Haruki Murakami (g. 1949) - kontraversiškai vertinamas japonų rašytojas, geriausiai žinomas kaip romanų „Avies medžioklė“ (1982 m.) bei „Norvegų giria“ (1987 m.) autorius.
Japonijos kritikai jį kaltina gražaus tautinio stiliaus išdavyste, o Vakarų atstovai skeptiškai rauko veidus įtardami pataikavimą pasaulio pamėgtai populiariajai kultūrai. Tačiau visa tai nublanksta, kai autoriaus ginti stoja stulbinanti statistika - į daugiau kaip 50 kalbų išversti jo kūriniai nepalieka bestselerių sąrašų, knygos parduodamos milijoniniais tiražais, o nesuskaičiuojama gerbėjų gausybė jį laiko kone roko žvaigžde!
Savo karjerą pradėjęs pagautas staigaus impulso, H. Murakami šiandien yra linksniuojamas kaip vienas didingiausių dar gyvų rašytojų pasaulyje. Unikalu yra tai, kad nesikliaudamas niekieno taisyklėmis, japonas gebėjo atrasti individualų stilių, kuris, pasirodo, taip plačiai rezonuoja su daugeliu žmonių visuose žemynuose. Pats rašytojas išduoda, kad savo skambesį išgirdo, kai po ilgų kankynių, kurdamas dar pirmąjį romaną, jis nusprendė panaudoti netradicinį metodą – knygos įžangą parašė anglų kalba, o po to šią išvertė į japonų. Taip gimė murakamiškas balsas, išvedęs jauną Japonijos rašytojų kartą, dabar vadinamą „Murakamio vaikais“, į naujo žanro platybes.
Dar dirbdamas savo įkurtame džiazo klube „Peter Cat“ Haruki Murakami pastebėjo potraukį klausytis žmonių bei jų istorijų, kurios davė paspirties rašytojo pamėgtoms temoms, kai nenormalūs dalykai nutinka normaliems žmonėms. Galbūt dėl to, jo kūrinių turinyje aptinkama nekasdienė kačių, džiazo, rokenrolo, viskio, intelektualumo, vienatvės ir, svarbiausia, misticizmo samplaika. Juntama kažkas labai melancholiško ir labai kafkiško. Toks stilius, neabejotinai yra neatsiejamas ir nuo paties autoriaus. Vienatvę, ramybę bei discipliną mėgstantis japonas, poilsį randa pusę metų rašydamas straipsnius ir versdamas tekstus iš anglų į gimtąją kalbą bei dalyvaudamas bėgimo maratonuose.
Vertinamas ne tik gausaus skaitytojų būrio, bet ir Nobelio premijos komisijos (ne sykį buvo nominuotas šiai premijai gauti), Haruki Murakami kuria savitą fenomeną. Po asmeninės pažinties su nepritapėliu Japonijos literatūros gretose, gana tiksliai jo kūrybą gebėjo nusakyti JAV žurnalistas Sam Andersonas: „sunku būtų rasti kitą tarpkultūrinę fikciją, intensyvesnę, nenuspėjamesnę, dviprasmiškesnę, painesnę, elektriškesnę nei ši.“