Populiarusis mokslas
Bendros naujienos

Knygos, išplečiančios mūsų mąstymą: kaip teisingai „įdarbinti“ savo smegenis ir palengvinti tarpusavio santykius namuose?

Keturios sienos… Butas… Namas… Namai… Paskutiniu metu šios sąvokos įgauna skirtingas reikšmes kiekvieno iš mūsų galvose. Mes visi skirtingi. Kuo? Mes visi panašūs. Kaip? Gyvename bekraštėje visatoje, tuo pačiu mumyse slepiasi tokia pati visata, kurioje nėra ribų.

Gyvename išskirtiniu laikotarpiu. Mokomės suprasti, ieškome, bandome rasti. Galbūt dabar pats laikas sužinoti daugiau apie mūsų didžiuosius namus? Sklęsti kosmoso platybėmis, aplankyti kambarius, kuriuos norėjome aplankyti, apie kuriuos norėjome sužinoti, bet tam neradome laiko? O gal laikas analizuoti tai kokie esame, kaip šis laikmetis keičia mus, mūsų santykius, mūsų bendravimą su kitais ir savimi. Kaip šiuo periodu išlaikyti tvarką ir sveiką nuovoką. Kad niekas nepagalvotų, jog pas mus „ne visi namie“. Juk kartais laikas pasijuokti iš savęs ir iš kitų, išgirsti, kad ne tik mums nesiseka. Net didžiausi matematikai daro klaidas. Mes – ne matematikai, klystame net ir paprastuose dalykuose, nekalbant apie vaikų auginimą. Juk vaikai iš dangaus, o gyvena mūsų namuose. Aukime kartu, atraskime ir keliaukime su nuostabiomis „Alma littera“ knygomis, kurios atsakys į klausimus ir padės rasti išeitį iš keturių sienų dėžutės, kurioje šiuo metu visi esame.


Kastytis Zubovas „42 istorijos apie Visatą, žvaigždes, gyvybę ir dar šį tą“

42 istorijos apie visatą, žvaigždes, gyvybę ir dar šį tą

Knyga patiks tiems, kurie ieško atsakymų į klausimus apie tai, kas slypi toliau už mūsų matymo ribų ir nori sužinoti, kokie neįtikėtini dalykai dedasi visatoje. Įspūdingas mokslinės literatūros kūrinys populiariojo mokslo mėgėjams, ieškantiems naujų galimybių turiningai įdarbinti savo smegenis.

Astronomija visais laikais ne tik žavėjo žmones, bet ir skatino juos suprasti, kaip kosmosas veikia ir kas jame egzistuoja. Per šimtmečius mokslininkai padarė sunkiai įsivaizduojamą pažangą: jų pastangomis suprantame, kaip veikia žvaigždės ir kaip jos telkiasi į galaktikas, tyrinėjame planetas už Saulės sistemos ribų, nagrinėjame netgi visos Visatos pradžią ir galime pagrįstai svarstyti apie jos ateitį. Žmonių sukurti prietaisai aplankė visas Saulės sistemos planetas ir daugybę mažesnių kūnų, žmonės išsilaipino Mėnulyje ir po truputį ruošiasi kelionei į Marsą.

Knygoje siūloma susipažinti su kai kuriomis šių stulbinančių įžvalgų ir laimėjimų:

• nuo Visatos krašto iki kolonijų Saulės sistemos planetose,

• nuo būdų pasverti žvaigždę iki tolimiausių Visatos ateities perspektyvų,

• nuo nežemiškos gyvybės paieškų iki juodųjų skylių tyrimų,

• nuo šimtmečius skaičiuojančių žinių apie planetų judėjimą iki visiškai šviežių gravitacinių bangų atradimų.

Knygos puslapiuose – ne tik žadą atimančios istorijos apie kosminę įvairovę, bet ir tikros kosmoso nuotraukos bei kitos vaizdinės įdomybės!


