Alma Littera knygos jaunimui
Knygos paaugliams

Aistringai plakančioms jaunoms širdims: trys istorijos, kurios nepaliks abejingų

Paauglystė, jaunystė – apsisprendimų metas. Ne visada klausimai sukasi apie didžiuosius gyvenimo sprendimus, dažnai, o gal ir visada – apie mažuosius. Tokius, kurių didžioji dalis net nebepamename. Paliesti ar ne? Paimti už rankos ar ne? Pabučiuoti ar ne? Paragauti? Ne! O gal vis tik paragauti? Pajusti? Kiek iš mūsų kažkada sprendėme tokias dilemas? Kiek iš mūsų jas išsprendėme? O gal jos nėra išsprendžiamos? Gal jų net ir nereikia spręsti?

Ne vienas norėtume savo vaikams papasakoti paauglystės nuotykius, savo jausmus, savo abejones, savo sumaištį ir savo potyrius. O gal bijome, ar abejojame ar galime tai padaryti? Jei taip, visada galime atsisukti į knygas, tai ne tik istorijos, tai ir potyrių pilnos karuselės, atskleidžiančios jaunystės pasirinkimų ir sprendimų įvairovę.

Alma littera pristato tris ypatingas knygas. Atviros, stiprios, godžios meilei ir gyvenimui istorijos, atvers naują potyrių pasaulį, jauniems, gyventi besiveržiantiems skaitytojams.


Renia Spiegel „Renios dienoraštis

„Lenkiškoji Ana Frank“

Patiks, kam patiko „Bekraštė stepė“, „Bent kartą

Renios dienoraštis

Nepaprastas liudijimas apie karo siaubą ir gyvenimą, kuris egzistuoja net ir tamsiausiais laikais. Istorija su stipria ir natūralia jauno žmogaus meilės ir vilties gyvenimo linija. Knyga, virtusi filmu ir spektakliu.

1942 m. liepos 15 d., trečiadienis
Gerai įsimink šią dieną, prisimink, kada nors ją apsakysi ateities kartoms. Šiandien aštuntą valandą mus uždarė gete. Jau gyvenu ten, pasaulis yra atitvertas nuo manęs, o aš – atskirta nuo pasaulio.

Renia pradėjo rašyti dienoraštį 1939 m. sausį. Kilus karui, jai buvo penkiolika metų. Kartu su seserimi ji gyveno Peremislyje pas senelius. Ji bando bėgti iš Peremislio, kad išvengtų naktinių bombardavimų, stebi kitų žydų šeimų dingimus, bet galiausiai pati tampa geto sukūrimo liudininke.

Kaip ir Ana Frank, Renia savo dienas įrašė į dienoraštį. Jame vaizduojama Renios kasdienybė okupavus sovietams, vėliau – vokiečiams, jausmai įsimylėjus Zigmuntą, gyvenimas gete. Nepaisant karo tragedijos, ji ir Zigmuntas dalijasi pirmuoju bučiniu likus kelioms valandoms iki nacių įsiveržimo į jų miestą.

Dienoraštis buvo pildomas iki paskutinių gyvenimo dienų, kai praėjus mėnesiui po jos aštuonioliktojo gimtadienio mergina buvo nušauta gestapininkų Peremislio gatvėse. Būtent Zigmuntas rašo paskutinį, širdį draskantį įrašą Renios dienoraštyje.

Po septyniasdešimties metų rastas Renios dienoraštis jau apibūdinamas kaip Holokausto literatūros klasika. Tai nepaprastas liudijimas apie karo siaubą ir gyvenimą, kuris egzistuoja net ir tamsiausiais laikais. 


Juno Dawson „Mėsos turgus. Nematomas modelių gyvenimas

Dar viena „Švari“ autorės Juno Dawson knyga.  

Merginoms nuo 16 m., besidominčioms modelių pasauliu, patiks, jei patiko Melvin Burgess „Heroinas

Mėsos turgus: nematomas modelių gyvenimas

Vieną dieną liesos, išstypusios, berniukiško savo kūno nekenčiančios merginos iš Londono gyvenimas, išgirdus klausimą: „Ar esi kada dirbusi modeliu?“, apsiverčia aukštyn kojomis. Tai nutinka, kai atrakcionų parke Janą netikėtai pastebi modelių paieškų skyriaus vadovas.

 Netikėdama savo sėkme ir galimybe būti pasauliniu reklamų veidu, mergina pamažu įsisuka į aukštosios mados sūkurį: bendrauja su geidžiamiausiais dizaineriais, mados ikonomis ir žymiausiais modeliais, dalyvauja vakarėliuose, fotografuojasi mados žurnalų viršeliams.

Deja, mados industrijoje po šlove ir blizgesiu slepiasi purvas: melas, konkurencija, grumtynės dėl išlikimo. Kiekviename žingsnyje tykantys pavojingi žmonės, rodos, tik ir laukia progos, kada galės pasinaudoti jauna, šviežia „mėsa“.

Bet kuo aukščiau kyli, tuo skaudžiau krinti. O jei jau krinti, kodėl drauge nepagriebus ir savo skriaudėjo? Taigi Jana ryžtasi kilti į kovą su garsiu fotografu Lukasu Blou, kuris apkartino ne tik jos, bet ir daugybės kitų merginų gyvenimą.


John Green „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos

Ekranizuota TOP knyga jaunimui nuo 16 m., John Green gerbėjams

Nepertraukiamas juoko pro ašaras pliūpsnis, persmelktas neįtikimai skaidrios ir guodžiančios šviesos 

Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos

Šešiolikmetės Heizelės ir septyniolikmečio Ogasto meilės istorija, papasakota pačios Heizelės. Jiedu susipažino sunkiomis ligomis sergančių vaikų tarpusavio paramos grupėje. Jaunuoliai turi daug svajonių, tačiau liga (o gal žvaigždės) patvarko savaip. Per trumpą jiems kartu skirtą laiką abu ieško ir randa atsakymus į begalę klausimų apie gyvenimą ir mirtį.

Šis pasakojimas – nepertraukiamas juoko pro ašaras pliūpsnis, persmelktas neįtikimai skaidrios ir guodžiančios šviesos.

Džonas Grinas (John Green) – premijomis apipiltas jaunas amerikiečių autorius, kuriantis paaugliams. „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“ – ketvirtas jo romanas, visame pasaulyje sulaukęs milžiniškos sėkmės ir puikaus kritikų įvertinimo. Knygos veikėjos ir pasakotojos Heizelės Lankaster prototipas – Esthera Earl, šešiolikmetė amerikietė, turėjusi tiesioginį vaizdo dienoraštį „YouTube“.

Lietuvių skaitytojams rašytojas jau žinomas kaip knygų „Aliaskos beieškant“, „Vėžliai iki begalybės“, „Popieriniai miestai“ autorius.

Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“ – romanas apie gyvenimą ir mirtį ir tarp jų sutiktus žmones, kuriame Johnas Greenas atsiskleidžia gražiausiomis spalvomis. Tu juokiesi, verki ir vis grįžti.“ – Markus Zusak, knygos „Knygų vagilė“ autorius

Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“ kitu kampu pažvelgia į universalius klausimus – ar mane mylės? ar mane prisimins? ar paliksiu pėdsakus šiame pasaulyje? – taip dramatiškai jie pasisuka į juos keliančius pagrindinius veikėjus.“ – Jodi Picoult, bestselerių „Mano sesers globėjas“ ir „Kelias namo“ autorė