Emocinis vaikų intelektas
Bendros naujienos

Misija neįmanoma – vaikų emocinio intelekto ugdymas. Kaip knyga gali padėti?

Šiomis dienomis ne viena mama ir tėtis dažnai susimąsto apie naują ir gana neįprastą terminą – vaiko emocinio intelekto lavinimą. Juk dažnas mūsų augome tais laikais, kai toks terminas dar net neegzistavo.

Šiandien mes jau žinome, kad emocinis intelektas mokslinėje plotmėje dažnai iškeliamas net aukščiau už kognityvinį IQ. Manoma, kad teisingai išlavintas ir brandus žmogaus emocinis intelektas gali nulemti daug sėkmingesnį, laimingesnį ir pilnavertiškesnį gyvenimą, nei aukšto lygio protiniai gebėjimai ir visos sukauptos žinios. Išlavintas emocinis intelektas skatina įvairiems pokyčiams, kūrybiškumui, kosmopolitiškumui ir autentiškumui. Išmokdami priimti save tokius, kokiais esame, kartu išmokstame ir kitus priimti tokiais, kokiais jie yra, nebandydami jų pakeisti ir taip atverdami kelius į darnų socialinį bendravimą. Visos mūsų patiriamos emocijos yra vienu ar kitu būdu mums reikalingos ir geros, tik turime išmokti su jomis susitvarkyti patys, neapkraudami kitų. Emocijas tereikia išmokti išgyventi ir priimti kaip natūralią ir laikiną savo emocinę būklę, leisti joms nuolat keistis, galų gale netgi paleisti jas, neuždaryti savo viduje ir neapsunkinti savo būties nuolatinėmis slogiomis mintimis.

Yra daugybė emocinio intelekto lavinimo būdų ir vienas svarbiausiųjų yra darnūs ir supratingumu paremti šeimos bendravimo pavyzdžiai. Kuo daugiau tėvai garsiai kalba apie patiriamas emocijas, nebijo jų parodyti ir įvardina tikraisiais vardais, tuo daugiau tikimybės vaikui išmokti suprasti, kas dedasi jo emociniame pasaulyje ir išmokti save priimti tokį, koks jis yra, neprarandant ryšio aplinkinių žmonių jausmais

Tėvams, norintiems pradėti pokalbį su vaiku apie emocijas ir lavinti jo emocinį intelektą, bet nežinantiems nuo ko pradėti, į pagalbą atkeliauja įvairūs filmai ir knygos, kuriose atvirai kalbama apie emocijas ir padedama mažiesiems žengti pirmuosius žingsnius į platų bendravimo kelią, kuris iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti toks sudėtingas ir painus. Jeigu norite, bet nežinote, kaip pradėti pokalbį su vaiku, visada galite pradėti nuo to, kad kartu atsiversite žaismingą, įtraukiančią knygelę, kurioje emocijos atgyja pavirtę nuotaikingais ir spalvingais istorijos herojais. Taip sakinys po sakinio pasklis graži istorija ir užsimegs toks reikalingas ir svarbus Jums pokalbis.


Pristatome 5-ias naujausias leidyklos Alma littera knygas, skirtas įvairaus amžiaus skaitytojams, kurios padės ugdyti ir lavinti ne tik pačių mažiausiųjų skaitytojų suvokimą apie patiriamus jausmus, bet ir pateiks atsakymus į svarbiausius klausimus šiuolaikiniams paaugliams, o taip pat leis pasitikrinti savo bendravimo įgūdžių žinias ir patiems suaugusiems. Atverkite savo širdis ir pasinerkite į amžiną draugystę su savo emocijomis.


Luca De Leone, Paolo Mancini

Atverk ir sužinok. Jausmai

JAUSMAI: atverk ir sužinok

Ugdanti, lavinamoji knygelė patiems mažiausiems skaitytojams. Kartu su suaugusiuoju galima žiūrėti paveikslėlius ir vartyti jau nuo 2-3 m. Vaikams nuo 5-6 m. bus įdomu ir džiugu skaityti ir vieniems.

Itin spalvinga, nedidelio formato knygelė, kurioje aptariamos ir pristatomos 6 pagrindinės mūsų patiriamos emocijos ir patariama, kaip su jomis išmokti tvarkytis, aptariami sprendimo būdai, kaip elgtis yra tinkama, o kaip – ne. Knygelę galima vartyti iš dviejų pusių. Ji skirta mažiesiems skaitytojams, tačiau net ir jų tėvai ir seneliai, ieškantys kelių į geresnį bendravimą, vartydami knygelę, gali atrasti sau įdomių ir aktualių momentų, nes ši knygelė – tikrų tikriausia žmogaus jausmų ir emocijų abėcėlė.

PYKTIS, LIŪDESYS, BAIMĖ, PASIBJAURĖJIMAS, DROVUMAS, DŽIAUGSMAS. Pažink šias emocijas ir išmok suvaldyti savo jausmus!


