Įdomybės

6 knygos, parašytos kalėjime

Kuomet pagalvojame apie garsias knygas parašiusius autorius, tikriausiai kalėjimo vienutė į galvą ateina retai. Ir vis dėlto ne vienas garsus literatūros kūrinys buvo parašytas būtent nelaisvėje! Ar ir jums smalsu sužinoti, kokie autoriai bent kartą savo gyvenime buvo atsidūrę už įstatymo ribų ir atlikdami bausmę sutiko savo mūzą? Pristatome: 6 knygos, kurios buvo parašytos kalėjime.

Miguel De Cervantes „Don Kichotas“Don Kichotas

Kas būtų galėjęs pamanyti, kad šis idealistiškas, kilnus ir doras riteris žvilgančiais šarvais gimė Migueliui De Cervantesui būnant nelaisvėje? Autorius dalį pirmuoju moderniu Europos romanu laikomos knygos parašė kalėdamas už skolas. Tiesa, po romano pasirodymo Miguelio De Cervanteso finansinės bėdos baigėsi.

De profundisOscar Wilde „De Profundis“

Oscaras Wilde gerai žinomas dėl savo sąmojo, tačiau jo knyga „De Profundis“ išsiskiria niūrumu ir yra kupina savirefleksijų. Šią knygą autorius parašė kaip laišką tuometiniam savo meilužiui Lordui Alfredui Douglasui kuomet buvo nuteistas dvejiems metams už nepadorius veiksmus su tos pačios lyties asmenimis. Išspausdinta jau po mirties, ši knyga – išpažintis atskleidžia Wilde dvasinį kelią link išganymo ir suteikia be galo retą galimybę pažvelgti į kito žmogaus slapčiausius sielos užkaborius.

Jean Genet „Gėlių Dievo motina“Gėlių dievo motina

Apie Paryžiaus visuomenės dugno gyvenimą Jean Genet ant popieriniams maišeliams skirto popieriaus rašė kalėdamas už vagystę. Į koliažą panaši romano struktūra, labai atviri homoseksualumo aprašymai ir poezijos bei slengo mišinys, kaip teigiama, padarė didelę įtaką tuometinių Amerikos bitnikų kartos rašytojų kūrybai.

Išminčių dovanosO. Henry „Išminčių dovanos“

Williamas Sydney Porteris šmaikščias ir sąmojingas istorijas pradėjo rašyti kalėdamas už turto pasisavinimą (iki šiol taip ir liko neaišku, kaltas jis, ar ne). Porteris rašė prisidengdamas įvairiais pseudonimais, o leidykloms rankraščius siųsdavo jo draugas. Visai netrukus pagrindiniu pseudonimu Porteris pasirinko O. Henry. JAV literatūros genijaus istorijos iš pirmo žvilgsnio labai paprastos, tačiau jose glūdi daug gyvenimiškos išminties.

Fiodoras Dostojevskis „Užrašai iš mirusiųjų namų“Užrašai iš mirusiųjų namų

Romano „Nusikaltimas ir bausmė“ autoriui pačiam teko paragauti kalėjimo duonos – už oponavimą Rusijos autokratinei valdžiai rašytojas buvo nuteistas mirties bausme, tačiau vėliau ji buvo pakeista įkalinimu Sibire. Ypatingai šiurpūs išgyvenimai vėliau buvo atskleisti knygoje „Užrašai iš mirusiųjų namų“.

 

Gregory David Roberts „Šantaramas“Šantaramas

Žinant, kad ši knyga pasakoja apie kalėjimo bėglį, tikriausiai nenuostabu, kad pati knyga buvo pradėta rašyti kalėjime. Autorius Gregory Davidas Robertsas 1980-aisiais pabėgo iš kalėjimo ir spruko į Indiją, tačiau po dešimtmečio buvo sugautas gabenantis narkotikus į Frankfurtą ir buvo išduotas Australijai. Kalėdamas šešis metus jis pradėjo rašyti knygą, kurioje aprašė savo paties istoriją. Sunku pasakyti kur baigiasi faktai ir prasideda vaizduotė, tačiau vien tas faktas, kad šioje knygoje yra dalis tiesos yra tiesiog įstabus.

Esu iš tų žmonių, kuriems knygų reikia kaip oro – tam, kad pilnais plaučiais būtų galima įkvėpti tyro ir gaivaus idėjų gūsio. Visuomet ant stalelio prie lovos savo akimirkos laukia bent trys skirtingo žanro knygos – juk niekada nežinai, kada bus TA nuotaika. Aplink tiek daug įdomių knygų, o joms perskaityti laiko tiek mažai!