Enciklopedija „Didžiulis kalnas, Bedugnis vandenynas"
Apžvalgos

Enciklopedija „Didžiulis kalnas, bedugnis vandenynas“: subalansuotas mažiems, bet pradžiugins ir suaugėlius

Būna knygų, kurios skirtos skaityti mėgaujantis puslapis po puslapio, o būna tokių, kurias imdamas į rankas jauti nedrąsų virpulį – kad tik neužsilenktų nė vienas puslapis, kad tik neliktų piršto atspaudo ar tarp puslapių nepatektų koks trupinys. Galbūt kiek perdedu, tačiau būtent tokia emocija kyla pamačius iliustruotą gamtos stebuklų enciklopediją, pavadintą „Didžiulis kalnas, bedugnis vandenynas“.

Didžiulis kalnas, bedugnis vandenynasDidžiulės, 35 cm aukščio ir 27 cm pločio, knygos viršeliai (ant kurių auksu žibančiame rėmelyje užrašytas pavadinimas) papuošti iliustracija, kuri, kaip ir pavadinimas, sufleruoja, apie ką šis leidinys. O pačiame viršuje pridėta – „iliustravo Page Tsou“.

Kiekvienas puslapis – atskira istorija

Page Tsou yra talentingas menininkas, kilęs iš Taivano, tačiau gyvenantis tarp jo ir Didžiosios Britanijos. Ir toks jausmas, kad viskas, ko jam reikia sukurti piešiniui, yra pieštukas. Tą pripažįsta ir jis pats, viename interviu pasakęs, kad grafitas piešimui yra tas pats, kas betonas statybose. Ir, įdomi detalė, piešiniams jis renkasi ne automatinį, o paprastą, medinį, drožiamą pieštuką.

Jeigu manote, kad „Didžiulio kalno, bedugnio vandenyno“ puslapiuose tėra po vieną kitą P. Tsou iliustraciją, primygtinai rekomenduoju atsiversti šią knygą ir perversti visą. Kiekvienas jos puslapis, nuo kairiausio viršutinio krašto iki dešiniausio apatinio, yra atskiras meno kūrinys – piešinys, kuriam reikėjo daugybės laiko ir darbo. Netgi atvertus priešlapį šis nėra baltas: jame – pirmyn sparneliais plazdenantis kolibris.

Enciklopedija „Didžiulis Kalnas, Bedugnis vandenynas“. Greičiausi pasaulio gyvūnai

Iliustracijos – stebėtino detalumo ir kruopštumo. Ypač džiugina dailininko pasirinkta prislopintų spalvų gama. Įprastai knygos, skirtos vaikams ir kalbančios apie aplinkinį pasaulį, trykšta visomis spalvomis ir kiekvienas puslapis primena prakiurusį „Skittles“ pakelį. Bet ši knyga elegantiška, patraukli ir vaiko, ir suaugusio akiai bei raminanti. Ar galėtumėte įsivaizduoti, kad vietoje vakaro pasakos apie Jonuką ir Grytutę kalbatės su savo mažuoju apie namo aukščio dinozaurus arba vandenynų gelmėse gyvenančius šviečiančius kalmarus?

P. Tsou nupiešė viską: dinozaurus, vabzdžius, didžiausius pasaulio medžius ir sunkiausius pasaulio gyvūnus, giliausias daubas bei jų gyventojus ir šalčiausias aukštikalnes. 37 iliustracijų pilnuose puslapiuose sutelpa nedidelė, nuostabiai iliustruota enciklopedija apie mus supantį pasaulį.

Ir vietoj pasakos, ir akiračiui plėsti

Lietuvoje toks vaikams ir paaugliams skirtų knygų apibrėžimas gana retas, tačiau Vakaruose vis dažniau aptinku nusakant, kokio amžiaus vaikams knyga galėtų būti įdomi, ir kokio amžiaus skaitytojai jau galėtų suprasti jos turinį. Tad „Didžiulio kalno, bedugnio vandenyno“ atveju nurodoma, kad jos puslapiuose esančios istorijos ir paveikslėliai, padedant tėvams, bus įdomus 6-erių ir vyresniems, o patiems į rankas įduoti skaityti siūloma nuo maždaug 9-erių. Aš drąsiai pridėčiau ir tai, kad tokia knyga nepagadintų nė vieno tų, kurie jaučia silpnybę skaitymui ir geriems leidiniams, bibliotekos.

Enciklopedija „Didžiulis Kalnas, Bedugnis vandenynas“. Didžiausi dinozaurai

Kodėl skiriasi amžius, nuo kurio ši knyga bus įdomi, ir nuo kurio ją verta pasiūlyti skaityti?

Pirmiausia – dėl pavadinimų, matų, vienetų. Skaitant šią enciklopediją su šešiamečiu bus išties smagu vartyti spalvingus puslapius, tačiau, neabejoju, teks vaizdžiai paaiškinti, kokio dydžio šiandienos pasaulyje galėtų būti brachiozauras, kuris kadaise svėrė 56 tonas. Arba, praleidžiant skaičius ir faktus, papasakoti, kaip atrodo žuvis, gyvenanti giliausiame vandenyno dugne, kodėl kažkuri kalmarų rūšis vadinama vampyrais ir rankomis parodyti, kokio dydžio didžiausio drugelio sparnai. Užduotis sudėtingai skamba tik iš pradžių, tačiau jei prisimintumėte skandalingąją statistiką apie tai, kad vidutiniškai tėvai vaikams Lietuvoje skiria 7 minutes per dieną, garantuoju, kad visi 37 puslapiai jums gali virsti mažiausiai mėnesiu smagių vakarų skaičiuojant, kaip greitai plaka Nilo krokodilo širdis, kai šis miega, arba kokio dydžio yra didžiausia pasaulyje medžio sėkla.

Vyresniesiems ši knyga taps puikia proga tradicinį pasaulį sujungti su skaitmeniniu. Dailiame leidinyje yra dešimtys piešinių ir trumpų faktų, apibūdinančių išskirtiniausius aplinkinio pasaulio reiškinius. Visgi smalsiems tos informacijos bus šiek tiek per mažai, tad čia – proga įsijungti kompiuterį ir praplėsti žinias. Apie visus šioje knygoje surinktus objektus internete yra gausybė nuotraukų, papildomos medžiagos, vaizdo įrašų, padėsiančių ugdyti pasaulėvaizdį. Ir guglinti, beje, yra ne rekomenduotina, o privaloma!

Enciklopedija „Didžiulis Kalnas, Bedugnis vandenynas“. Iš Žemės į Mėnulį

Kalbėdama iš suaugusio skaitytojo pozicijos galiu pasakyti, kad skaitydama šią knygą buvau tas žmogus, kuris kiekviename puslapyje rasdavo dėl ko aiktelėti. „Žinote, kad yra medūza, kurios ilgis – 37 metrai?“, „Girdėjote, kad paprastas vėdarėlis turi giminaičių, kurie išauga iki 50 centimetrų dydžio?“, „Žinojote, kad yra ne tik aukščiausi, bet ir žemiausi kalnai?“, „Girdėjote, kad tarantulas gali išsikasti metro gylio urvą?“ – versdama puslapius žerdavau faktus manęs klausantiems bičiuliams.

Tad jei tik esate smalsus, domitės gamtos pasauliu, visata, retkarčiais mėgstate sudalyvauti protmūšiuose ir vertinate puikiai atrodančius leidinius, gamtos stebuklų enciklopedija „Didžiulis kalnas, bedugnis vandenynas“ tiesiog privalo atrasti savo vietą jūsų namuose.