išreikšti, kad jam kas nors negerai, kad jis nori valgyti ar miegoti?

Pikti tėvai piktus ožiukus gano

Ieškodami priežasties, kodėl vaikus dažnai aplanko „ožiukai“, pirmiausia, atkreipkite dėmesį į aplinką. Jei tėvai yra įsitempę, barasi, aiškinasi santykius, šios emocijos perduodamos ir vaikui, netgi kūdikiui.

Kokie esame mes, tokie bus ir mūsų vaikai, tad jei tėvai netinkamai išreiškia pyktį, netinkamai tarpusavyje bendrauja, vaikai darys tą patį. Jei kuris nors iš tėvų konflikto metu pasitraukia, tikėtina, kad vaikas pasirinks vieną iš vaidmenų – aukos arba agresoriaus – ir problemas savo aplinkoje spręs būtent taip.

Kodėl „nepyk, nerėk, nešauk“ neveikia

ATSAKINGA TĖVYSTĖ: kelias į darnius tėvų ir vaikų santykius. Paprasti ir veiksmingi patarimai, konkretūs žodžiai, veiksmai ir auksinės taisyklės, kurias rekomenduoja konferencijos „Atsakinga tėvystė“ idėjos sumanytoja ir organizatorė

Įsivaizduokite situaciją: jūs einate su drauge pasivaikščioti ir pamatote savo vyrą, besibučiuojantį su kita. Draugė jums sako: Tu tik nepyk, tu tik nerėk. Įdomu, kuri iš mūsų taip sugebėtų padaryti? Juk normalu tokioje situacijoje pykti ir net šaukti.

Jeigu jūsų draugė sakytų: Suprantu, kad dabar tu nori jį pasmaugti, bet sustokime, pagalvokime, kaip geriau pasielgti. Toks draugės patarimas būtų kur kas racionalesnis ir leistų pasijusti geriau nei raginimas nepykti. Tad ar tikrai vaikų rėkimas, kai jie supyksta, yra kas nors nederamo ar neteisingo?

Pasitelkite kūrybiškumą problemoms spręsti ir… papasakokite pasaką

Gera praktika skaityti ar kurti pasakojimus, kurių veikėjus ištinka tokios pačios problemos kaip ir jūsų atžalas. Reikėtų perkelti situaciją į personažus, tačiau neperpasakoti vaiko gyvenimo istorijos: „Gyveno kartą berniukas vardu Rokas, kuriam buvo treji metai…“

Pabandykime kitaip: Gyveno meškutis su kiškučiu. Kiškutis norėjo žaisti su meškiuku, bet meškiukas buvo pavargęs ir trenkė kiškučiui. Šis labai nusiminė, ilgai verkė. Meškutis žiūrėjo į liūdintį draugą ir juokėsi iš jo. Kiškutis labai liūdėjo, nenorėjo žaisti, verkė, rėkė. Galiausiai meškutis suprato, kad negražiai pasielgė su draugu, ir jo atsiprašė.

Tam, kad atrastumėte kelią į darnius santykius su vaikais, nebūtina laikytis šimtų taisyklių. Viskas bus paprasčiau, jei vadovausitės dviem kriterijais – meile ir atsakomybe, o šimtus taisyklių pakeisite keliomis auksinėmis – turėti kantrybės, skirti laiko, dėmesio ir pamėginti suprasti savo vaikus.

Daugiau patarimų rasite knygoje „Atsakinga tėvystė“

ATSAKINGA TĖVYSTĖ: kelias į darnius tėvų ir vaikų santykius. Paprasti ir veiksmingi patarimai, konkretūs žodžiai, veiksmai ir auksinės taisyklės, kurias rekomenduoja konferencijos „Atsakinga tėvystė“ idėjos sumanytoja ir organizatorė

Esu iš tų žmonių, kuriems knygų reikia kaip oro – tam, kad pilnais plaučiais būtų galima įkvėpti tyro ir gaivaus idėjų gūsio. Visuomet ant stalelio prie lovos savo akimirkos laukia bent trys skirtingo žanro knygos – juk niekada nežinai, kada bus TA nuotaika. Aplink tiek daug įdomių knygų, o joms perskaityti laiko tiek mažai!