Marius Poškus

Ką aš jaučiu. Jausmų žinynas 5 – 8 metų vaikams

KĄ AŠ JAUČIU: jausmų žinynas 5–8 metų vaikams

Ypatinga naujiena 5 – 8 m. skaitytojams! Žaismingo, kokybiško turinio ir originalaus teksto pateikimo, lietuvių autoriaus, Mariaus Poškaus, lavinamoji emocinio intelekto knygelė su paties autoriaus ranka atliktomis iliustracijomis. Čia aptariamos 10 pagrindinių kasdieniniame mūsų gyvenime patiriamų emocijų. Autorius padeda atpažinti savo jausmus ir moko su jais susidraugauti, nes, pasak jo, pasaulyje nėra vien gerų ar blogų emocijų, emocijų tik su pliuso ar minuso ženklu. Visos emocijos, kurias patiriame, mums yra labai reikalingos. Versdami knygelę iš vienos pusės, rasite 5-ias raudonojo tipo (ne tokias malonias), o iš kitos pusės – 5-ias žaliai nuspalvintas, draugiškesnes ir malonesnes emocijas. Kiekviena iš patiriamų emocijų, kaip ir moneta, turi dvi puses, t.y., pavyzdžiui, baimė gali būti tuo pačiu metu ir labai naudinga, nuo bėdos apsauganti emocija, o perdėtai didelė meilė to nepageidaujančiam asmeniui gali sukelti ir neigiamas atsakomąsias reakcijas. Reikia išmokti suprasti, kokios emocijos tam tikrose gyvenimo situacijose yra adekvačios, o kokios ne, kad žinoti, kaip vertėtų elgtis vienu ar kitu gyvenimo atveju. Tiksliai, šmaikščiai ir subtiliai apie jausmus! Knygą rekomenduoja psichologė Aušra Kurienė.

Ši jausmų knygelė ypatinga – ji dvipusė! Vienoje pusėje rasi malonius jausmus, o kitoje – ne tokius malonius. Tačiau tai nereiškia, kad jie blogesni! Kiekvienas jausmas – tai atskiras personažas, ir juos pažinęs nesunkiai galėsi susidraugauti. Susipažinęs su jausmais parodyk juos kitiems ir pagalvok, kaip jie jaučiasi šiandien.

Knygos autorius Marius Poškus (pasirodo) yra paprastas žmogus. Jis, taip pat kaip ir tu, kartais bijo, pyksta, nerimauja, smalsauja, džiaugiasi ir myli!

 „Knygoje tiksliai, šmaikščiai ir subtiliai kalbama apie jausmus: kas jie tokie ir kaip su jais susidraugauti. Patraukli knygos idėja, smagūs piešinukai padeda vaikui suprasti ir priimti savo pyktį, nerimą ar baimę, tik reikia žinoti, ką su jais daryti. O čia parašyta ir tai, ką daryti…“ Aušra Kurienė, psichologė psichoterapeutė, Paramos vaikams centro steigėja ir vadovė

 „Knygoje nuotaikingai perteikta vaizdinė jausmų išraiška. Kiekvienas personažas labai taikliai atitinka jausmą. Autorius moka šmaikščiai pajuokauti, todėl net ir nemalonūs jausmai atrodo mieli. Būtent tai ir yra šios knygos lobis!“ Gediminas Šiaulys, animacinių filmų režisierius, filmo „Kaukai“ autorius


Nicola Kinnear

Kaip kiškis mokėsi drąsos

KAIP KIŠKIS MOKĖSI DRĄSOS: smagi ir įtaigi paveikslėlių knyga parodanti, kad iš tiesų esame kur kas drąsesni, nei galvojame

Britų istorijų autorės, iliustratorės Nikolos Kinnear knygelė vaikams nuo pačių mažiausiųjų (2–3 m.) iki pradinukų, mokanti, kad niekada nereikia bijoti savo baimės. Vienintelis būdas įgyti drąsos yra leistis į netikėtus nuotykius ir tokiu būdu pabandyti įveikti savo baimes pačiam. Knygelė, kuri įkvėps mažuosius skaitytojus būti smalsiais ir drąsiais! Čia drąsos pasisemti ir pasimokyti galės net ir jų tėveliai bei seneliai!

Kiškiui Leonui trūksta drąsos, o jo draugė Luna tiesiog dievina nuotykius. Luna kviečia Leoną eiti kartu į mišką, tačiau Leonas ir vėl mieliau lieka namuose. Luna supyksta ir sušukusi, kad jam reikia būti bent šiek tiek drąsesniam, išeina. Nusiminęs kiškis pasiryžta išlįsti iš urvo ir susirasti draugę.

Ar jis išdrįs apginti Luną nuo didelio ir baisaus vilko?

Smagi ir įtaigi paveikslėlių knyga, parodanti, kad iš tiesų esame kur kas drąsesni, nei galvojame.

