Bendros naujienos

Italų rašytojo ir keliautojo G. Gotto romanas „Tikrai nutiks kas nors nuostabaus“ kviečia pamilti gyvenimą

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido Italijos bestseleriu tapusį rašytojo, keliautojo Gianluca Gotto romaną „Tikrai nutiks kas nors nuostabaus“ (iš italų kalbos vertė Gitana Vanagaitė).

Populiarus italų rašytojas, keliautojas, tinklaraštininkas G. Gotto, sulaukęs dvidešimties, nusprendė pakeisti pradėtą tradicinį gyvenimo kelią, metė studijas universitete ir išvyko pirmiausia į Australiją, paskui leidosi į kelionę po pasaulį, o dabar keliauja daugiau po Tolimųjų Rytų šalis.

Išbandęs daugybę įvairiausių darbų, savo tinklaraštyje mangiaviviviaggia.com rašytojas ir keliautojas dalijasi kelionių įspūdžiais ir alternatyvaus gyvenimo būdo ypatumais.

8 KLAUSIMAI, PADĖSIANTYS SUVOKTI SAVO GYVENIMO TIKSLĄ

Rasti savo gyvenimo tikslą nėra lengva, ir esu įsitikinęs, kad nesugebėjimas jo rasti yra viena iš priežasčių, kodėl daugelis žmonių yra nelaimingi. Be to, tai patyriau savo kailiu: kelerius metus tik blaškiausi iš vienos vietos į kitą, iš vieno darbo į kitą, iš vieno projekto į kitą, ieškodamas savo Ikigai.
Kas yra Ikigai? Tai labai įdomi japoniška koncepcija. Ikigai verčiamas kaip „priežastis egzistuoti“ ir yra nedidelė schema, kaip ją rasti: Ikigai – tai, ką galite daryti gerai, ką mėgstate daryti, už ką galėtumėte gauti atlyginimą ir kas padeda padėti kitiems.

Asmeniškai aš savo Ikigai atradau rašydamas, rašymas man – pragyvenimo šaltinis keliaujant po pasaulį ir bandant skleisti pozityvumą bei alternatyvias idėjas šiais laikais, kai vyrauja Didysis Vienio įstatymas.
Tačiau visame pasaulyje sutikau įvairaus amžiaus ir tautybių žmonių, kurie savo Ikigai atrado pačiais įvairiausiais būdais: vieni paskyrė savo gyvenimą padėti silpniesiems ir beginkliams, kiti – ekologiniams ir tvariems projektams, galintiems pakeisti pasaulį, treti – suteikdami savo talentus kitiems.

Kad ir ką jie veikė, visus šiuos žmones siejo šypsena – tai šypsena tų, kurie atrado savo gyvenimo tikslą. Šypsena tų, kurie vakare užmiega žinodami, kad suteikė prasmę nenumaldomai bėgančiam laikui.

KAIP RASTI SAVO GYVENIMO TIKSLĄ?

Kaip minėta, rasti savo gyvenimo tikslą nėra lengva. Todėl ir nusprendžiau parašyti knygą apie savo painų, sudėtingą, ekstravagantišką ir jaudinantį kelią į laimę. Mano tikslas buvo parodyti visiems, kurie jaučiasi pralaimėję, pasimetę ir pasidavę minčiai, kad amžinai bus nelaimingi, kad alternatyvos egzistuoja ir laimingas gyvenimas yra kiekvienam pasiekiamas.

Mano knygoje nepateikiama jokių atsakymų, nes, kalbant apie asmeninį pasitenkinimą, nėra jokių taisyklių: kiekvienas žmogus turi skirtingas laimės koordinates. Tačiau gali duoti naudos tinkamai užduoti klausimai.

Pirmiausia: koks yra mano gyvenimo tikslas?

Jei jo dar neradote, o tai jus vargina ir verčia jaustis blogai, norėčiau jums patarti: perskaitykite šiuos aštuonis klausimus ir sąžiningai į juos atsakykite. Tai klausimai, kurių savęs klausiau įvairiais gyvenimo tarpsniais ir kurie man padėjo nustatyti savo laimės koordinates.

„Japonams tai yra kai kurių abstrakčių ir konkrečių aspektų sankirta: pavyzdžiui, tai yra tai, ką galite daryti gerai, bet taip pat tai, ką mėgstate daryti; tai yra tai, ką galite daryti, kad užsidirbtumėte pragyvenimui, bet taip pat tai, kuo galite dalytis su kitais, padėti jiems. Tiesą sakant, griežtų taisyklių nėra: Ikigai – tai prasmė, kurią kiekvienas iš mūsų suteikia gyvenimui. Ir tai nebūtinai turi būti tik vienas dalykas, tai gali būti įvairių motyvacijų derinys. Šimtamečiais Okinavos gyventojams svarbiausia yra bendruomenė, sodas, kurį reikia prižiūrėti, fizinis aktyvumas, mažos ar didelės aistros. Bet kiekvienam – savo.“
Iš mano naujos knygos „Tikrai nutiks kas nors nuostabaus“”.

