Bendros naujienos

Devynios įspūdingiausios pasaulio bibliotekos

„Vienintelis dalykas, kurį tikrai privalote žinoti, yra bibliotekos adresas.“

Albert Einstein

Jei mylite knygas, bibliotekos jums tikriausiai yra ypatinga vieta. Vienas iš kasdienybės stebuklų, kur, net ir šiais laikais, žinių ir išminties klodai yra prieinami nemokamai ir visiems. Net ir mažose mokyklų ar kaimo bibliotekose galima pajusti tą paslaptingą dvasią, bet kai kurios pasaulio bibliotekos tiesiog užgniaužia kvapą.

Pasidairykime po pačias gražiausias ir ypatingiausias pasaulio bibliotekas:

Aleksandrijos biblioteka, Aleksandrija, Egiptas

Visi žinome istoriją apie tai, kaip senoji Aleksandrijos biblioteka buvo sunaikinta gaisro prieš daugiau nei 1600 metų. Tuo metu bibliotekoje buvo sukaupti neįkainojami senojo pasaulio išminties ir mokslo lobiai, surašyti akmens lentelėse, pergamentuose ir papirusuose. Visa tai žuvo liepsnose.

Norėdama atkurti senosios Aleksandrijos bibliotekos šlovę, Egipto valdžia 2002 metais atidarė naująją Aleksandrijos miesto biblioteką. Bibliotekos pastatas yra masyvaus disko formos, o fasadas padengtas daugiau nei 100 skirtingų kalbų rašmenimis. Pastate taip pat yra planetariumas, keturi muziejai, mokslo tyrimų centrai ir įvairios Egipto paveldą pristatančios ekspozicijos.

1-rtye

Niujorko viešoji biblioteka, Niujorkas, JAV

Kas sieja Vaiduoklių medžiotojus, Pusryčius pas Tifani ir Beždžionių planetą? Arba, jei tiksliau, tris taip pavadintus filmus? Atsakymas – Niujorko viešosios bibliotekos centriniai rūmai. Dvidešimtojo amžiaus pradžioje šalia centrinio parko atidarytas per du miesto kvartalus išsiplėtęs pastatas yra mėgstamas tiek vietos gyventojų ir kino režisierių, tiek turistų ir net jaunavedžių.

Niu Jorko viešoji biblioteka

Kopenhagos karališkoji biblioteka, Kopenhaga, Danija

Neomodernistinis bibliotekos pastatas, žmonių vadinamas Juoduoju deimantu, buvo pastatytas 1999 metais šalia senosios karališkosios bibliotekos. Įspūdingame juodo granito, stiklo ir metalo pastate be bibliotekos dar yra ir koncertų salė, kelios kavinės ir parodų erdvės. Per plačius bibliotekos langus atsiveria Kopenhagos uosto vaizdai, o viduje akis džiugina garsių Danijos menininkų freskos.

erez

Vankuverio centrinė biblioteka, Vankuveris, Kanada

Architekto Moshe Safdie kūrinys primena šiuolaikinį Koliziejų. Pagrindiniame, ryškiai dienos šviesos apšviestame vestibiulyje veikia kavinės ir parduotuvės, o su skaityklomis ir knygų saugyklomis, esančiomis išorinėje pastato sienoje, vestibiulį jungia tilteliai.

Vankuverio biblioteka

Musašino meno universitetas ir muziejus, Tokijas, Japonija

Japonų architektas Sou Fujimoto suprojektavo meno universiteto biblioteką taip, kad jos sienas sudarytų lengvos medinės knygų lentynos dengtos stiklu. Net ir bibliotekos laiptai yra padaryti iš knygų lentynų.

Musašino meno universitetas

Trinity koledžo senoji biblioteka, Dublinas, Airija

Dublino universiteto Trinity koledžo senoji biblioteka, įkurta 1591 metais, yra didžiausia mokslinė biblioteka šalyje ir vienas iš mėgstamiausių turistinių objektų Dubline. Įspūdinga pagrindinė bibliotekos salė, kitaip dar vadinama ilguoju kambariu, driekiasi net 65 metrus, o joje telpa daugiau nei 200 tūkstančių retų ir vertingų knygų.

Daugelis šios bibliotekos lankytojų veržiasi pamatyti Kells knygą – gausiai iliustruotą VIII amžiaus rankraštį, ankstyvosios krikščionybės evangeliją.

Trinity biblioteka

Štutgarto miesto biblioteka, Štutgartas, Vokietija

Iš išorės, devynių aukštų pastatas atrodo kaip paprastas monolitinis kubas, tačiau leidžiantis saulei, stiklinės sienų plytos ima švytėti, o sutemus įsižiebia mėlynai. Viduje stebina dramatiškas, visiškai baltas, apverstos piramidės formos interjeras.

Štutgarto miesto biblioteka

Bodlėjaus biblioteka, Oksfordo universitetas, Didžioji Britanija

Jei žiūrėdami į šios bibliotekos nuotraukas susimąstėte apie tai, kur jums šis vaizdas matytas, veikiausiai žiūrėjote Hario Poterio filmus ir atpažinote Hogvartso bibliotekos salę. O iki Hario Poterio šioje bibliotekoje studijavo ir savo veikalus rašė daugybė garsiausių pasaulio mokslininkų, tarp jų yra net Nobelio premijos laimėtojų.

Bodlėjaus biblioteka

Taipėjaus viešosios bibliotekos Beitou skyrius, Taipėjus, Taivanas

Nuo 2006 metų, kai buvo atidaryta, ši ekologiška biblioteka jau laimėjo galybę apdovanojimų. Žaliuojantys žali sodai ant bibliotekos stogų, atviros erdvės ir skaityklos balkonuose sukuria atpalaiduojančios oazės jausmą pačiame triukšmingo ir skubančio Taipėjaus centre.

Taipėjaus viešoji biblioteka

Seniai seniai, kai dar buvau visai maža, aš supratau, kad skaityti yra gerai. Ir ėmiau aš skaityti. Ir pavadino mane bobutė Vaikščiojančia Enciklopedija. Daug vandens nutekėjo nuo to laiko. Užaugau. Enciklopedijas jau skaito mano vaikai, bet knygos taip ir liko viena didžiųjų mano meilių. Ypač mėgstu grožinę, istorinę literatūrą, nors kulinarinių knygų lentyna virtuvėje kartais gali priversti tuo suabejoti.