Ramunė Dirvanskienė „Kaip veikia smegenys“

Kaip veikia smegenys

Knyga, kuri ne tik atsako į didžiąją dalį sudėtingų klausimų apie žmogaus smegenų sandarą ir funkcijų įvairovę, bet ir padeda suprasti, kodėl skirtingi žmonės skirtingose situacijose elgiasi skirtingai, tapti supratingesniais vieni kitiems ir netgi – lengviau bendrauti su savo vaikais. Knyga, praturtinta ne tik sudėtingomis mokslinėmis įžvalgomis, bet ir nuotaikingomis, „gardžiomis vyšnaitėmis ant torto“ paprastiems, smalsumo vedamiems skaitytojams. Ar raudona spalva apibraukta informacija yra tikrai geriau įsimenama? Ar citrusų kvapas padeda geriau mokytis? Ar vyrų smegenys tikrai didesnės nei moterų? Atsakymų ieškokite šioje knygoje!

„Gyvenime nereikia nieko bijoti – viską tereikia suprasti. Dabar laikas suprasti daugiau, kad ateityje tektų bijoti mažiau.” – Marie Curie

Ar kada nors susimąstėte, kaip veikia smegenys? Kaip priimami svarbūs sprendimai? Kodėl susergama depresija ir kodėl žmonės klaidžioja per miegus? Kodėl metams bėgant prastėja atmintis ar susergama Alzheimerio liga? Ar įmanoma pagerinti smegenų veiklą ir atkurti prarastas funkcijas? Knygoje „Kaip veikia smegenys“ autorė paprastai ir aiškiai atsako į daugeliui rūpimus klausimus apie smegenų sveikatą:

• Iš kokių dalių susideda smegenys?

• Kaip atpažinti smegenų ligas ir ar jų galima išvengti? 

• Kaip vystosi smegenys ir kaip skatinti vaiko smegenų raidą?

• Kokie procesai vyksta smegenyse senstant ir kaip kuo ilgiau išlaikyti jų funkcijas?

• Ar įmanoma pagerinti smegenų veiklą ir atkurti prarastas funkcijas?   

• Kokią įtaką smegenų sveikatai turi sportas, mityba ir įpročiai?

• Ar moterų ir vyrų smegenys skiriasi?

Atsakydama į dažnai specialistams užduodamus klausimus autorė remiasi savo ilgamete darbo neurologijos klinikoje patirtimi ir šios srities moksliniais tyrimais. Smegenys yra pagrindinis XXI a. darbo instrumentas, tad supratus, kaip jis veikia, galima efektyviau juo naudotis bei pasiekti geresnių rezultatų ir darbe, ir tarpusavyje bendraujant.


Matt Parker „Klastingasis Pi“

KLASTINGASIS PI: kai matematika suklysta realiame pasaulyje

Smagi, nuotaikinga ir netgi šelmiška knyga apie didžiausias matematikos klaidas pasaulyje. Klaidos, į kurias reiktų pažvelgti ne vien kaip į klaidas, bet ir puikų pagrindą daug ko išmokti ir jų nebekartoti. Matematinių klaidų analizės ir aprašymų rinkinys, kuris paliks neišdildomą įspūdį, privers aikčioti iš nuostabos ir netgi smagiai šyptelti pro ūsą.

Tos klaidos ne vien kelia juoką – iš jų galima ir šio to pasimokyti. Jas aprašydamas tarsi trumpam atitraukiau užuolaidą, už kurios slypi matematika. Tarsi už mūsų šiuolaikinės magijos nematomas dirbtų viršvalandžius Ozo šalies burtininkas su savo skaitytuvais ir logaritmine liniuote… Tik tada, kai nutinka kas nors negero, suvokiame, kaip aukštai matematika mums iki šiol leido pakilti ir kaip žemai dėl padarytų klaidų galime kristi. Mano tikslas nieku gyvu nėra pasityčioti iš tų, kurie dėl tų klaidų kalti, nes, kaip ir mes visi, pats esu ne sykį suklydęs. O rašydamas šią knygą tyčia įvėliau tris klaidas. Pažiūrėkime, ar jas pamatysite!“ – Mattas Parkeris

