Rašytojų klaidos
Naudinga žinoti

Klaidos, kurias daro žmonės, norintys išleisti knygą leidykloje (I dalis)

Išleisti knygą yra dažno žmogaus gyvenimo svajonė, bet ją įgyvendinti neretai būna ne taip paprasta. Net ir bestseleriai, tokie kaip „Haris Poteris“, dažnai leidyklų būna atmetami, ir kartais ne po vieną kartą. Tad kaip galite sudominti didžiuosius leidėjus ir ko reikėtų vengti pristatant savo kūrybą?

1. Mokykitės rašyti.

Yra žmonių, kurie intuityviai jaučia, kaip reikia rašyti, jie Rašymasapdovanoti kalbos dovana, dėl kurios jų tekstai būna kerintys. Deja, tokių žmonių yra mažuma. Visi kiti turi mokytis rašyti. O tai padaryti nesunku, nes internete gausu patarimų (ypač anglų kalba), kaip sukurti intrigą, įtikinamus herojų portretus, kaip konstruoti fabulą, ko vengti dialoguose ir pan. Taip pat organizuojami kūrybinio rašymo kursai ir paskaitos. Dar svarbu skaityti ir analizuoti mėgstamų autorių kūrinius – kuo jie patrauklūs, intriguojantys? Įkvėpimas yra laikinas dalykas. Jam išblėsus, lieka sunkus darbas taisant, perrašant kūrinio dalis. Didelė tikimybė, kad leidėjo nesužavės pirmasis jūsų bandymas. Tad mokykitės, tobulėkite ir, svarbiausia, daug rašykite. Dažna pradedančių rašytojų klaida yra intrigos kūrinio pradžioje nebuvimas. Leidėjai retai skaito visą kūrinį. Jei per pirmus dešimt dvidešimt puslapių kūrinys nesudomina, labai tikėtina, kad tiek jo ir tebus perskaityta. Juk ir skaitytojas neskaitys šimto puslapių su viltimi, kad knygos viduryje taps įdomu. Tad jau nuo pirmų puslapių stenkitės suvilioti skaitytoją.

2. Dalykitės savo kūryba.

Kūrinys, kurį rašėte keletą mėnesių, jums greičiausiai pažįstamas iki skausmo. Jūs susigyvenote su veikėjais, žinote, kas ir dėl ko kūrinyje įvyko ir kokie jausmai turėtų apimti skaitant tam tikras kūrinio eilutes. Visi šie dalykai yra labai aiškūs jums, bet gali būti nesuvokiami žmogui, pirmą kartą į rankas paėmusiam jūsų rankraštį. Leiskite perskaityti savo kūrinį draugams, šeimos nariams, dalykitės jo ištraukomis savo tinklaraštyje, interneto svetainėse, publikuojančiose žmonių kūrybą, pateikite kūrinį įvertinti su rašymu susijusiam specialistui (dėstytojui, mokytojui). Klausykitės jų pastabų, galbūt gausite naudingų patarimų ar savo kūrinyje atrasite spragų.

3. Galvokite apie žmones, kuriems rašote.

„Gal kam nors šis kūrinys bus įdomus“ tikrai nėra leidėją įkvepianti eilutė. Jei rašote meilės romaną, pagalvokite, kuo jūsų kūrinys galėtų patraukti meilės romanų gerbėjus. Jei rašote negrožinį kūrinį apie mezgimą, nuspręskite, kokiems žmonėms jis bus skirtas: plačiajai visuomenei ar profesionalams mezgėjams ir pagal tai rinkitės vartojamus terminus, raštų sudėtingumą ir pan.

4. Kreipkitės į tinkamą leidėją su tinkamu kūriniu.

Nors pasitaiko išimčių, didesnė tikimybė išleisti savo kūrinį nusiuntus jį leidėjui, leidžiančiam panašaus žanro literatūrą. Labiau tikėtina, kad leidykla „Smaguris“ išleis knygą apie tortų gaminimą, negu kad tai padarys Rašytojų sąjungos leidykla. Ir atvirkščiai, jei leidžiate poeziją, nedėkite daug vilčių, kad ją išleis „Smaguris“, net jei rašote eilėraščius apie tortus. Jei nežinote, kokiai leidyklai kūrinys būtų tinkamas, galite kreiptis čia: https://www.knygos.lt/lt/isleisk-knyga/
Ta pati leidykla jūsų kūrinį gali priimti arba atmesti priklausomai nuo populiarių žanrų ar nuolat kintančių leidybos tendencijų. Tad domėkitės, kada tinkamiausias laikas pasirodyti tam tikram kūriniui. Po filmo „Saulėlydis“ buvo išleista daug fantastinių romanų apie vampyrus, demonus ir angelus. Po „Penkiasdešimties pilkų atspalvių“ sėkmės suklestėjo erotika. Jei matote, kad jūsų kūrinys pataiko į populiarius žanrus – pirmyn, teikite jį leidyklai.

