Bendros naujienos

Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos naujienos: ką skaitysime šį pavasarį?

Prasidėjus pavasariui knygynų lentynose išsirikiavo dar spaustuve kvepiančios naujienos – knygų rekomendacijomis dalijasi Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.


Aldona Tüür „Kiltų nuoma

Ką tik pasirodė Aldonos Tüür, tinklaraštininkės, kūrybinio rašymo dėstytojos, žurnalistės, debiutinis romanas „Kiltų nuoma“, kurį ji pradėjo rašyti dar studijuodama Dandi universitete, Škotijoje. Romane susitinka ir persipina trijų moterų gyvenimo keliai, romano veiksmo vieta – tas pats Dandi miestas. Pirmajame plane – moterų savasties, savumo ir svetimumo, atsitiktinumo ir lemties temos. Tai iš dalies ir emigracijos romanas – knygą autorė dedikuoja „visiems, kurie yra pirkę bilietą į vieną pusę“.


Laurynas Katkus „Nakvynė Berlyne


Laurynas Katkus po beveik dešimtmečio pauzės grįžta su nauja prozos knyga, atgaivinančia primirštą apysakos žanrą. „Nakvynę Berlyne“ sudaro keturios apysakos, kuriose pasakojamos keistos, pasakiškos istorijos, su atida ir humoru vaizduojamas šiuolaikinės Lietuvos gyvenimas, persmelktas fantastinės atmosferos. Laurynas Katkus – žinomas rašytojas, eseistas ir vertėjas, išleidęs keletą poezijos ir esė rinkinių, romaną „Judantys šešėliai“.

Tiesos vertikalė. Knyga apie Vytautą Anužį“ (sudarė Elvina Baužaitė)


Puiki naujiena teatro ir neeilinių asmenybių gerbėjams – mugėje bus pristatoma knyga apie aktorių, Nacionalinės premijos laureatą Vytautą Anužį. „Tai teatro meno asmenybės biografija ir aktoriaus kūrybinės esaties manifestas“, – taip knygą pristato jos autorė ir sudarytoja menotyrininkė, kultūros publicistė Elvina Baužaitė.


Vilius Kočiubaitis „Gydytojai miršta kitaip


Pernai pasirodžiusi ir didžiulio populiarumo sulaukusi knyga – „Afganistano daktaro“ autoriaus, gydytojo Viliaus Kočiubaičio apsakymų rinkinys „Gydytojai miršta kitaip“. Kokie santykiai tarp gydytojo ir paciento sergančioje, vartotojiškoje visuomenėje? Kaip atrodo tikra, neišgalvota gydytojo kasdienybė? Šie pasakojimai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti neįtikėtini, bet tikrovė kartais niūresnė ir keistesnė už mūsų fantazijas.


Donaldas Kajokas „Skudurėlių šventė


Donaldo Kajoko romanas „Skudurėlių šventė“ – didelis įvykis ir literatūriniame Lietuvos gyvenime, ir ypatinga naujiena rašytojo kūrybos gerbėjams. Šis romanas – paskutinė trilogijos dalis (pirmos dvi – „Kazašas“ ir „Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys“). „Skudurėlių šventė“ – ilgai rašytas romanas, į knygą sudedant ne tik gyvenimo patirtį, bet ir neparašytų eilėraščių temas, energiją bei vibracijas.


Vanda Juknaitė „Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra“ ir Undinė Radzevičiūtė „Minaretas ir 7“


Prognozuojama, kad Vandos Juknaitės apysaka „Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra“ ir Undinės Radzevičiūtės knyga „Minaretas ir 7“ sulauks didžiausio populiarumo tarp Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos knygų. V. Juknaitės knyga, pasirodžiusi gruodį, netrukus, po mėnesio, sulaukė antro tiražo. Tai jautrus, autobiografinis kūrinys, iliustruotas rašytojos asmeninio archyvo nuotraukomis. Europos sąjungos literatūros premijos laureatės, rašytojos Undinės Radzevičiūtės aštuntoji knyga „Minaretas ir 7“ taip pat laikoma, ko gero, autobiografiškiausiu prozininkės kūriniu. Jame pasakojama apie triukšmo iškankintą rašytoją, gavusią galimybę 11mėnesių praleisti kūrybinėje rezidencijoje Bamberge ir parašyti knygą apie ekscentrišką maniaką.


Nick Hornby „Tokie kaip tu


Tiesiai į mugę atkeliaus ir kasdienybės poetu vadinamo garsaus britų rašytojo Nick Hornby romanas „Tokie kaip tu“ – įžvalgi, išmintinga ir šmaikšti istorija apie meilę. Nick Hornby – septynių pasaulinių bestselerių autorius. Pagal daugelį jo knygų sukurti sėkmingi filmai ir serialai, rašytojas nominuotas „Oskarui“ už dviejų filmų „An Education“ ir „Brooklyn“ scenarijus, pagal jo scenarijų sukurtas trumpametražis TV serialas, neseniai rodytas per BBC – „State of the Union“ (rež. S. Frears), jis pelnė 3 „Emmy“ apdovanojimus.


Czesław Miłosz „Pavergtas protas


Nobelio premijos laureato Czesławo Miłoszo „Pavergtas protas“ – viena garsiausių XX a. eseistikos knygų. Tai ne tik garsus antistalinizmo tyrinėjimas, bet ir literatūros traktatas, esė apie žmogų, istorijos mechanizmą, kultūrą ir politiką. Autorius tyrinėja totalitarizmą, remdamasis daugiausia Lenkijos socializmo patirtimi. Skyriuje „Baltai“ ir kitur kalbama apie Lietuvą. Naujausias šios knygos leidimas atkeliaus į knygų mugę tiesiai iš spaustuvės. „Pavergtą protą“ iš lenkų kalbos vertė Almis Grybauskas.


John Milton „Prarastasis rojus


Tai bene didingiausia Johno Miltono (1608‒1674), didžiulės erudicijos poeto, publicisto, mąstytojo ir visuomenės veikėjo knyga, kurią į lietuvių kalbą vertė iškilus lietuvių vertėjas Lionginas Pažūsis. Ši epinė poema gretinama su Homero ir Vergilijaus kūriniais, artima Dantės „Dieviškajai komedijai“, anglų literatūroje pelniusi poetui vietą šalia Šekspyro, versta 300 kartų ne mažiau kaip į 57 kalbas. „Prarastasis rojus“ – poemos rinktinių ištraukų tekstas, pirmąkart išleidžiamas lietuvių kalba.


Mažiesiems skaitytojams


Jule AmbachPabėgimo mokykla. Grėsmingas debesis


Epuštauškio internatas – tikra Pabėgimo mokykla. Panaši į tuos Pabėgimo kambarius, iš kurių pavyksta ištrūkti tik atlikus užduotį. Kas gi čia nutiko? Sunku patikėti – mokykloje nė garso, vaikai ir mokytojai atrodo giliai sumigę. Ar tai kažkaip susiję su pusryčiais? Gal ta avižinė košė… O iš kur tas žiburiuojantis debesis koridoriuje? Atsakymą, panašu, žino tik Pramanų veidrodis. Rekomenduojama galvočiams nuo 7 metų.