  1. Ką mėgstate daryti?

    Manau, kad pirmas klausimas, kurį turėtumėte sau užduoti, jei norite suprasti, koks yra jūsų gyvenimo tikslas, turėtų būti apie tai, ką mylite. Meilė yra visa ko pagrindas, meilė yra laimė.
    Ką mėgstate daryti? Kas verčia jus šypsotis? Kokia veikla užsiimate nejausdami jokio susierzinimo, nuobodulio ar kančios? Mano atveju tai buvo rašymas: galėčiau rašyti visą dieną, kiekvieną dieną ir niekada nepavargčiau. Kai supratau, kad turiu šią sveiką „priklausomybę“, supratau, kad ji gali tapti mano darbinio ir asmeninio gyvenimo tikslu. Taigi pabandžiau šią aistrą paversti savo pragyvenimo šaltiniu.

    Pagalvokite, ką mėgstate daryti, sudarykite mėgstamos veiklos sąrašą ir kurį laiką tyloje ir vienatvėje jį studijuokite. Tikėtina, kad tame sąraše yra jūsų Ikigai, jūsų gyvenimo tikslas.

  2. Jei galėtumėte rinktis, kokį darbą norėtumėte dirbti?

    Tai labai svarbus klausimas, nes darbas, norite to ar ne, užims didelę jūsų gyvenimo dalį. Darbas yra tai, ką darysite kelias valandas per dieną kelis gyvenimo dešimtmečius. Jaunuoliams teikiama labai mažai paramos renkantis darbą (renkantis, o ne ieškant pirmo pasitaikiusio darbo!), nors iš tiesų būtų labai svarbu juos pamokyti, kad rasti tinkamą darbą reiškia labai priartėti prie savo laimės.
    Jei galėtumėte rinktis, kokį darbą norėtumėte dirbti? Atsakymas tikrai svarbus. Galbūt norite labai gerai apmokamo darbo arba darbo, kuriame turėtumėte daug laisvo laiko? Saugaus darbo ar adrenalino kupino? Darbas, kuris paliktų vietos ir laiko jūsų aistroms, arba darbas, kuris yra jūsų aistra.

    Kaip sakoma, susiraskite mėgstamą darbą – ir jums daugiau niekada nebereikės dirbti.

  3. Kokie yra laimingiausi jūsų prisiminimai?

    Sustokite ir minutėlę prisiminkite geriausias savo gyvenimo akimirkas. „Išsitraukite” prisiminimus ir pasinerkite į praeitį, kad vėl išgyventumėte tuos laimės fragmentus. Žiūrėkite tą trumpą minčių filmą ir supraskite, kad jūsų gyvenimo tikslas yra būtent tarp šių prisiminimų. Kita vertus, pagalvokite, kaip gera būtų gyventi tik tokiomis akimirkomis, kurias laikote laimingiausiomis savo gyvenime… argi tai nereiškia, kad atradote savo gyvenimo tikslą?

    Mano nuomone, šis tikslas galų gale visada – būti laimingam ir skleisti laimę.

  4. Kada jautėtės kaip namie?

    Užaugame manydami, kad „namai“ yra ten, kur esam gimę, tačiau „namų“ sąvoka neapsiriboja tuo, kas užrašyta mūsų asmens tapatybės kortelėje. Su Turino miestu, kuriame gimiau, mane visada siejo sudėtingi santykiai, o keliaudamas pastebėjau, kad jaučiuosi kaip namie pačiose įvairiausiose ir neįsivaizduojamose vietose. Pavyzdžiui, Balyje – vietoje, apie kurią dar prieš kelerius metus net nesvajojau kaip apie kelionės tikslą.

    Tačiau jaustis kaip namie – tai ne tik vietos klausimas. „Namai“ – tai jausmų, kuriuos patiriate, kai esate tam tikroje vietoje, ypač kai esate su tam tikrais žmonėmis, mišinys. Jaučiausi kaip namie, žiūrėdamas į mylimos moters akis, valgydamas pad thai (tailandiečių populiariausias gatvės patiekalas: ryžių miltų makaronai su daržovėmis, kiaušiniais, tofu ir žemės riešutais) su ką tik sutiktais keliautojais, kalbėdamasis su Bankoko svečių namų, kuriuose kasmet apsistoju, vadovu.
    Pagalvokite: kada iš tikrųjų jautėtės kaip namie? Kas jums suteikė šį jausmą? Atsakę į šiuos du klausimus rasite savo gyvenimo tikslą, nes savo egzistencinėje kelionėje galite turėti daugybę tikslų, bet tikrai norite jaustis kaip namie.