Kodėl tiltas ima siūbuoti, nors neturėtų? Kodėl mįslingai dingsta milijardai dolerių? Kodėl dreba pastatas, kai jo rezonansinis dažnis sutampa su tuo, kuriuo vyksta sporto treniruotė pagal „Snap“ 1990 m. hitą „I’ve Got The Power“? Atsakymas į šiuos klausimus – matematika arba, tiksliau, matematinės klaidos.

Mattas Parkeris atskleidžia, kad daugelis šiuolaikinio pasaulio sričių, tokių kaip kompiuterių programos, finansai, inžinerija ir kt., yra paremtos matematika. Daug kur matematika tarytum tūno pasislėpusi ir atlieka savo darbą užkulisiuose, kol… atsiranda kokių nors nesklandumų. Pasakodamas istorijas apie gedimus, per plauką išvengtus incidentus ir nesėkmes, susijusias su internetu, stambiais duomenimis, rinkimais, kelio ženklais, loterijomis, Romos imperija ir nelaimingąja olimpinėse žaidynėse dalyvauti turėjusia šaulių komanda, Mattas Parkeris atskleidžia, kaip netikėtai matematika kai kada apvilia ir kokią vietą ji apskritai užima pasaulyje.

„Galima sakyti, Mattas yra ir išdaigininkas, ir burtininkas, ir moksliukas. Nedaug kas geba apie matematiką kalbėti taip protingai, linksmai ir kartu net kiek šelmiškai.“ – Adamas Rutherfordas

Rašytojas Mattas Parkeris, kilęs iš Australijos ir anksčiau dirbęs matematikos mokytoju, šiuo metu gyvena Jungtinėje Karalystėje. Jo namas pilnas pačių įvairiausių senų vaizdo žaidimų, o jis pats puikiai išmano dvejetainį kodą ir per keletą sekundžių gali jūsų vardą užrašyti nuliais ir vienetais. Jam labai patinka skaičiuoti ir linksminti žmones; kai kada abu dalykus daro vienu metu. Mattas Parkeris dirba Londono Karalienės Marijos universitete, kalba apie matematiką televizijos ir radijo laidose, rengia daug žiūrovų sutraukiančius pasirodymus, verčia nuotraukas „Excel“ skaičiuoklėmis.

„Šiandieniame pasaulyje daug kas paremta matematika. Kompiuterių programavimas, finansai, inžinerija… Visa tai yra skirtingų rūšių matematika, tad iš pažiūros dėl nereikšmingų klaidų gali įvykti pačių neįtikimiausių dalykų. Ši knyga – labiausiai man įsiminusių matematinių klaidų rinkinys. Tos klaidos ne vien kelia juoką – iš jų galima ir šio to pasimokyti. Jas aprašydamas tarsi trumpam atitraukiau užuolaidą, už kurios slypi matematika. Tarsi už mūsų šiuolaikinės magijos nematomas dirbtų viršvalandžius Ozo šalies burtininkas su savo skaitytuvais ir logaritmine liniuote… Tik tada, kai nutinka kas nors negero, suvokiame, kaip aukštai matematika mums iki šiol leido pakilti ir kaip žemai dėl padarytų klaidų galime kristi. Mano tikslas nieku gyvu nėra pasityčioti iš tų, kurie dėl tų klaidų kalti, nes, kaip ir mes visi, pats esu ne sykį suklydęs. O rašydamas šią knygą tyčia įvėliau tris klaidas. Pažiūrėkime, ar jas pamatysite!“ – Mattas Parkeris

„Smagi ir galinti nemažai išmokyti kelionė matematinėmis klaidomis, susikaupusiomis per daug metų.“ – The Big Issue