5. Nesiųskite nebaigto grožinės literatūros kūrinio.

Labai retai sulauksite teigiamos leidėjų reakcijos atsiuntę tik dalį kūrinio. Visiškai suprantamas noras kaip galima greičiau savo kūryba pasidalyti su pasauliu, bet gerai knygai, kaip ir geram vynui, reikia laiko subręsti. Niekas nenori pirkti katės maiše, tad kuo baigtesnis bus jūsų rankraštis, tuo didesnė tikimybė, kad leidėjai jį peržiūrės.
Kartais pradedantys rašytojai atsiunčia tik kūrinio pavadinimą ar pirmus penkis puslapius ir klausia, ar jiems verta toliau rašyti, nes jei leidėjas nemato potencialo, jie nenori gaišti laiko. Tokiu atveju atsakymas vienas – negaiškite. Geriausi rašytojai mėgsta rašyti ir vargiai įsivaizduoja savo gyvenimą be rašymo. Jei rašymas jums nėra malonumas, kam tiek stengtis?

6. Tinkamai pristatykite savo kūrybą leidėjui.

RašymasSiųsdami savo kūrinį leidėjui papasakokite apie save, kaip jūs susijęs su kūrinio tema ir apskritai rašymu. Paminėkite, jei dirbate srityje, kurioje reikia daug rašyti (pvz., žurnalistika), esate dalyvavęs ir laimėjęs prizines vietas rašymo konkursuose, jūsų veikla susijusi su aprašoma tema (pvz., jei rašote knygą apie gyvūnų priežiūrą, verta paminėti, kad dirbate veterinaru, jei rašote apie madą, kad kelerius metus kuriate tinklaraštį šia tema). Tai, kad jūs esate jautrios, meniškos ar neramios sielos, tikrai neturės įtakos leidėjo sprendimui – gal galite prisistatyti originaliau?
Būtinai pridėkite grožinio kūrinio santrauką. Leidėjas tikrai neturi laiko skaityti 300 puslapių rankraščio norėdamas sužinoti, apie ką yra knyga, tad santrauka labai pagelbėja. Santraukoje turi atsiskleisti, ką norima pasakyti kūriniu ir kas kūrinyje vyksta. Šabloniškas aprašymas „šis kūrinys aprašo herojaus vidinius ieškojimus ir kelią laimės link“ yra tinkamas 80 proc. išleistų knygų ir nieko nepasako apie jūsų kūrinį ir jo potencialą. O jei paminėsite, kad „veiksmas vyksta Italijoje. Laimės ieško mafijos bosas, kuris nusprendžia, kad dabartinė jo veikla jam nebekelia džiaugsmo ir ieškodamas problemų sprendimo jis atsiduria mažame Lietuvos miestelyje…“, leidėjai žinos, ko tikėtis. Santraukoje nepamirškite ir intrigos! Be santraukos dar reikėtų pridėti kūrinio ištrauką (bent keletą pirmų skyrių) arba visą kūrinį.
Jei kūrinys negrožinis, pridėkite aiškų planą (kad leidėjas žinotų, apie ką bus knyga) ir kelis pirmus skyrius (kad matytų, kokia ji bus, koks jūsų rašymo stilius). Nepamirškite paminėti, kuo jūsų knyga skirsis nuo panašios tematikos kūrinių, kuo ji bus geresnė.

7. Pristatydami leidėjams savo kūrinį neminėkite, kad:

1) jį puikiai įvertino jūsų mama (vyras / žmona / geriausia draugė), nebent ji yra žymi literatūros kritikė, bet ir tokiu atveju subjektyvumo sunku išvengti;
2) knyga tikrai bus bestseleris (nebent prieš tai parašėte 5 bestselerius). Dažniausiai tai rodo neadekvatų savo kūrinio vertinimą;
3) kūrinį atmetė kitos 5 leidyklos. Tai nebus priežastis, kodėl leidėjas atsisakys jūsų kūrinio, bet ar tikrai norite jį iš anksto nuteikti pesimistiškai?
4) tokio kūrinio pasaulyje dar nebuvo (tik labai retai tai geras ženklas). Dažniausiai, jei toks kūrinys dar neišleistas, tai jo niekam nereikia arba auditorija yra per menka, kad jį apsimokėtų leisti.

Bus tęsinys.