Autorė Nicola Kinnear apie knygos sukūrimą:

 „Kaip kiškis mokėsi drąsos“ – pasakojimas apie tai, kad esame kur kas drąsesni, nei mums atrodo. Šitai ir pati sau turiu vis priminti, kad išdrįsčiau daugiau rizikuoti! Vaikystėje buvau kur kas drąsesnė nei dabar, todėl, manau, tiek Leonas, tiek Luna atspindi skirtingas mano pačios savybes. 

Leono pomėgiai labai panašūs į mano. Nepaprastai mėgstu nerti vašeliu, kepti ir išties turiu nedidukę kriauklelių ir augalų kolekciją. Mėgstu paplūdimy ieškoti kriauklelių, rankioti įdomiausias ir neštis namo. Tačiau taip kruopščiai kaip Leonas kriauklelėmis tikrai nesirūpinu! 

Vaikystėje labai mėgau leisti laiką su gyvūnais ir man tikrai pasisekė – turėjau jų ne vieną. Mano šeima suteikė namus galybei šunų, kačių, jūrų kiaulyčių, smiltpelių ir triušių. Mano knygelių iliustracijose visad atsiranda kokių nors gyvūnėlių, todėl nieko keisto, kad nusprendžiau parašyti knygą vien apie juos. 

Šiuo metu dirbu iš namų Kente, pro langą stebėdama pastatus ir sodus. Kartais man kompaniją palaikyti mėgsta mano katė Tilė! 

Iliustracijas knygelei „Kaip kiškis mokėsi drąsos“ piešiau „Promarker“ tušinukais ir spalvinimo pieštukais, skenavau ir patobulinau programa „Photoshop“. 

Mano piešimo procesas aiškiai atsiskleidžia scenoje su vilku. Skiriu daug laiko pačiam eskizui, kompozicijai, veikėjo charakteriui sukurti ir iliustracijos pojūčiui, o tada pereinu prie kito žingsnio: spalvinimo. Man nepaprastai patinka piešiant atskleisti veikėjų charakterius. Dažnai pasidarau iliustracijos spalvų paletę, kad suprasčiau, kokios spalvos tinka geriausiai. Tai padeda piešiant galutinį iliustracijos variantą išvengti klaidų!

Tikiuosi, jog mano pasakojimas primins vaikams, kad jie gali būti kur kas drąsesni, nei mano esą, ir padės linksmai nusiteikus stoti į kovą su baimėmis. 


Berniukams: apie tai“ ir „Mergaitėms: apie tai

Žurnalistės, daugybę metų dirbusios su paauglių žurnalu ir garsėjančios puikiu humoro jausmu ir šmaikščiu stiliumi, Lizzie Cox, knygelės 8+ amžiaus vaikams (paaugliams) apie lytinio brendimo laikotarpiu iškylančius sunkumus: nuo naudojimosi kompiuteriais, telefonais ir socialiniais tinklais iki natūralaus savo kūno ir psichologinės būsenos priėmimo. Knygelės, skiriančios ypatingą dėmesį ne tik fiziniams paauglio kūno pokyčiams, bet ir psichologinei, emocinei jo būsenai, padedančios geriau suvokti, kas dedasi šiuolaikinį jaunuolį supančiame pasaulyje, ugdančios supratingumą ir pagarbą ne tik suaugusiems, bet ir vienas kitam. Jos neišspręs problemų už skaitančiuosius, tačiau tikrai palengvins kelionę sudėtingu ir vingiuotu, amerikietiškų kalnelių greičiu skriejančiu brendimo keliu.

Paprastai ir šmaikščiai apie tai, kas aktualu kiekvienam šiuolaikiniam paaugliui!


Berniukams: apie tai

Berniukams apie tai

Plaukai ima želti visur, odą apninka spuogai, o mergaitės staiga ima atrodyti nebe tokios erzinančios… Kas vyksta?

Būkime atviri, vaikinai, kartais reikia vien tik faktų. Brendimas neretai būna tarsi tikras pasivažinėjimas amerikietiškaisiais kalneliais, bet jis gali būti gerokai lengvesnis, jei žinai, ko tikėtis. Todėl gali atsipalaiduoti, nes šioje knygoje rasi patarimų apie viską, ką tau reikia žinoti: nuo skutimosi iki visuomeninio gyvenimo!


Mergaitėms: apie tai

Mergaitėms apie tai

Plaukai riebaluoti, spuogai nusėjo visą veidą, o šeimos nariai staiga ėmė varyti tave iš proto… Kas vyksta?

Būkime atviros, kartais reikia  tik faktų. Augant neretai tenka pasivažinėti amerikietiškaisiais kalneliais, bet gali būti gerokai lengviau, jei žinai, ko tikėtis. Todėl gali atsipalaiduoti, nes šioje knygoje rasi patarimų apie viską, ką tau reikia išmanyti: nuo liemenėlės iki požiūrio į savo kūną!