„Mattas Parkeris tikrai puikiai padirbėjo… jo istorijos nepakartojamos.“ – Marcus Berkmannas, The Daily Mail

„[Mattas Parkeris] knygoje parodo žaismingiausią matematikos pusę ir šiam mokslui būdingą įvairovę.“ – Jordanas Ellenbergas, rašytojas

„Ką tik baigiau skaityti naująją šio vietoje nenustygstančio matematikos entuziasto (@standupmaths) knygą. Ji puiki!“ – Adamas Savage’as, buvęs laidos „Mythbusters“ vedėjas


John Gray „Vaikai kilę iš dangaus“

VAIKAI KILĘ IŠ DANGAUS: pozityvūs vaikų auklėjimo metodai

Must read” knyga – kiekvienai mylinčiai mamai ir tėčiui. Vaikų auginimo klasika, padėjusi išauginti vaikus ne vienai tėvų kartai, remiantis pozityvaus auklėjimo metodais. Išmokite susikalbėti ir išgirsti savo vaikus, padėkite savo šeimai kurti darnius santykius ir, netgi, pažinkite geriau patys save.

Šių laikų pasaulis kitoks ir mūsų vaikai kitokie. Svarbiausia auklėjant yra meilė ir vaikams skirtas laikas bei energija. Vis dėlto vien meilės nepakanka. Nesuprasdami individualių vaiko poreikių, tėvai neįstengia duoti to, ko vaikams šiandien labiausiai reikia.

KNYGOJE SUŽINOSITE:

• kaip užauginti valingus ir savimi pasitikinčius vaikus,

• kaip vaikui išugdyti atsakingumo jausmą ir paskatinti jį nebijoti pripažinti savo klaidų,

• kokie yra penki pozityvaus auklėjimo principai,

• kaip nepasiduoti neigiamoms emocijoms ir rasti bendrą kalbą su vaiku.

„Išklausyti savo vaikus yra kur kas svarbiau negu kur nors nepavėluoti.“ DŽONAS GRĖJUS

DŽONAS GRĖJUS (JOHN GRAY), skaitomiausias visų laikų knygų apie santykius autorius, yra parašęs daugiau nei 20 knygų, tarp jų ir „The New York Times“ bestselerį, visų laikų populiariausią knygą apie tarpusavio santykius „Vyrai kilę iš Marso, moterys – iš Veneros“.

Dž. Grėjus yra filosofijos mokslų daktaras, didelę patirtį turintis psichologas, tarptautiniu mastu pripažintas komunikacijos ir santykių ekspertas. Jis daugiau nei 35 metus veda viešus ir privačius seminarus tūkstančiams dalyvių. Šioje knygoje autorius dėsto savo požiūrį į vaikų auklėjimą, pataria, kaip tapti savimi pasitikinčiais tėvais ir padėti vaikams susikurti sėkmingą gyvenimą.

„Knygoje „Vaikai kilę iš dangaus“ aprašomus pozityvaus auklėjimo metodus kūriau daugiau kaip trisdešimt metų. Šešiolika metų konsultuodamas suaugusiuosius, kuriems iškildavo individualių ir bendravimo sunkumų, turėjau galimybę analizuoti, kokie auklėjimo būdai mano pacientų vaikystėje buvo neveiksmingi. Tapęs tėvu, keturiolika metų kūriau ir naudojau kitokius, naujus auklėjimo įgūdžius. Naujosios įžvalgos bei metodai padėjo ne tik mums, bet ir tūkstančiams kitų šeimų.“

Vaikai kilę iš dangaus“ siūloma plati praktinė auklėjimo filosofija, tinkanti bet kurio amžiaus vaikams. Naujosios įžvalgos ir metodai padės auklėti ir kūdikius, ir žengiančius pirmuosius žingsnelius, ir mažus, ir pereinamojo į paauglystę amžiaus vaikus, ir paauglius. Net jeigu savo paauglius iki šiol auklėjote kitaip, naujieji metodai jiems bus paveikūs.“