Jurga Ivanauskaitė

Jurga Ivanauskaitė (1961 - 2007) - viena žymiausių rašytojų iš Lietuvos, taip pat buvusi dailininkė, prozininkė, eseistė bei poetė. Ją pažįstame iš tokių romanų kaip "Mėnulio vaikai", "Pakalnučių metai", "Nežaiskite su mėnuliu", "Sapnų nublokšti"

Nedaugelis žino, kad Jurga visų pirma buvo dailininkė. Ji pabaigė Vilniaus dailės akademiją, kurioje įgijo grafikės specialybę.  Ar ji buvo gera mokinė? Ne, greičiau maištinga siela. "Nemokėjau nupiešti nei Dovydo nosies nei gipsinės ausies" - sako J. Ivanauskaitė, tačiau visa kita kas siejosi su fantazija ar išlįsdavo už griežtai reikalaujamų akademijos normų ji nutapydavo tiesiog tobulai.

Ėmusi rašyti ji išleidžia kelias knygas, kurios sužavi skaitytojus. O štai, 1993 m.,  pasirodo jos romanas "Ragana ir lietus" Jurga nesitikėjo, kad tai taps skandalingiausiu jos kūriniu. Gimtojoje Lietuvoje jis uždraudžiamas, nes neva neatitinka tautos etninių normų. J. Ivanauskaitei, tai buvo didelis smūgis, ji buvo begalo nustebusi bei sutrikusi. Tačiau skaitytojų reakcija buvo kiek kitokia, tyliai, su malonumu jie skaitė šį kūrinį ir slapta juo dalindavosi su kitais. O vėliau, skandalingasis romanas sulaukė tarptautinio pripažinimo, buvo išverstas į anglų, latvių, estų, rusų, vokiečių, švedų net kroatų, čekų bei slovėnų kalbas. 

Neilgai trukus, Ivanauskaitė išvyksta į Tibetą, kurį begalo pamilsta, ten studijuoja budizmą bei bando surasti dvasinę ramybę. Šiuo periodu jos kūryba kardinaliai pasikeičia, gimsta knygos skirtos Indijos kultūrai bei religijai. Tačiau, kad ir ką Jurga berašytų, jos kūryba visad sulaukdavo didžiulio skaitytojų dėmesio. 2005 m., jau sirgdama sunkia liga parašo vėl kitokį savo romaną,  "Miegančių drugelių tvirtovė", kuris pripažįstamas kaip geriausia metų knyga, o Jurga gauna Lietuvos nacionalinę meno ir kultūros premiją. Deja, 2007 m. vasarį, Jurga pralaimi kovą su vėžiu ir palieka šį pasaulį. Tačiau pasaulis jos ir jos kūrybos neužmiršta iki šiol.

 

 

 

Jurga Ivanauskaitė (1961 - 2007) - viena žymiausių rašytojų iš Lietuvos, taip pat buvusi dailininkė, prozininkė, eseistė bei poetė. Ją pažįstame iš tokių romanų kaip "Mėnulio ... vaikai", "Pakalnučių metai", "Nežaiskite su mėnuliu", "Sapnų nublokšti".  Nedaugelis žino, kad Jurga visų pirma buvo dailininkė. Ji pabaigė Vilniaus dailės akademiją, kurioje įgijo grafikės specialybę.  Ar ji buvo gera mokinė? Ne, greičiau maištinga siela. "Nemokėjau nupiešti nei Dovydo nosies nei gipsinės ausies" - sako J. Ivanauskaitė, tačiau visa kita kas siejosi su fantazija ar išlįsdavo už griežtai reikalaujamų akademijos normų ji nutapydavo tiesiog tobulai. Ėmusi rašyti ji išleidžia kelias knygas, kurios sužavi skaitytojus. O štai, 1993 m.,  pasirodo jos romanas "Ragana ir lietus".  Jurga nesitikėjo, kad tai taps skandalingiausiu jos kūriniu. Gimtojoje Lietuvoje jis uždraudžiamas, nes neva neatitinka tautos etninių normų. J. Ivanauskaitei, tai buvo didelis smūgis, ji buvo begalo nustebusi bei sutrikusi. Tačiau skaitytojų reakcija buvo kiek kitokia, tyliai, su malonumu jie skaitė šį kūrinį ir slapta juo dalindavosi su kitais. O vėliau, skandalingasis romanas sulaukė tarptautinio pripažinimo, buvo išverstas į anglų, latvių, estų, rusų, vokiečių, švedų net kroatų, čekų bei slovėnų kalbas.  Neilgai trukus, Ivanauskaitė išvyksta į Tibetą, kurį begalo pamilsta, ten studijuoja budizmą bei bando surasti dvasinę ramybę. Šiuo periodu jos kūryba kardinaliai pasikeičia, gimsta knygos skirtos Indijos kultūrai bei religijai. Tačiau, kad ir ką Jurga berašytų, jos kūryba visad sulaukdavo didžiulio skaitytojų dėmesio. 2005 m., jau sirgdama sunkia liga parašo vėl kitokį savo romaną,  "Miegančių drugelių tvirtovė", kuris pripažįstamas kaip geriausia metų knyga, o Jurga gauna Lietuvos nacionalinę meno ir kultūros premiją. Deja, 2007 m. vasarį, Jurga pralaimi kovą su vėžiu ir palieka šį pasaulį. Tačiau pasaulis jos ir jos kūrybos neužmiršta iki šiol.      
Skaityti daugiau
iš viso 30
Rodoma 1-3030