Sportas
Sveikata ir grožis

Knygos sportui – ar jos tikrai padeda?

Knygos sportui jums negaili pažadų: jas perskaitę turėsite idealią figūrą, jausitės vis geriau ir geriau, o gyvenimo kokybė pasikeis tiesiog neatpažįstamai. Lapė Mėlynakė yra didelė sporto mylėtoja, jau spėjusi perskaityti ne vieną šio žanro knygą ir dalinasi savo pastebėjimais. Ar verta jas pirkti?

Pirmas žingsnis – išsirinkite tinkamą knygą

Visų pirma reikėtų apibrėžti, ką vadinsime sporto knygomis. Jos gali būti skirtingų rūšių:

  • motyvacinės (kuriose aprašomi pratimai, patarimai, vaizdinė medžiaga sportui ir idėjos dienotvarkei),
  • biografinės arba autobiografinės (parašytos apie kokį nors garsų sportininką, baigusį karjerą arba vis dar sportuojantį),
  • publicistinės (vienos arba kelių sporto šakų tematika, apipinta žurnalistinio pobūdžio informacija, faktai pramaišiui su kažkieno patirtimi),
  • praktinės – pratybų sąsiuviniai. Tai tokios, kurios daugiau arba mažiau siūlo mitybos ir sporto planus, konkrečius žingsnius link tikslo.

Apgalvokite savo tikslus

O dabar padėkime knygas trumpam į šalį ir pažvelkime į save: koks mano santykis su sportu ir kas man jame (apie jį)Bėgimas įdomu. Ar skaitau, nes norėčiau pagilinti žinias, kažką naujo sužinoti, o gal skaitau su mintimi, kad paskaitęs lengviau galėsiu kažko imtis? Visiems gerai žinoma sena kaip maratono rungtis tiesa – sunkiausia sporto dalis yra pradžia. O tiksliau – pastangos pradėti sportuoti. Daugeliui žmonių gerai žinomi atsikalbinėjimai apie „blogus genus“, „stambius kaulus“, „nuo pirmadienio/naujų metų/gimtadienio“.

Atsakymas čia labai paprastas – labiausiai skaityti sporto knygas verta visiškai pradedančiam ir dar tik mintyse begvildenančiam sporto mintį. Kai sportuoji jau seniai, turi susidaręs rutiną, sporto knygas skaitai tarsi papildą savo kasdieniam racionui. Kai nesportuoji, jauti viduje įkyrų sąžinės kirminą – skaitai ieškodamas taip vadinamo shorcut‘o. Motyvacinės, kuriose daugiau patarimų, skambių frazių ir idėjų kaip atrasti tą „užvedimo raktelį‘“ – suveiks tik pradedančiam, naujai sporte atsiradusiam žmogui. Biografinės arba autobiografinės gali sukelti dvejopą reakciją: arba skaitantis sugebės save sutapatinti su herojumi, arba atvirkščiai, skaitys tarsi apie pusdievį, gyvenantį kitoje dimensijoje. Publicistinės turi neįtikėtinai stiprią galią: faktai perpinti su autoriaus stiliumi bei išmone tarsi atveria akis. Praktinės skirtos praktikams, norintiems paįvairinti jau egzistuojančią rutiną. Praktikais tampama po to, kai jau būna pereita pradžiamokslio fazė, perskaityta viena kita motyvacinė knyga.

Tai visgi – padės ar ne?

Padės. Visų pirma, bet kokia sporto knyga papildys Jūsų turimas žinias apie judėjimą arba sveiką gyvenseną, o tai niekada nėra veltui. Antra – sporto knygos visada įkvepia, nes jei jau tokia papuola į rankas, vadinasi neblogas žingsnis pradžiai padarytas. Trečias pagalbos elementas – rimstanti sąžinė. Tai šiek tiek ironija, tačiau sporto knygos įsigijimas jau yra savotiškas shortcut‘as.

Rekomendacijos

Knyga, kurią visada rekomenduoju pradedantiesiems, jau įsivažiavusiems, ar bent truputį apie bėgimą galvojantiems žmonėms – Ch. McDougall „Gimę bėgti“. Knygą į rankas paėmiau gydama po gana skausmingos čiurnos traumos. Gydymasis jau ėjo į pabaigą, kineziterapeutas jau buvo davęs leidimą bėgti, tačiau niekaip nesiryžau pradėti – baimė, kad trauma atsinaujins ir nejudrumo išaugintas vidinis tinginys vis atidėliojo pirmą lengvą išbėgimą. Knygą perskaičiau, užverčiau paskutinį puslapį, apsiaviau bėgimo batelius ir išbėgau su visiškai atsinaujinusiu požiūriu į judesį ir kūną (ir knygas). Ši patirtis man parodė, kad knygos turi didžiulę galią startui.

Knyga, kurią visada rekomenduoju (ir mielai dovanoju) tiems, kurie garsiai deklaruoja, jog bėgimas ne jiems (nuostabiai dažna frazė „man nuobodu bėgti“, „nekenčiu bėgti nuo mokyklos laikų“) – A. Pauliukevičiaus „Tobulas kūnas“. Su neįtikėtinai sveika ironija ir tikru sporto išmanymu parašyta knyga – įvadas paskatinti save, motyvuoti, suvokti apie kūną skaitant profesionalo kūrybingai pateiktą tekstą. Suprantama, smagi, įkvepianti knyga kiekvienam.

Gime_begtiTobulas_kunas

Esu iš tų žmonių, kuriems knygų reikia kaip oro – tam, kad pilnais plaučiais būtų galima įkvėpti tyro ir gaivaus idėjų gūsio. Visuomet ant stalelio prie lovos savo akimirkos laukia bent trys skirtingo žanro knygos – juk niekada nežinai, kada bus TA nuotaika. Aplink tiek daug įdomių knygų, o joms perskaityti laiko tiek mažai!