Site icon Knygos.lt blogas

Lietuviškosios istoriografijos šedevras, kurį visais laikais žūtbūt norėta išsaugoti

Kiekvienam lietuviui puikiai žinoma, reikšmingiausia lietuvių istoriografijoje knyga – Adolfo ŠapokosLietuvos istorija“. Tai veikalas, kuris ne tik turėjo didžiulę reikšmę išsaugant istorinę savimonę sovietinės okupacijos metais, bet iki šiol yra svarbus leidinys, skirtas ne tik akademikams, bet ir plačiajai visuomenei. Nors pirmą kartą išleista 1936 metais, A. Šapokos „Lietuvos istorija“ vis dar aktuali ir moksleiviams, ir visiems lietuviams, kuriems svarbu žinoti savo istoriją, savo šaknis ir vertinti visos tautos ilgą kelią į vienybę ir nepriklausomybę.

Pirmasis Adolfo Šapokos „Lietuvos istorijos“ leidimas 1936 m. išėjo 17 500 egz. tiražu. Tai buvo rekordinis Lietuvoje išleistos knygos tiražas. Buvo sakoma, kad tokiais tiražais buvo leidžiamos tik maldaknygės. Išeivijoje ši knyga buvo pakartotinai išleista net tris kartus. Lietuvoje prasidėjus tautiniam atgimimui „Lietuvos istorijos“ populiarumas taip išaugo, kad 1990 m. ši knyga buvo išleista net 100 000 egz. tiražu, vėliau pakartotinis leidimas siekė 155 000 egz. tiražą.

Šią monumentalią knygą nepaprastai vertino Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus. Anot jo, ne vienas žmogus A. Šapokos „Lietuvos istoriją“ vadino lietuvių Tautos Biblija, ir jis visiškai tam pritarė. Ši knyga buvo ir yra ypač vertinga bandant suvokti lietuvių tautos ir Lietuvos valstybės vietą ir svarbą Europoje bei pasaulyje.

Leidyklos „Obuolys“ naujai išleistos A. Šapokos „Lietuvos istorijos“ įžangoje jo ekscelencija Valdas Adamkus rašė: „Džiaugiuosi, kad galėjau asmeniškai prisidėti prie šios knygos išleidimo ir sklaidos Lietuvoje 1989-aisiais. Džiaugiuosi, kad ši knyga reikalinga šiandienos Lietuvai, jau Nepriklausomybėje užaugusiems ar augantiems ir bręstantiems žmonėms. Dėkoju visiems, kurių rūpesčiu „Šapokos istorija“ vėl leidžiama, ir tikiuosi, kad naujasis leidimas ras kelią į skaitytojų protus ir širdis, į Lietuvos miestų ir miestelių, namų ir mokyklų bibliotekas.“

„Lietuvos istorijoje“ detaliai aprašomas laikotarpis nuo priešistorės iki XX a. pradžios. Ypač didelis dėmesys šioje knygoje skiriamas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpiui ir jos vaidmeniui formuojant Lietuvos valstybingumą. Knygoje išsamiai nagrinėjamos kovos su kryžiuočiais, LDK politinė ir karinė raida, taip pat Vytauto Didžiojo valdymo laikotarpis, kuris visais laikais simbolizavo Lietuvos valstybės klestėjimo viršūnę.

Knygoje daug rašoma apie lietuvių kovas už nepriklausomybę ir tautinį atgimimą, akcentuojamas tautos identitetas ir lietuvių kalbos svarba. A. Šapoka siekė parodyti, kad lietuvių tauta visais laikais buvo tvirtai susijusi su savo žeme ir istorija, o Lietuvos nepriklausomybė nebuvo atsitiktinė, o ilgų kovų ir tvirto tautos tikslo rezultatas.

Išeivijos istorikas S. Sužiedėlis apie Adolfo Šapokos „Lietuvos istoriją“ rašė: „Tai buvo stambus ir kruopščiai parengtas darbas, pralenkęs visus kitus parengtus Lietuvos istorijos vadovėlius. Šapokos vardas, susietas su tuo vadovėliu ir plačiai išgarsėjęs visoje Lietuvoje, tebėra minimas ir po daugelio metų. Dažnai gali išgirsti sakant: „Ar skaitei Šapoką? Gal turi Šapoką? Pažiūrėk, gal rasi pas Adolfą Šapoką.“ Lietuvos istorija ir Adolfas Šapoka pasidarė tarytum kokie sinonimai. Labai daug kas, besitraukdamas iš Lietuvos nuo antrosios bolševikų invazijos, paliko visas knygas, o „Šapokos istoriją“ pasiėmė su savimi lyg paliktos tėvynės dalį. Tai rodė, kiek reikšminga yra ne tik sava žemė, bet ir praeitis.“

Adolfo Šapokos „Lietuvos istorija“ iki šiol išlieka vienu svarbiausių veikalų lietuvių istoriografijoje. Šis kūrinys ne tik atskleidžia Lietuvos praeitį, bet ir formuoja tautinę savimonę, pabrėžia lietuvių kovas už savo valstybingumą ir tapatybę. Nepaisant to, kad nuo pirmojo leidimo praėjo beveik šimtmetis, A. Šapokos indėlis į Lietuvos istorinė istorinį naratyvą išlieka nepakeičiamas. Daugelio dėstytojų ir kitų kompetentingų žmonių nuomone, A. Šapokos „Lietuvos istorija“ nepasens niekada.

Naujasis XXL dydžio, riboto tiražo kolekcinis „Lietuvos istorijos“ leidimas, kurį parengė leidykla „Obuolys“, – ypač gražus šios legendinės knygos pagerbimas. Knygą puošia specialūs metalo kampai su Gediminaičių stulpais, trispalvė šilko juostelė ir Žalgirio mūšį vaizduojanti spalvota puslapių briauna. Leidykla „Obuolys“ viliasi, kad ši knyga suteiks visiems lietuviams vilties ir stiprybės šiais neramiais laikais.

Exit mobile version