  5. Pagalvokite apie žmones, kuriais žavitės: kodėl jais žavitės?

    Šioje perdėtai konkurencingoje visuomenėje esame vis labiau stumiami į izoliaciją ir vienatvę, o tai verčia mus tapti savo ego vergais. Kelionės yra vaistas nuo šios blogybės, nes jos visų pirma moko mus nuolankumo, o be to, padeda suprasti, kad žmonės yra vertybė, o ne kliūtis. Be to, žmonės – įkvėpimo šaltinis, galintis padėti jums nusistatyti savo laimės koordinates.
    Pagalvokite apie žmones, kuriuos gerbiate: kodėl į juos lygiuojatės? Kokias savybes vertinate? Kodėl norėtumėte būti toks kaip jie (ir kartu išlikti savimi)?

    Atsakykite į šiuos klausimus ir lengvai rasite savo gyvenimo tikslą. Nesigėdykite imti pavyzdžio iš tų, kuriuos vertinate, ar net prašyti jų gyvenimiškų ir profesinių patarimų: žmonės yra ypatingas šaltinis. Atmeskite ego ir nuolankiai analizuokite jus supančius sėkmės pavyzdžius. Bus daug lengviau suprasti, kuria kryptimi reikia eiti savo gyvenime.

  6. Ką galite daryti gerai?

    Yra žmonių, turinčių įgimtą talentą. Jie gali atlikti tam tikrus dalykus tikrai gerai. Esu prieš bet kokias etiketes, todėl niekada nesakysiu, kad jei turite talentą, turite jį realizuoti, net jei dėl to nekenčiate gyvenimo. Tačiau noriu, kad akimirką pagalvotumėte apie tai ir, jei rasite ką nors, kas jums iš tiesų gerai sekasi, turėtumėte apsvarstyti galimybę įdėti į tai savo širdį ir sielą.

    Nes jei rasite tai, kas jums yra lengva ir natūralu, jūsų gyvenimas nekels daug streso ir beveik neabejotinai turėsite daug laisvo laiko sau. Formulė tokia: jei dėl to nesijaučiate nelaimingas ir jei jums tai gerai sekasi, tai gali būti jūsų gyvenimo tikslas.

  7. Jei niekas jūsų neteistų, ką darytumėte su savo gyvenimu?

    Į šį klausimą sąžiningai atsako nedaugelis žmonių. Įsivaizduokite, kad persikėlėte į kitą pasaulio kraštą. Esate vienas ir niekas jūsų nepažįsta. Jie net nežino jūsų vardo. Kaip perplanuotumėte savo gyvenimą? Ar ieškotumėte darbo toje pačioje srityje, kurioje dirbate dabar? Ar turėtumėte tuos pačius pomėgius? Ar taip pat organizuotumėte savo dienas?

    Jei į pirmąjį klausimą atsakote įsivaizduodami visiškai kitokį gyvenimą, nei gyvenate dabar, vadinasi, iškilo problema. Jūsų egzistencijos tikslas yra ne tai, ką darote dabar, o tai, ką norėtumėte daryti, jei niekas jūsų nesmerktų. Jei taip, užduokite sau kitą klausimą: ar norite gyventi kaip „teisus“ žmogus, t. y. toks, kuris visada pateisina kitų lūkesčius, ar norite gyventi tiesiog „laimingai“?

  8. Kokius pokyčius norėtumėte matyti pasaulyje?

    Laimė nėra vienakryptė gatvė. Laimė – tai mainai: jos negausite neišmokę atiduoti jos dalies. Mano požiūriu, tai labai tinka ir gyvenimo tikslo paieškoms: negalvokite vienpusiškai, galvodami tik apie savo asmeninį pasitenkinimą. Pagalvokite plačiau ir universaliau: ar norite įprasminti savo kelią šioje Žemėje? Tada pamėginkite pagalvoti, ką konkrečiai galėtumėte padaryti, kad paliktumėte ją geresnės būklės, nei radote.

    Yra tokių žmonių, kurie savo gyvenimo tikslą randa padėdami kitiems, kurie nori išgelbėti planetą nuo taršos, kurie gyvena tam, kad mažintų atliekų kiekį, kurie gyvena tam, kad gelbėtų pasiklydusius žmones, kurie gyvena tam, kad dalytųsi geru nusiteikimu ir dovanotų aplinkiniams keletą papildomų šypsenų… Jūsų gyvenimo tikslas taip pat ir visų pirma – tai, ką galite duoti, o ne tik tai, ką galite gauti.
    Kokius pokyčius norite matyti pasaulyje? Atsakykite ir prisiminkite, ką sakė Gandis: „Būkite pokytis, kurį norite matyti pasaulyje“!