Bendros naujienos

Leidykla „Debesų ganyklos“ kviečia jaunimą atrasti pokyčiams įkvepiančias knygas

Žmonija gyvena permainų, pokyčių laikotarpyje. Skaitmenizacija, visuomenės senėjimas, trūkinėjantys šeimų ryšiai, Covid-19 pandemija, nežinomybė, migracija, klimato atšilimas tik maža dalis to su kuo kasdien susiduriama. Teigiamus pokyčius žmonės priima lengvai. Neigiami pokyčiai apsunkina žmonių gyvenimus, daro įtaką ne tik dabarčiai, bet ir ateities kartoms.

Leidykla „Debesų ganyklos“ įgyvendinant projektą „Naujas slaptažodis: pokyčiai“ išleis 15 knygų, iš kurių 9 bus išverstos iš retų kalbų (čekų, danų, islandų, lenkų, norvegų, olandų (dvi knygos), suomių, švedų kalbų), 1 iš prancūzų kalbos, 2 iš vokiečių, 3 iš ispanų kalbos. Knygų leidimą finansuoja Europos Sąjunga pagal programą „Kūrybiška Europa“.

Jaunoji karta yra žmonijos ateitis, todėl leidyklos „Debesų ganyklos“ projekto „Naujas slaptažodis: pokyčiai“ tikslinė grupė yra vaikai (9+ m.) ir jaunimas (13-15 m.). Naujas reiškia naują Europos kartą ir ateitį, kurią jie sukurs. Slaptažodis simbolizuoja virtualumą, skaitmeninį pasaulį, kuriame šiandieną gyvename. Pokyčiai nusako laikotarpį, kuriame gyvename, taip pat kelią, kuriuo turėtume judėti.

Projektui „Naujas slaptažodis: pokyčiai“ įgyvendinti atrinktos apdovanotos, kokybiškos grožinės literatūros knygos, skirtos tikslinei grupei – vaikams ir jaunimui. Knygų problematika provokuoja diskusiją apie visuomenėje vykstančius pokyčius: klimato kaitą, lyčių lygybę, demokratiją, apsisprendimo teisę ir laisvę, kitoniškumą, skaitmenizaciją. Knygose esančios temos ir keliamos diskusijos suteikia naujas ir atsakingas idėjas kurti savo gražesnį pasaulį.

Kviečiame susipažinti su jau išleistomis šio projekto knygomis:

Tiesa“ (aut. Care Santos)

Care Santos bestselerio jaunimui „Melas“ tęsinys!

Ar žinot, kuo skiriasi informantas nuo konfidento? Iki tos popietės, kai sutikau seržantą Roichą, ir aš nežinojau. Informantai policijai teikia vertingos informacijos apie nusikalstamą pasaulį, neretai patys priklauso gaujoms. Su policija bendradarbiauja siekdami apsaugos ar tiesiog suvesti sąskaitas. Konfidentai įsitrina į gaują ir slapta renka informaciją. Už tai teisėsauga jiems moka pinigus. Konfidentas turi būti gudrus, gerai pažinoti teritoriją. Ir, žinoma, turėti tvirtus kiaušus.

Dar nespėjus suprasti, kodėl man visa tai pasakoja, seržantas Roichas tarė:
– Norėtume, kad dalyvautum Medinų šventėje, Erikai. Kad taptum mūsų konfidentu.
Slaptažodžiai pagal knygos temą: kalėjimas, sunkumų įveikimas, grįžimas į visuomenę, atskirtis, paslaptys, išankstinis nusistatymas, smurtas, skurdas, nusikalstamumas, aklumas, nesaugumas.

(Ne)tikros atostogos“ (aut. Marianne Kaurin)

Melas norint pritapti – tai pagrindinė „(Ne)tikrų atostogų“ tema. Juk turbūt visi svajoja apie atostogas egzotiškame paplūdimyje ar prie baseino prabangiame viešbutyje. Noras neatsilikti ir nepasirodyti prastesnei nei bendraklasiai privertė šeštokę Iną pameluoti, kad išvyksta atostogauti į šiltus kraštus. Tačiau iki jų Inai toli kaip iki mėnulio – jos mama neturi pinigų jokioms atostogoms. Melo burbulas vis auga, Ina bendraklasėms rašo melagingas žinutes ir publikuoja suklastotas nuotraukas, nors dėl to jaučiasi siaubingai. Atrodo, kad visos atostogos praeis slepiantis tvankiame kambaryje, kol į jos langą barkšteli naujojo kaimyno paleistas akmenukas. Galbūt šilti kraštai ir svajonių atostogos yra kur kas arčiau, nei atrodo?

Slaptažodžiai pagal knygos temą: atskirtis, skurdas, draugystė, nelygios sąlygos, melas, demonstravimas socialiniuose tinkluose.

Vampyrai ir kitos bėdos“ (aut. Rut Guðnadóttir)

Kai mokykloje pasklinda keistas virusas ir dalis mokinių pasijunta prastai, trys draugės Mila, Rakelė ir Lilja nusprendžia išsiaiškinti, kas dėl to kaltas. Mergaitės nujaučia, kad už viso to slypi jų matematikos mokytojas, kuris tikriausiai yra… vampyras!

