Bendros naujienos

NAMAI KALĖDOMS: gerumu persmelkta istorija visai šeimai

Mohandas Gandhi  yra pasakęs: „Apie tautos didybę ir jos moralinį progresą galime spręsti iš to, kaip ji elgiasi su gyvūnais.“

Dar visai neseniai spauda mirgėjo žinutėmis apie nualintus veisimui laikomus šunis, gyvūnų prieglaudoms išsilaikyti nuolat reikia ieškoti paramos. Yra daugybė būdų, kaip ugdyti sąmoningumą, atsakomybę ir atjautą gyvūnams. Istorija, išgyvenama kartu su veikėjais, – vienas iš jų.

Leidykla „Nieko rimto“ jau trečius metus iš eilės tęsia ugdomąją gerumo tradiciją – prieš šv. Kalėdas pasirodo nauja amerikiečių rašytojo Greg Kincaid knyga, kurioje palikti gyvūnai suranda namus. Naujausia į lietuvių kalbą išleista autoriaus knyga – „Namai Kalėdoms“.

Apie ką gi knyga?

Mažame ekonomikos nuosmukį patiriančiame miestelyje nusprendžiama uždaryti gyvūnų prieglaudą, kurioje gyvena penkiasdešimt šeši šunys ir katės. Iki uždarymo laiko liko vos kelios savaitės. Prieglaudos vadovė Heilė žino: surasti namus visiems gyvūnams taip greitai ir dar tokiu metu, kai miestelio gyventojai netenka darbų, yra neįmanoma. Heilė nusprendžia susisiekti su kitų miestų prieglaudomis – galbūt šios galėtų priimti bent po kelis gyvūnus, tačiau tokiam jos planui priešinasi iš visų jėgų Todas.

Darbas prieglaudoje dvidešimt ketverių metų raidos sutrikimų turinčiam Todui – daugiau nei tik užsiėmimas. Nors kasdienes užduotis atlikti jam reikia daugiau laiko ir pastangų nei kitiems, rūpintis ir dresuoti šunis jam sekasi puikiai. Kitos prieglaudos ne tokios kaip Krosing Treilo – kitose prieglaudose šunys, kuriems greitai nesurandami namai, užmigdomi, o šito Todas tikrai neleis. Jis pasiryžta surasti naujus namus kiekvienam prieglaudos gyvūnui, tuo pačiu spręsdamas dar vieną didžiulį klausimą: kas bus su juo pačiu, kai prieglauda bus uždaryta.

Kam skirta knyga „Namai Kalėdoms“?

Greg Kincaid „Namai Kalėdoms“ – visai šeimai skirta knyga. Kiek kitaip nei įprastose knygos paaugliams (leidyklos rekomenduojamas skaitytojo amžius – nuo dešimties metų), šioje knygoje pagrindiniai veikėjai nėra paaugliai, tačiau iššūkiai, su kuriais susiduria vienas pagrindinių veikėjų Todas, artimi ir jaunesniam skaitytojui. Ką daryti, kai, regis, iki smulkiausių detalių suplanuota kasdienybė privalo pasikeisti tau visiškai to nenorint? Kaip pasiekti bendro tikslo, kai nuomonės išsiskiria? Kokį sprendimą priimti, kai jie visi ne prie širdies?

Iš pirmo žvilgsnio paprasta ir jauki istorija nėra tokia jau paprasta

Leidyklos „Nieko rimto“ atstovė Eglė Devižytė pasakoja, kad renkantis, kokias knygas leisti, visada ieškoma tokių, kurios būtų skirtos ne tik gerai praleisti laiką. „Literatūra yra intelektuali pramoga – todėl skaityti turi būti smagu. Geriausia, kai tekstas prirakina prie knygos taip, kad nesinori paleisti, yra parašytas taip, kad nė nepastebi, kaip prasmengi į istorijos liūną, bet tuo pačiu į skaitančiojo mintis keliauja ir gilesnės temos, kyla klausimai, kartais gerokai svarbesni už patį pasakojimą“, – sako E. Devižytė.

„Namuose Kalėdoms“, kaip ir kitose Greg Kincaid knygose (lietuvių kalba išleistos „Šuo vardu Kalėdos“, „Kalėdų bičiulis“) kalbama apie paliktus gyvūnus, atsakomybę, prisiimamą kartu su sprendimu turėti augintinį, apie ekonomikos krizes ir kaip jos pakeičia tiek bendruomenės, tiek kiekvieno jos nario gyvenimą, taip pat svarbi neįgalių žmonių integracijos tema, gebėjimo suprasti ir priimti tą, kuriam kasdienybėje iškyla daug didesnių sunkumų nei daugeliui.

Knyga įkvepia siekti tikslų, atrasti sprendimus situacijoms, kurios iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti beviltiškos.