Prašyti suaugusiųjų pagalbos neverta – jie tikrai nepatikės tokiu trylikamečių pasakojimu. Draugės paruošia mokyklos gelbėjimo planą ir drąsiai leidžiasi į neįtikėtinus nuotykius! Ar tikrai jų mokykloje veikia antgamtinės jėgos?

„Vampyrai ir kitos bėdos“ – tai nuotaikinga knyga apie tris drauges, kurios ne tik leidžiasi į kovą su vampyrais, bet ir kasdien susiduria su paaugliškomis problemomis. Šmaikšti istorija leidžia į kasdienes problemas pažvelgti iš šono ir suprasti, kad viskas nėra taip blogai. Kaip rašo pati autorė – knyga skiriama paaugliams, kuriems nelengva, bet viskas bus gerai.

Slaptažodžiai pagal knygos temą: įvairovė, draugystė, nepriklausomybė, mokykla, socialinis vystymasis.

Keinstormo sala. Bėglys“ (Marie Golien)

Visi Keinstormo salos vaikai žino legendą apie Ketę ir Azulą.
Azulas Azarija svajojo apie tobulą visuomenę ir tobulą vietą jai gyventi. Žemyną pavadino savo vardu. Bet Azarijoje buvo per daug žmonių. Visus, neatitinkančius tobulos visuomenės normų, ištrėmė į salą.

Ketė Keinstorm buvo viena iš Azulo generolių. Pamačiusi, ko pridarė Azulas, ji slapčia gabeno maistą tremtiniams. Ketė žuvo, tačiau jos atminimas amžinas. Keinstormo saloje ją prisimename mes, atstumtieji iš Azarijos.

Aš – Emilijus. Ar norite sužinoti tikrąją mano istoriją? Gimiau Keinstormo lūšnyne. Vieną dieną „Eyevision“ darbuotojas man pasiūlė sandorį: maža operacija mainais į galimybę užsidirbti. Kiekvieną dieną po pusvalandį tiesioginiame eteryje turčiai iš Azarijos per mano akis mato tai, ką aš regiu Keinstormo saloje. Visai nekalta, ar ne?
Bet šiandien lekiu per miestą be kvapo, o man ant kulnų mina persekiotojai. Likite prisijungę, netrukus papasakosiu daugiau…

Slaptažodžiai pagal knygos temą: skaitmeninė visuomenė, virtualumas, technologijos, ekologija, klimato kaita, pasaulio pabaiga.

Projektas „Naujoji Žemė“ (aut. David Moitet)

2125-ieji. Žemė nuniokota. Daugelis žmonių gyvena lūšnynuose ir tik saujelė Neliečiamųjų – saugomuose kupoluose. Gabiausi vargšų vaikai turi galimybę mokytis su išrinktaisiais. Štai taip Izidė susidraugauja su Orionu. Mergina iš žemųjų kvartalų ir milijonieriaus sūnus, kurio tėvas vadovauja Naujosios Žemės projektui – žmonių kelionėms į naują planetą. Vieną dieną Izidės šeima laimi bilietą į Naująją Žemę. Ar tikrai šis projektas yra visų svajonių išsipildymas?

Slaptažodžiai pagal knygos temą: ekologija, ekologinė krizė, klimato kaita, skurdas, solidarumas, tvarumas, žmogaus teisės.

8-oji diena. Kvota“ (Marloes Morshuis)

Akselis ir Tomis – liekiai. Jie nelanko mokyklos, dirba sunkiausius darbus, neturi elektros ir karšto vandens. Kaip ir kitiems milijonams liekių, jiems leidžiama tiek nedaug, kad yra laikomi tik pusiniais gyventojais. Iš kur liekiai atsirado? Iš didelio noro išsaugoti žmoniją. Žemė seniai perpildyta. Didelėje pasaulio dalyje per karšta, per sausa arba per drėgna gyventi, o vienuolikai milijardų žmonių reikia vietos gyventi. Siekdama sureguliuoti gyventojų skaičių, Pasaulio taryba nustatė kvotą. Kiekviena šalis gyventojų perteklių išveža į mažyklas. Šiai sistemai pritarė visos pasaulio valstybės, tik ne Eriperija.

Nors liekių gyvenimas sunkus, bet tie, kurie laikosi taisyklių, išgyvena. Ar tikrai?..

Slaptažodžiai pagal knygos temą: klimato kaita, ekologija, skurdas, žmogaus teisės, solidarumas, tvarumas, ekologinė krizė, kvota, karas, pasaulio pabaiga, draugystė, pasitikėjimas.

Kamilis, kuris mato rankomis“ (aut. Tomasz Małkowski)

Penkiametis Kamilis mato ne akimis, o rankomis. Ar dėl tokios supergalios reikėtų jo bijoti? O gal gailėtis ar perdėtai rūpintis? Jokiu būdu! Nors jis mato kitaip, bet yra toks pat berniukas kaip ir jo bendraamžiai. Kartais didelis nutrūktgalvis. Kartais susipeša su vyresne seserimi. Bet dažniausiai jis mielas, draugiškas, linksmas ir pats geriausias brolis.

Knyga atveria nepažįstamą aklųjų pasaulį, kuriame galima matyti rankomis. Moko tolerancijos ir pagarbos.
Slaptažodžiai pagal knygos temą: neregystė, supergalios, aklumas, tolerancija, pagarba, skirtumai.